Afrika: Revoluce a fotbal

středa 23. únor 2011 11:32

•  Sever Afriky, jakož i část Arabského poloostrova je ve varu a vrcholní fotbaloví činitelé začínají mít starosti. Nepokoje ohrožují termíny mezistátních a klubových zápasů. Už nejde jenom o to, zda a kdy začne nejvyšší soutěž v Egyptě

V súdánském Chartúmu, metropoli země, která také neprožívá své nejklidnější období, neboť je ve fázi historického rozdělení, se v těchto dnech koná výroční zasedání africké fotbalové konfederace CAF. Čestným hostem je i Sepp Blatter, šéf FIFA. Činovníky africké kopané čeká vážná diskuse na téma Nepokoje v členských zemích versus bezpečnost fotbalových utkání.

 

Nikoli náhodou. Afrika není o nic méně fotbalově vyspělým kontinetem než Evropa – a ačkoli to spousta „normálních“ lidí u nás neví, i tam se hrají podobné soutěže jako severně od Středozemního moře.

 

Pro základní přehled

Střechová kontinetální organizace afrického fotbalu CAF pořádá celou řadu soutěží, z nichž k nejdůležitějším patří Africký národní šampionát, Africký pohár národů a Liga mistrů. U každé u nich se nyní krátce zastavíme.

 

Africký národní šampionát je v dané chvíli soutěží prakticky bezproblémovou. Koná se od začátku února v Súdánu a spěje ke svému vrcholu. V pátek 25. února se v Omdurmanu hraje nejprve v podvečer zápas o třetí místo (Alžírsko – Súdán) a pak večer finále mezi Tuniskem a Angolou.

 

O poznání hůře je na tom Africký pohár národů (ACN). Koná se každé dva roky, příští turnaj budou spolupořádat v roce 2012 Rovníkova Guinea a Gabun. Obhájcem titulu je Egypt, který vyhrál i předchozí dva šampionáty.

 

V současné době probíhají kvalifikace ACN ve skupinách, přičemž s ohledem na výbušnou situaci na severu kontinetu je pozornost upřena ke spupinám C, D a G.

 

Ve skupině C působí také bouřemi zmítaná Libye, která má 25. března hostit Komory. Jak se v džamáhíriji - bude-li v té době ještě džamáhírijí – situace vyvine, je ve hvězdách. A tedy i to, zda se zápas v původním termínu a na původním místě bude moci uskutečnit. Hrát se má v Tripolisu.

 

Problémy by mohly nastat i ve skupině D, v níž má rovněž pětadvacátého března přivítat Alžírsko hosty z Maroka.

 

A do třetice: na stejné datum je naplánován také kvalifikační duel skupiny G Jihoafrická republika proti Egyptu. Hostitelským stadionem je věhlasný Soccer City v Johannesburgu, který zažil největší slávu loni – ano, právě zde se hrálo finále mistrovství světa 2010 mezi Španělském a Nizozemím.

 

Egypťané se už nechali slyšet, že požádají CAF o posunutí termínu. Vzhledem k revoluci neměli prý dostatek času na přípravu. Jihoafričané nesouhlasí. Podle nich by k něčemu takovému opravňovaly pouze bezpečnostní důvody. Ty ale neexistují, neboť zápas se hraje nikoli v Egyptě, nýbrž na opačném konci kontinetu. Takže uvidíme.

 

Klubové soutěže

Přejděme nyní ke klubovým soutěžím. Pohár konfederace je v současné době ve fázi mezi předkolem a prvním kolem. To začne 18. března a také zde je několik kritických zápasů. Tak třeba na začátku dubna by měl libyjský Al-Nasr Benghází hostit na stadionu Huga Cháveze súdánský Al-Khartoum Club. Je to sice ještě daleko, ale i zde se rýsují neblahé otazníky.

 

Komplikace by mohly postihnout také africkou Ligu mistrů, třebaže zde jsme svědky světla na konci tunelu. Nyní se hrají zápasy kvalifikačního předkola, do něhož je zapojen i jeden egyptský tým - káhirský Zamalek Sporting Club. (Úřadující mistr nejvyšší egyptské ligy, Al-Ahly Sports Club z Káhiry, vstoupí do soutěže až v prvním kole, které začíná v druhé polovině března.) Soupeřem Zamaleku je keňský armádní tým Ulinzi Stars z města Nakuru. V úvodním zápase na konci ledna porazili Egypťané vojáky z Ulinzi Stars na jejich hřišti s přehledem 4:0. Odveta byla na programu v neděli 27. února.

 

Otázka je na místě: dovolí situace v Káhiře pořádání tohoto zápasu?

 

V průběhu protimubarakovské revolty počítala CAF s odložením utkání. Pikantní je, že se uvažovalo o přeložení duelu na neutrální půdu – do Libye. To bylo ovšem ještě předtím, než vypukly krvavé nepokoje i tam.

 

První zápas?

Podle posledních zpráv se ovšem v Káhiře v neděli sedmadvacátého hrát bude. Dokonce nikoli za zavřenými dveřmi, jak se někteří obávali, ale s plnými ochozy. Půjde o první fotbalový zápas od vypuknutí revoluce. A kdoví? Třeba výsledek, a teď nemám na mysli počet gólů, ale (slušné) chování návštěvníků, přispěje k rozhodnutí Nejvyšší vojenské rady ve prospěch obnovení nejvyšší fotbalové ligy v zemi. Ale to je jenom spekulace a přání autora blogu, aby tomu tak bylo.

 

Ovšem i když to v Káhiře dopadne tak, jak by v duchu fair play mělo, starosti organizátory Ligy mistrů neopustí. Mistr libyjské první ligy Al-Ittihad Tripolis by měl v termínu mezi 18. a 20. březnem hostit zatím neznámý tým z kvalifikačního předkola. Odveta je na programu začátkem dubna.

 

Co do té doby bude a nebude, je ve hvězdách. Dnes více než jindy platí ono biblické – nevíte dne, ani hodiny. Vždyť 24. ledna se zdálo, že v Egyptě je všechno OK. Stačilo vybrat destinaci, zaplatit last minute a v pohodě odletět.

 

V pátek tomu bude měsíc, co se na náměstí Tahrír v Káhiře sešli první demonstranti …

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00