Barak, Mubarak. Nokia Aréna, náměstí Tahrír

čtvrtek 10. únor 2011 23:00

• Čtvrteční večer, datum, jež nade vší pochybnost bude hrát roli milníku v moderních dějinách Egypta.

Desátý únor 2011. Na káhirském náměstí Tahrír čekají statisíce lidí na projev prezidenta Mubaraka. Na obrazovce CNN se střídají moderátorská, reportérská a komentátorská esa. Vlastně nečekají jen obyvatelé Egypta. Čeká celý svět.

 

O několik stovek kilometrů severovýchodněji je přichystáno jiné představení. Na palubovce telavivské Nokia Arény se proti sobě postavili finalisté basketbalového Poháru státu.

 

Basketbalové poháry mají v Izraeli dva. Jeden relativně nový: Ligový pohár. Hraje se od roku 2006, vždy před začátkem superligy (nejvyšší soutěž v zemi), a vypsán je pro jejích osm nejlepších týmů.

 

Druhý, s více než padesátiletou tradicí, nese název Pohár státu. Do sportovní historie vstoupil v sezoně 1955/1956. Z toho sedmatřicetkrát vyhrál klub Maccabi Tel Aviv – jeden z dnešních finalistů. Druhým je tým Barak Elicur Netanya. Papírově slabší. V aktuální tabulce superligy je osmý z deseti. Balancuje nad barážovou propastí. Pohár státu nevyhrála Netanya nikdy, pouze jednou byla ve finále. Už je to hodně dávno: ve finále 1987/1988.

 

 

Ročník 2010/2011

Jak se hraje? Hodně záleží na náhodném losu. Tak jsou vybrány týmy do úvodního kola. Celkem dvacet. Do druhého kola postupuje deset vítězů a dva nasazené kluby. Z těchto dvanácti se do čtvrtfinále kvalifikuje šest a dva exkluzivně nasazení: loňský vítěz poháru (Maccabi Tel Aviv) a úřadující mistr superligy (Hapoel Gilboa/Galil). U těchto dvou platí, že ve čtvrtfinále nesmí být nasazeni proti sobě.

 

Dále už se postupuje klasicky. Čtyři úspěšní ze čtvrtfinále pokračují do semifinále a dva vítězové bojují o pohár ve finále.

 

Konkrétně:

Čtvrtfinálové výsledky

Maccabi Tel Aviv – Ironi Aškelon .. 105:75

Maccabi Ašdod – Hapoel Gilboa/Galil … 72:71

Hapoel Jeruzalém – Barak Elicur Netanya ...58:64

Maccabi Haifa – Hapoel Tel Aviv … 92:106

 

Semifinále

Maccabi Tel Aviv – Maccabi Ašdod … 98:61

Elicur Barak Netanya – Hapoel Tel Aviv … 78:77


Finálový duel žádné překvapení nepřinesl. Klub Maccabi Tel Aviv vyhrál první čtvrtinu výrazným rozdílem 22:14, což předznamenalo celkový výsledek. Sportovní zázrak se nekonal. Telavivští byli lepší také v ostatních čtvrtinách (27:12, 29:20, 28:24), hostům z Netanyje nedali šanci a s výraznou převahou vybojovali v pořadí 38. Pohár státu.

 

---

Maccabi Tel Aviv – Elicur Barak Netanya 106:70

---

 

V Tel Avivu je tedy jasno. O tom, kdo zvítězil a kdo prohrál. Ne tak v Káhiře. Celodenní mediální masáž na téma „Mubarak dnes jistojistě končí“ nebyla víc než mediální masáží.

 

A další vývoj? Co soudit o tom, že prezident neodstoupil?

 

Můžeme si být jisti dvojím. Že pokojné předání moci, v souladu s tím, co Mubarak v projevu řekl, patří mezi rozumnější variantě řešení nynější krize. Je to ovšem varianta, která se nade vší pochybnost demonstrantům na náměstí Tahrír zamlouvat nebude.

 

Závěr přelomového dne, který zase tak přelomový nebyl: na rozdíl od telavivské Nokia Arény, kde basketbalový pohár skončil jasným vediktem, v Egyptě rozhodnuto zdaleka není.

 

To, co jedni nazývají revolucí a jiní rebelií, vstupuje do dalšího dějství …

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00