Egypt a 7. kanál: Portál o den v předstihu

čtvrtek 17. únor 2011 22:33

• Po Mubarakově pádu přícházela celá řada zpráv a spekulací. O zdravotním stavu exprezidenta, o výši jeho konta, o místě pobytu, o tom, jak mu jeho syn upravoval poslední televizní projev, který akceleroval jeho pád.

Situace před odchodem Husního Mubaraka byla značně nepřehledná. Dnem velkých očekávání byl čtvrtek 10. února. Začaly se šířit zprávy, že „požadavky demonstrantů budou splněny“. Přeloženo do srozumitelné řeči - prezident odstoupí. Byly to ale spíše spekulace a zbožná přání. Anebo ne?

 

V této souvislosti se jako více než pozoruhodná jeví zpráva, která se onoho desátého února objevila na izraelském zpravodajském serveru Israelnationalnews.com známém také jako Aruc Ševa – Sedmý kanál. V článku redaktora Hillela Fendela, který byl zveřejněn několik minut po šesté hodině večer, tedy ještě před pověstným Mubarakovým vystoupením v egyptské televizi, bylo uvedeno: Mubarak oznámil, že se vzdal všech prezidentských pravomocí ve prospěch vojenské junty.

 

V článku je dále uvedeno, že Mickey Gordis z vysílací organizace Israel Broadcasting Authority, která monitoruje egyptské rozhlasové a TV pořady, hlásil téhož dne - připomeňme: ve čtvrtek 10. 2. 2011 - krátce před 18. hodinou lokálního času, že Mubarak učinil dramatické prohlásení (Mubarak had made the dramatic announcement).

 

Na základě těchto zpráv bylo možné nabýt dojmu, že Mubarak už v čele egyptského státu nestojí. Realita byla ale jiná. Večer po 22. hodině SEČ prezident vystoupil v televizi a na téma odchodu nepadlo ani slovo.

 

V tu chvíli jsme se mohli oprávněně ptát: Nakolik důvěryhodný je Fendelův článek o Mubarakově politickém konci? Vždyť nic z toho, o čem autor psal - odchod hlavy státu a předání moci vojenské juntě – se nestalo.

 

Opravdu nestalo? Ale stalo. Pouze o den později. Zpravodajský portál Sedmý kanál to věděl už 10. února.

 

Jedna z mediálních pozoruhodností, jež provázejí změny na vrcholu egyptské mocenské pyramidy.

 

 

Odkaz na článek v originále

*** klikněte SEM

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00