Tenis v Ejlatu

neděle 6. únor 2011 08:08

• Masové protivládní nepokoje v sousedním Egyptě. Exploze plynového potrubí na severu Sinaje. Regionální kulisa tenisového turnaje, jehož hostitelem byl v prvním únorovém týdnu jihoizraelský Ejlat.

Municipal Tennis Club hostil účastníky prvního letošního klání skupiny I Euroafrické zóny Fed Cupu – prestižní mezinárodní soutěže ženských tenisových družstev.

 

Šlo o hodně. O kvalifikaci do play-off, v němž se bude v dubnu hrát o postup do Světové skupiny II. To v případě těch úspěšnějších. Na reprezentace, jimž se nedařilo, čekal hořký sportovní kalich v podobě sestupu do skupiny II Euroafrické zóny. Turnaj této skupiny je naplánován na káhirské kurty areálu Smash Tennis Academy. Jak to na začátku května dopadne, je zatím ve hvězdách.

 

Aniž bychom chtěli cokoli předjímat, musíme připomenout, že Káhira v těchto dnech kvůli nepokojům už o jedno pořadatelství přišla. V pondělí 31. ledna mělo začít mužské klání kategorie Futures. Vzhledem k událostem v metropoli na Nilu nezbylo pořadatelům než akci zrušit.

 

Naproti tomu kurty v Ejlatu byly v plné permanenci už od 10. ledna. Od tohoto dne hostily během následujících tři týdnů trojici na sebe navazujících turnajů série Israel Futures F1, F2 a F3. Do nich se, nikoli bez úspěchu, zapojilo také několik českých a slovenských tenistů.

 

Třikrát Futures

Vítězem dvouhry turnaje F1 byl Rus Rudněv, trofej ve čtyřhře vybojovala slovenská dvojice Jozef Kovalík a Adrian Sikora. Ve finále porazili kanadsko-španělský pár Diez-Vicente 2:6, 6:3 a 12:10. Nejlepším Izraelcem ve dvouhře byl Igor Smilansky. Vypadl ve čtvrtfinále, v níž nestačil na Fina Laaksonena, jemuž podlehl dvakrát 1:6. Čtvrtfinále bylo konečnou stanicí rovněž pro nejlepší deblový pár Izraele vturnaji F1, Daniela Skripnika a Saara Steeleho.

 

Do hlavní soutěže dvouhry turnaje F2 se zapojil jako nasazená jednička domácí Amir Weintraub. Ze všech Izraelců postoupil nejdále – do semifinále, kde ovšem nestačil na Romana Vogeliho z ČR. Vogeli vyhrál dvakrát 6:3; stejným poměrem pak ale sám prohrál ve finále. Vítězem singlu se stal Maďar Kellner. Ve čtyřhře postoupily z domácích nejvýše dvě dvojice: Belfer-Skripnik a Ben Cvi-Steele. Obě skončily před branami semifinále. Trofej v deblu putovala s dvojicí Dzumhur-Gordic do Bosny a Hercegoviny.

 

Také ve třetím turnaji F3 plnil roli nasazeného hráče číslo 1 Amir Weintraub. Ani tentokrát se nedostal dál než mezi nejlepší čtyři; v semifinále podlehl Srbu Cacicovi stejně jako o týden dříve Vogelimu 3:6, 3:6. A právě tak jako v předchozí soutěži, i toto finále patřilo Maďaru Adamu Kellnerovi. Cacice zdolal 6:2, 7:5. Titulu se konečně dočkali také domácí. Finále čtyřhry bylo izraelskou záležitostí, a šlo jen o to, kdo bude šťastnější. Zvítězila zkušenost. Amir Weintraub s Talem Erosem přehráli Alona Faimana a Tomera Hodorova s přehledem 6:3, 6:1.

 

Sotva se ejlatské publikum rozloučilo s muži, přivítalo ženy. Kromě domácího kvarteta Šahar Peerová, Julia Glušková, Keren Šlomová a Valeria Patjuková, vedeného kapitánem Liorem Morem, také reprezentace dalších 14 zemí. Celkem patnáct týmů bylo rozděleno do čtyř skupin, tři po čtyřech a jedna čítající tři účastníky.

 

Fedcupové ohlédnutí

Skupina I Euroafrické zóny představuje třetí výkonnostní úroveň. Nad ní je Světová skupina II a nejvýše Světová skupina I zahrnující nejlepších osm týmů planety. Mezi státy, jež se dostaly do této elitní skupiny, patří také Izrael.

