Oddechový čas: Šeherezáda

pátek 11. únor 2011 18:24

• Máloco je mi tak lhostejné jako program TV Nova.

Jako internetový aktivista se divám na televizi minimálně. Ještě méně na Novu a už vůbec ne na telenovely. Důvod? Ztráta času.

 

Protože ale nežiji ve vzduchoprázdnu a fenomén zvaný média patří k těm, které mě zajímají nejvíce, a také proto, že kolem Šeherezády je tolik humbuku, rozhodl jsem se tomuto tureckému seriálu věnovat drahocenné minuty. Tolik, kolik jich je obsaženo v jednom díle. Abych byl „in“.

 

Ne že by chtěl Tisíc a jednu noc jakkoli hodnotit. Snad jen: pořady jako Esmeralda a jí podobné, také tento turecký, nejsou mým šálkem čaje. Kdybych byl přinucen stát se jejich divákem, rovnalo by se nepříjemnému trestu. Jelikož to byla Nova, kdo v našem éteru tuto tvorbu masově rozšířil, nejsem a nemohu být jejím příznivcem.

 

Jeden pozitivní aspekt ale nasazení Šeherezády má. Během propagace seriálu argumentovali lidé z Novy tím, že si získal srdce diváků v zemích od Turecka po Slovensko. Její slovenský partner, TV Markíza, konkrétně její programový ředitel Gorazd Slak byl na internetu citován v tom smyslu, že seriál dobyl Balkán. Vzhledem k tomu, že po euforickém začátku poklesl divácký zájem o Šeherázádu natolik, že ji TV Nova musela přestěhovat z prime-timu do podvečerní části vysílacího dne, můžeme s potěšením konstatovat: Češi a ČR na Balkán nepatří. Jsme jiní, jsme jinde, náležíme jinam.

 

Uprostřed všech těch „jobovek“, jimiž jsme dnes a denně z médií bombardováni, to vůbec není špatná zpráva. Sami sobě jsme tím vystavili vysvědčení, za které se nemusíme stydět. Škoda jen, že toto poznání zastíní události kolem odchodu prezidenta Mubaraka.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00