Glosa: "Neexistuje žádný Izrael ..."

středa 2. únor 2011 00:10

• Na internetu se objevila zpráva hovořící o premiéře nového tureckého filmu. Jmenuje se Údolí vlků: Palestina.

Prvního února jsme se oficiálně dozvěděli, že diváckým magnetem na Nově má být „turecká Esmeralda“ - seriál o Šeherezádě Evliyaoglu. O den dříve přinesly zpravodajské servery informaci o tom, že v tureckých kinech se začal promítat protiizraelský propagandistický snímek inspirovaný nedávným incidentem kolem konvoje lodí vedeného Mavi Marmarou.

 

Ve stručném seznámení s tímto filmem na Novinkách.cz jsme se mohli dočíst, že když je v jedné scéně hlavní hrdina tázán, proč přišel do Izraele, odpoví:

 

Nepřišel jsem do Izraele, ale do Palestiny.“

 

Kde jen jsem něco podobného už jednou četl?

 

Nevzpomenu si z hlavy, kdo to byl, ale vím přesně, na co se ptal a jak zněla odpověď. Bylo to někdy v druhé polovině 80. let. Jistý český novinář se na syrské straně Golanských výšin dotázal tamního důstojníka, jak daleko je z Kunejtry na hranice Izraele z období před červnovou válkou 1967.

 

Syřan nejprve nechápal: „Kam?“.

 

Na hranice Izraele,“ opakoval otázku žurnalista.

 

Vzápětí byl poučen: „Promiňte, není žádný Izrael. Existuje jenom Palestina.“

 

V Egyptě jsem v minulých letech opakovaně narazil na turistické mapy nakreslené na chodníku nebo umístěné ve světelných vitrínách, kde jako východní soused této země nebyl uveden Izrael, ale Palestina.

 

Totéž se dozvídáme v nejnovějším tureckém filmu: žádný Izrael, pouze Palestina.

 

V případě Egypta a Turecka něco takového jistě nepředstavuje oficiální vládní stanovisko, neboť obě země udržují s Izraelem diplomatické styky (což mimo jiné znamená, že jeho existenci nezpochybňují).

 

Nabízí se analogie s pořekadlem „na hloupu otázku, hloupá odpověď“. Ale v obráceném gardu. Neexistuje-li Izrael, nemohla se posádka Mavi Marmary dostat do konflitu s izraelskou armádou.

 

Tak o čem to „palestinské vlčí údolí“ vlastně je?

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00