Proč se bude mistrovství Evropy konat v Asii

pátek 28. leden 2011 21:45

• Ve čtvrtek 27. ledna 2011 rozhodl výkonný výbor organizace UEFA, že fotbalové mistrovství Evropy 2013 se bude konat v Izraeli. Vzápětí po tomto oznámení se na českém internetu objevila v diskusích otázka, proč se evropský šampionát koná v Asii

Odpověď je jednoduchá.

 

Ano, Izrael se nachází geograficky na území asijského kontinentu. A od poloviny 50. let minulého století také – v souladu s touto skutečností a zdravým rozumem – působila jeho reprezentace v rámci Asijské fotbalové konfederace (AFC). Izraelci se dokonce  jednou stali mistry Asie a dvakrát vicemistry; to vše v šedesátých letech.

 

Následovala neblahá sedmá dekáda, v jejíž první polovině vystupňovaná nenávíst arabských a  muslimských států vůči Izraeli vyústila v jeho vyloučení z AFC. Reprezentace arabských a muslimských zemí odmítaly proti Izraelcům hrát – a fotbalový svět tento „sportovní holocaust“ akceptoval.

 

Následovalo období, v němž Izraelci nepůsobili v žádné kontinentální fotbalové organizaci a v rámci celosvětové asociace FIFA hráli kvalifikaci na světové šampionáty střídavě  s týmy z organizací UEFA (Evropa), OFC (Oceánie) nebo CONMEBOL (Jižní Amerika).

 

Teprve od první poloviny 90. let je Izraelská fotbalová asociace řádným členem UEFA. Tedy i s právem pořádat šampionáty organizované touto organizací.

 

Prvním šampionátem tohoto druhu je ME 2013 hráčů do 21 let, které, ač jde o soutěž evropskou, bude se konat v Asii.

 

V souvislosti s touto skutečnosti je tedy na místě se ptát, proč Izrael nemůže být členem AFC. Nikoli, proč  se mistrovství Evropy (jednadvacítek) bude v roce 2013 konat v Asii – to už je pouhý důsledek iracionálního přístupu Arabů (muslimů) k židovskému státu.

 

Jedna iracionalita zplodila druhou: nemůže-li být Izrael jako asijský stát členem asijského fotbalového společenství, pak se musíme smířit s tím, že se ten či onen evropský šampionát bude čas od času konat  na asijském světadílu.

 

Z výše uvedeného je zřejmé, kdo je viníkem tohoto stavu. Je snad zbytečné dodávat, že nikoli Izrael.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00