 

Cesta k tomuto úspěchu začala v roce 2006, kdy izraelská děvčata vyhrála skupinu v rámci turnaje Euroafrické zóny I. Jako jediná zvítězila ve všech utkáních: v bulharském Plovdivu porazila postupně výběry Švédska, Rumunska, Estonska a Běloruska. Tím se kvalifikovala do zápasu o play-off, kam se posléze dostala, neboť zdolala Srbsko a Černou horu 2:1.

 

Na cestě do Světové skupiny II zbývala poslední překážka: Indonésie. Play-off se mělo hrát v červenci 2006 v Ramat Hašaronu. Indonésie ale z politických důvodů odmítla hrát v Izraeli a s Izraelem a izraelská děvčata postoupila bez boje.

 

Sezonu 2007 zahájil tedy izraelský fedcupový výběr ve Světové skupině II, kam v tom roce patřila také Česká republika, Slovensko, Spolková republika Chorvatsko, Rakousko, Austrálie a Kanada. A právě Kanada byla prvním soupeřem izraelských děvčat: v zápase, který předznamenal jejich největší historický úspěch. Ve městě Kamloops v Britské Kolumbii porazila trojice hostujících hráček Peerová – Obzilerová – Glušková Kanaďanky 3:2. V následujícím play-off zvítězila tato tři izraelská děvčata v Linci na Rakušankami 4:1 a zažila splnění sportovního snu.

 

Poprvé v dějinách izraelského tenisu se probojovala na fedcupový Olymp, do Světové skupiny I pro rok 2008. Mezi špičku tvořenou výběry USA, Španělska, SRN, Ruska, Francie, Itálie a kontinentální Číny.

 

Význam tohoto úspěchu nemůže zmenšit ani skutečnost, že Izrael se mezi elitou dlouho neudržel. V prvním kole Světové skupiny I ročníku 2008 podlehl doma, v Ramat Hašaronu, Rusku 1:4 a v baráži o udržení, rovněž na ramathašaronských dvorcích, České republice 2:3. Nepříjemný důsledek: návrat do Světové skupiny II.

 

Ani ta však nebyla izraelským tenistkám souzena déle než na jednu sezonu (2009). Po prohře s Ukrajinou 2:3 a ve stejném poměru s Estonskem spadla pro rok 2010 do skupiny I Euroafrické zóny. V té se loni udržela.

 

A letos? Odpověď přinášejí výsledky ejlatského fedcupového turnaje.

 

Ejlat 2011 – osudné Polky

Izraelský tým byla zařazen do skupiny B. Porazil Lucembursko 3:0, podlehl Polsku 1:2 a přehrál Bulharsko 2:1. Nešťastná prohra s Polskem přinesla izraelským děvčatům celkové druhé místo v tabulce, což znamenalo, že nepostoupily do zápasu, jehož vítěz bude hrát play-off o účast ve Světové skupině II. Izrael tak zůstává i pro příští rok ve skupině I Euroafrické zóny a v nadstavbě ejlatského turnaje sehrál pouze zápas o umístění. Zvítězil nad Rumunskem 2:1 a je spolu s Británií na 5. – 6. pozici.

 

Jednoznačnou pochvalu zaslouží Julia Glušková, která neztratila ani jeden zápas ve dvouhře a stala se tak zásadní oporou Morova týmu. Naproti tomu nezbývá než litovat, že Šahar Peerová, 11. hráčka světa, nestačila na svoji lepší sousedku na žebříčku WTA: Polce Agnieszce Radwańské (10.) podlehla dvakrát 3:6. Kdyby se Šahar podařilo zvítězit, získal by Izrael prvenství ve skupině a v boji o play-off by se střetl s Běloruskem.

 

Můžeme tedy uzavřít. Do play-off, jehož vítěz postoupí do Světové skupiny II, se probojovalo Bělorusko a Švýcarsko. Ve skupině I Euroafrické zóny spolu s Izraelem zůstává Polsko, Nizozemí, Rumunsko, Chorvatsko, Británie, Rakousko, Lucembursko, Maďarsko, Řecko a Bulharsko. O skupinu níže sestupuje Dánsko (i se světovou jedničkou Wozniackou) a Lotyšsko.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00