Co s letním časem? Medveděv to vyřešil. Opravdu?

úterý 8. únor 2011 23:52

• Lidovky.cz přinesly 8. února 2011 zprávu, že rozhodnutím prezidenta Medveděva skončí od letošního podzimu v Rusku střídání zimního a letního času.

V prvních reakcích, které se objevily v diskusním fóru pod tímto článkem, jsme se mohli dočíst úlevné: „Konečně.“ Nebo: „Čekal bych zrušení nesmyslného letního času z některé civilizovanější země.“ Do třetice: „Příliš rozumné, to v ČR neprojde.“

 

Ano, Rusové nám ukázali, že to, co se zdálo být neměnné, tak neměnné být nemusí. Naděje pro odpůrce letního času u nás? Bohužel nikoli. Ne kvůli bruselské direktivě o uspořádání letního času v EU. Z jiného důvodu. Medveděv letní čas nezrušil, ale naopak: zavedl ho natrvalo.

 

Co tedy bylo v Rusku zrušeno? Standardní čas v jednotlivých pásmech. Tedy to, co se nesprávně nazývá čas zimní. A tady musí skalní odpůrci letního času zklamaně mávnout rukou: nic pro nás.

 

Medveděvův prezidentský akt přivítají naopak ti, komu nevadí zavedení letního času, ale střídání časů. Hodinový posun ručiček tam a zase zpět. Dvakrát ročně. To v Rusku od podzimu skončí. Na jaře bude v jednotlivých pásmech federace zaveden čas letní a ten už zůstane – na podzim se nic měnit nebude. Alespoň do té doby, než další ruský vládce nepodlehne nutkání do měření času nějakým způsobem zasáhnout. (Třeba zrušit trvalý letní a zavést opět standardní čas, tak jak tomu bylo před červencem 1917.)

 

Medveděvova „časová reforma“, ať už na ni nahlížíme jakkoli, je přesto inspirativní. Každý z nás, kdo není spokojen se střídáním standardního a letního času, by si měl odpovědět na otázku, jakou variantu by preferoval. Zda „ruskou“ , tedy trvalé zavedení letního času, nebo její opak: zrušení času letního a návrat do situace, kterou si mnozí z nás pamatují z doby před poslední nedělí v březnu 1979.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00