Zaostřeno na Maccabi Tel Aviv (F. C.)

čtvrtek 6. leden 2011 23:16

• Čtvrtého ledna se na webu izraelského prvoligového fotbalového klubu Maccabi Tel Aviv objevilo dvojí oficiální oznámení. Vedení týmu se rozloučilo s manažerem Avim Nimnim a trenérem Jossim Mizrachim.

Nimni přitom platí za klubovou ikonu, neboť je jeho nejúspěšnějším střelcem. Během profesionální kariéry hrál za Maccabi celkem třikrát – v letech 1990-1997, po krátkém působení v Atléticu Madrid znovu od 1998 do 2003 a naposledy v období 2005-2008, kdy aktivní hráčské působení ukončil. Za zmíněná tři období vsítil úctyhodných 174 gólů.

 

Co bylo důvodem pro rozhodnutí zbavit se obou klíčových členů realizačního týmu? Majitel a předseda klubu, Kanaďan Mitchell Goldhar, je nespokojen s výkony hráčů. Jeho metou, deklarovanou na začátku sezony, je dosažení titulu šampiona ligy. Chce tak navázat na ročník 2002/2003, kdy celek Maccabi Tel Aviv získal ligové prvenství zatím naposledy. Tehdy to byl jeho osmnáctý titul.

 

Pokud bychom si pouze přečetli prohlášení vedení klubu a neznali podrobnosti z dosavadního průběhu ligy, mohli bychom podlehnout představě, že Nimni a Mizrachi byli obětováni proto, že Maccabi se zmítá kdesi u dna tabulky, v oblasti sestupové zóny.

 

Tak tomu ovšem není.

 

Izraelská nejvyšší fotbalová liga má za sebou zatím šestnáct kol z třiceti v základní části (pak následují nadstavbové zápasy). A Maccabi Tel Aviv? Po devíti vítězstvích, pěti porážkách a dvou remízách má na kontě 29 bodů. To řadí tým na třetí místo v tabulce (z šestnácti účastníků). Na aktuálně první celek Maccabi Haifu ztrácí všeho všudy osm bodů. Žádné drama, dalo by se říci. Zejména při vědomí toho, že do konce základní části zbývá čtrnáct zápasů.

 

Není tedy Goldhar přehnaně přísný a vůči dvojici Nimni-Mizrachi tak trochu nespravedlivý? Viděno postavením klubu v tabulce by se to tak mohlo jevit. Jenomže: majitel investoval do týmu nemalé peníze, získal řadu hráčů z evropských soutěží (namátkou Izraelce Colauttiho a Albermana z Borussie Mönchengladbach a Ziva z Lokerenu, Brazilce Nivalda z Realu Valladolid, Kamerunce Baninga z Paris Saint-Germain a některé další) a má tedy právo být nanejvýš náročný a nekompromisní.

 

Ostatně devět vítězství a pět porážek v šestnácti zápasech napovídá, že klub má nemalé rezervy. Navíc rozkolísaný výkon sledujeme od 10. kola. Z sedmi střetnutí Maccabi sice tři vyhrálo, ale třikrát odešlo poraženo a jednou získalo bod za remízu. Je to spekulace, ale tyto výkyvy rozhodnutí Mitche Goldhara zřejmě uspíšily. Pokud by ve zbývajících čtrnácti utkáních měl jeho klub vyhrát necelou polovinu z nich, může na titul mistra ligy zapomenout.

 

Goldhar reaguje včas – a za to zaslouží podmíněnou pochvalu.

 

Podmíněnou tím, že v dohledné době najde ne srovnatelnou, ale lepší náhradu za Nimniho a Mizrachiho. Debakl, který klub postihl v semifinále jednoho ze dvou izraelských pohárů, názor vyjádřený v předchozí větě ještě umocnil.

 

Co se vlastně stalo?

 

IRONIE OSUDU

Nejprve krátká exkurze do problematiky pro všechny, kdo nesledují detailně izraelskou kopanou. V zemi existují kromě nejvyšší soutěže (a dalších lig nižší úrovně) také dvě soutěže pohárové. Pohár státu, který je vypsán společně pro mužstva prvoligová a týmy z nižších soutěží, a Toto Cup, rozdělený na prvoligový a druholigový.

 

A právě v prvoligovém Toto Cupu si klub Maccabi Tel Aviv uřízl nepěknou ostudu. Došlo k tomu den poté, co se zbavil Nimniho a Mizrachiho. Na trenérskou lavici usedl prozatímní kouč Icik Ovadia – a vypil kalich hořkosti až do dna. V semifinálovém pohárovém duelu prohrál Maccabi Tel Aviv na Národním stadionu v Ramat Ganu s týmem Maccabi Petach Tikva 1:4.

 

Sen získat počtvrté tuto pohárovou trofej se rozplynul.

 

Leden 2011 je v každém případě pro Maccabi Tel Aviv měsícem přelomovým. Jeho fanoušci budou nyní s mimořádným zájmem sledovat pohyb týmu v tabulce. Zejména po utrpěném šoku. Tím není myšleno vyřazení v Toto Cupu, ale vyhazov klubové ikony a někdejšího excelentního střelce s dresem číslo osm, Aviho Nimniho.

 

Bude-li Maccabi v dalších týdnech padat v tabulce dolů, může si být Mitch Goldhar jist, že stejným směrem se bude ubírat i jeho popularita. S největší pravděpodobností nejen mezi příznivci „modrožlutých“.

 

A samozřejmě naopak.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00