Tip: Jiřina Švorcová. Exkluzivně

pondělí 24. leden 2011 23:25

• Byla členkou činoherního souboru Vinohradského divadla, ale také ÚV KSČ. Po sametovém převratu proslula názory a postoji, které nás opravňují zařadit ji mezi ty, jimž říkáme „kovaní“.

Ano, Jiřina Švorcová byla a je kovaná komunistka.

 

Jedna z privátních televizí, která si libuje v opakování předlistopadových děl, má v současné době ve svém programovém schématu Ženu za pultem. Seriál, v němž Jiřina Švorcová ztvárnila hlavní roli. Kromě ní figurují na obrazovce hvězdy tuzemského hereckého nebe. Menšík, Hanzlík, Haničinec. Medřická, Kolářová, Maciuchová.

 

Proč tato jména zmiňuji? Pouze pro pořádek. Budeme-li se kriticky vyjadřovat k tomuto Dietlovu normalizačnímu dílu, pak bychom neměli zapomínat, že v seriálu nehrála Švorcová sama. Není tedy jediný „viník“. Mezi „spolupachateli“ najdeme také umělecké osobnosti náležející mimo jakoukoli pochybnost do herecké Dvorany slávy. Možná máme některé z nich lidsky rádi.

 

Mít ale rád Jiřinu Švorcovou? Jakkoli, lidsky nebo jako herečku, lze-li to vůbec oddělit? Jen otížně představitelné. Přesto, vlastně spíše právě proto: má punc čehosi, co připomíná „zakázané ovoce“. Napíše-li někdo knihu o kterékoli z výše uvedených tří hereček, nevidíme v tom žádný morální problém. Napíše-li totéž o Jiřině Švorcové, může se nám trochu „eklovat“.

 

Svobodně uvažující lidé ve svobodné společnosti ovšem existenci něčeho takového hravě zvládnou. Platí to i o knize Miroslava Graclíka nazvané Jiřina Švorcová – Osobně. Přijata byla, stejně jako zařazení Ženy za pultem do televizního éteru, nikoli pouze negativně. Našel jsem na webu názor: nesouhlasím s ní, ale vážím si jí proto, že „nepřevlékla“.

 

Veřejnoprávní mediální reakcí na zmíněnou knihy je exkluzivní rozhovor, který natočil redaktor karlovarského vysílání Českého rozhlasu Plzeň Zdeněk Trnka. Povídání o současném životě této kontrovezní umělkyně zaznamenal v soukromí jejího pražského bytu. Ten herečka kvůli nemoci téměř neopouští. V rozhovoru zazní, kromě jiného, názory Jiřiny Švorcové na současnou televizni tvorbu. Interview je cenné také proto, že je jedním z mála, jež herečka v poslední době sdělovacím prostředkům poskytla.

 

 

Exkluzivní rozhovor s herečkou Jiřinou Švorcovou přinese Český rozhlas Plzeň ve středu 2. února v poslední hodině dopoledního vysílání, tedy mezi 11.00 a 12.00 SEČ.


Stanici můžete zachytit na velmi krátkých vlnách (VKV/FM) na některé z těchto frekcencí:Plzeň … 91 MHz

Západní Čechy (Radeč) … 106,7

Domažlice … 105,3

Klatovy … 102,4

Tachov … 106,3

Železná Ruda … 95,8

Karlovy Vary … 91

Krušné hory (Kínovec) … 103,4

Sokolov … 98,2

Mariánské Lázně/Cheb (Dyleň) … 100,8

Aš … 96,7

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00