Nejdřív žralok, teď sup. Jaké zvíře do třetice?

čtvrtek 6. leden 2011 16:42

• Kam až může vést arabská protiizraelská iracionalita? Přesvědčit jsme se o tom mohli v minulých dnech a týdnech hned dvakrát. Nejdřív žralok a teď sup.

Když nedávno u sinajských břehů Akabského zálivu napadli žraloci ruské, ukrajinské a jednu německou turistku – tu dokonce mořský predátor usmrtil - , nechal se slyšet guvernér provincie Jižní Sinaj, že by to mohlo být dílo Mossadu. Komentářů na toto téma jsme na internetu četli víc než dost. A doufali jsme, že jde o názor ojedinělý.

 

Nikoli. Po Novém roce se nad Saúdskou Arábií objevil sup. Podle izraelských zdrojů přiletěl k domu jednoho z šejchů komunity Hajel – a následně byl zadržen tamními bezpečnostními orgány.

 

Důvod?

 

Opeřenec byl vybaven zařízením GPS monitorujícím jeho polohu. Přestože měl na noze kroužek s označením Tealvivské univerzity - zřejmý důkaz, že šlo o ornitologický výzkum -, zburcovali nálezci královskou policii. V obavě, že pták byl zneužit izraelskou tajnou službou Mossad ke špionáži proti Saúdské Arábii.

 

Ke cti saúdských úřadů budiž řečeno, že tomuto nesmyslu neuvěřily. Alespoň podle vyjádření izraelského ornitologa Ohada Hacofeho, kterého citoval server INN.com. Podle jeho vyjádření supí kauza vzbudila rozruch na arabských webech, včetně televize Al-Džazíra, a také na arabských vojenských fórech, nicméně „saúdské úřady chápou, že to není pravda (verze o špionáži – pozn. L. S.)“. Ještě že tak.

 

Izraelští ornitologové uvedli, že do Saúdské Arábie přiletělo sedm označených supů. Vysílač čtyř z nich je už bez signálu. Pták chycený v Saúdské Arábii má identifikaci R65. Zimu strávil v Súdánu a pak zamířil nad Arabský poloostrov.

 

Kdyby chudák věděl, co tím způsobí, vybral by si k odpočinku příhodnější lokalitu.

 

Teď můžeme čekat, jaké další zvíře po žraloku a supovi způsobí v arabském světě nové pozdvižení.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00