Vracíme se do Egypta. Je to rozumné?

čtvrtek 17. únor 2011 20:39

• Byl jsem právě v koupelně, když na mě žena zavolala: „V Deníku je super článek o Egyptě. Přečetla jsem ho dvakrát.“

Tak mi ty noviny dej do tašky a článek označ žlutým fixem, co mám na PC stole. Přečtu si ho v autobuse.“

 

Nebyl to klasický článek, ale rozhovor. Osobní svědectví člověka, který do země na Nilu odletěl jako turista v neděli 30. ledna. Noviny zveřejnily jeho identitu: Josef Veselý, trenér prachatických fotbalistů. Nezveřejnily ale jméno turistické společnosti, s níž jmenovaný cestoval. Ani destinaci. Z popisu je nicméně zřejmé, že pobýval v Marsa Alamu. („Přistávali jsme na vlastním letišti střediska … nějakých 400 km od Káhiry.“)

 

Protože po odstoupení prezidenta Mubaraka a převzetí moci vojenskou juntou se Češi do Egypta opět houfně chystají, nebude od věci přiblížit některé postřehy Josefa Veselého z jeho pobytu na přelomu ledna a února:

 

 

● „Velkým šokem bylo, když jsme se v úterý či ve středu (1. nebo 2. 2. 2011 – pozn. L. S.) ptali po nějakém zástupci cestovky, tak nám na recepci sdělili, že delegáti českých cestovek odletěli již minulý týden domů a nikdo v Egyptě nebyl. … Takže ve chvíli, kdy nás v Praze naložili do letadla, tak již v Egyptě nikdo z cestovek nebyl. Normálně nás hodili do vody, abychom si pomohli sami.“

 

● „Když jsme volali k nám do Čech na cestovku, tak vůbec nic neudělali. To bude mít určitě u mnoha lidí dohru, protože, když to řeknu naplno, poslali nás do války. Oni sami byli první, kteří z Egypta utekli, a nás nechali napospas osudu.“

 

● „ … nejistota byla velká. A to už od chvíle, kdy jsme v Praze nasedli do letadla. Letušky po nás koukaly, jako by si říkaly, jestli jsme se nezblánili letět do Egypta.“

 

Připomeňme hlavní data. Rebelie v Káhiře vypukla v úterý 25. ledna. Pan Josef odletěl do Egypta v neděli třicátého, tedy během šestého dne nepokojů. Lety do (ještě) „Mubarakovy“ země pozastavily české cestovní kanceláře den poté, posledního ledna.

 

Na základě výše citovaného svědectví můžeme nabýt dojmu, že vydat se v té době do turistických destinací pod pyramidami bylo z mnoha důvodů nebezpečné. Neboť: cestovní kanceláře své klienty poslaly do války, ačkoli je ještě před odletem ujišťovaly, že je vše v pořádku. Lidé jako pan Veselý jim uvěřili, do letadla nasedli a na místě prožili … ale co vlastně? Strach, nejistotu, obavy, jak se dostanou domů? Ano – to vše v rozhovoru zaznělo.

 

Na druhou stranu ale prachatický trenér říká: Hotel byl opravdu luxusní, nádherný. Kapacita je dva a půl tisíce hostů, nás tam bylo desetkrát méně. Doslovný citát: „ … žili jsme si na hotelu jako králové.“

 

A ještě osobní názor pana Veselého, pokud jde o budoucnost turistiky v Egyptě: „ … myslím si, že to bude trvat hodně let, než si zase klientelu získají zpět. Na současnou úroveň nebude snadné se dostat.“

 

Tolik jedno autentické svědectví.

 

Lidé, pro něž patří Egypt k oblíbeným destinacím (hlásí se k nim i autor tohoto příspěvku), si kladou základní otázku. Kdy bude bezpečné se do té země vypravit? Za jak dlouho po odchodu Mubaraka a převzetí moci armádou? Soudě podle svědectví Josefa Veselého by se mohlo zdát, že to tak brzy nebude. Vždyť – mezi pohledem na tamní situaci necelý týden od zahájení revolty (revoluce, chcete-li), jak jej prezentovaly cestovní kanceláře, a realitou zprostředkovanou nepřímým očitým svědkem je propastný rozdíl.

 

Odpověď přinesly zpravodajské servery v úterý 15. února. Například na Novinkách.cz jsme se dočetli, že zájem Čechů o návštěvu Egypta převyšuje nabídku. CK Fischer musela dokonce zvýšit kapacitu letadel. Obchodní ředitel společnosti EXIM Tours prohlásil, že v současné době se zájezdy do Egypta prodávají samy. Pozastavené lety budou obnoveny během nadcházejícího víkedu (19. a 20. 2.).

 

Není to nebezpečné? Je situace v Egyptě tak stabilní, aby tam mohli být klienti cestovních kanceláří s čistým svědomím odesíláni?

 

Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc se zdá, že situaci nejlépe vystihuje pořekadlo - kdo chce kam, pomozme mu tam. Není to přece tak, že informace mají výlučně cestovní kanceláře a turisté jsou odkázáni pouze na jejich mínění. Úsudek o dění v Egyptě si za pomoci médií a zejména internetu může udělat každý sám – a následně se rozhodnout. Kdyby poté, co se do Egypta vypraví první turisté pomubarakovské éry, došlo v zemi k nepokojům podobným těm, jichž jsme byli svědky koncem ledna, morální odpovědnost za případné následky neponesou pouze cestovní kanceláře, ale také ti, kdo do Egypta dobrovolně odletěli.

 

Pan Veselý na hypotetickou otázku, proč se do Egypta 30. ledna vydal, když ho tam pak čekalo trauma, může odpovědět, že nevěděl, netušil, byl cestovní kanceláří mylně informován. Dnes už takto odpovědět nelze. Víme, co se v Egyptě stalo a co by se, opět hypoteticky, stát mohlo.

 

Vzpomněl jsem si v této souvislosti na pátek 4. srpna 1995. Bylo šest večer a já seděl na pražské Florenci v plném autobusu mířícím do Chorvatska. Krátce před odjezdem zástupkyně cestovní kanceláře vystoupila s krátkým prohlášením. Oznámila, že téhož dne ráno začala v Chorvatsku válka. (Vládní vojska přistoupila k osvobození těch částí země, kde Srbové vyhlásili samozvaný „stát“ Srbská Krajina – pozn. L. S.). Kdo chce, může vystoupit a bude mu vrácena cena zájezdu v plné výši.

 

Chvíle napětí netrvala ani minutu. Nevystoupil nikdo.

 

Je tedy bezpečné cestovat v těchto dnech do Egypta, rozumí se do turistických středisek na pobřeží Rudého moře? Odpovědět si musíme každý sám.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00