Izrael: Co nového ve sportu (1)

pátek 4. březen 2011 12:04

• Tak třeba: Šahar Peerová má nový design svého webu.

Chcete-li se seznámit, klikněte SEM.

 

DC

A když jsme začali tenisem, nemůžeme pominout Davis Cup. Loni izraelský výběr prohrál baráž o udržení ve Světové skupině - podlehl Rakušanům 2:3 – a klesl do skupiny I Euroafrické zóny. Zde měl postoupit bez boje z prvního kola do druhého, kde jeho soupeřem je Polsko. Zápas se měl podle původního rozpisu, jenž byl zveřejněn na webu Davis Cupu, hrát až v červenci, ale všechno je jinak.

 

Uskuteční se v izraelském tenisovém komplexu v Ramat Hašaronu už tento týden. Tedy od 4. do 6. března. Nehrající kapitán domácích Ejal Ran, a vlastně celý tým, se bude muset vypořádat s odchodem dvou důležitých singlistů. Loni v prosinci oznámil ukončení kariéry Noam Okun a letos 20. února Harel Levy. Tím se okruh hráčů pro dvouhru nepříjemně zúžil, nicméně o nic fatálního nejde. Kromě Dudiho Sely, aktuálně nejlepšího izraelského hráče dvouhry (86. na žebříčku ATP), má kapitán Ran k dispozici Amira Weintrauba. Ten plní roli izraelské dvojky a bylo by tomu tak i v případě, že by Okun a Levy zůstali ve hře.

 

Podle webu organizace ATP byl totiž Weintraub na konci roku 2010 na 281. pozici, zatímco Levy držel 340. místo a Okun byl o 13 příček níže.

 

Ovšem ani Poláci na tom nejsou, pokud jde o singlové měření sil, kdovíjak hvězdně. Proti Selovi nastoupí v úvodní dvouhře Gawron – 362. hráč na žebříčku. Weintraub se bude musel vypořádat s papírově lepším Janowiczem, který je stopadesátý.

 

Pokud jde o čtyřhru, jsou na tom teoreticky lépe Poláci. Dvojice Matkowski- Fyrstenberg uzavírá na žebříčku první světovou desítku, zatímco hráči dua Ram-Erlich se nacházejí na 24., resp. 52 pozici. Na turnajích ATP hrají po delší přestávce, vynutilo si ji zranění Jonathana Erlicha, opět spolu a upřímně řečeno – s úspěchy spíše střídavými.

 

Vítěz turnaje Izrael – Polsko se kvalifikuje do play-off o postup do Světové skupiny.

 

Fotbal

Na začátku března došlo také ke dvěma důležitým událostem v kopané. Především: zaznamenali jsme zásadní posun v kauze trenéra národního mužstva Luise Fernándeze. Ten měl dlužit kuvajtskému klubu Al Raján, kde působil jako kouč v roce 2005, čtyři sta tisíc eur. Ačkoli byl FIFA vyzván, aby částku uhradil, odmítl s tím, že on a jeho právníci mají na celou věc jiný názor. Na to ovšem FIFA nebrala zřetel a v polovině února vyzvala izraelskou fotbalovou asociaci IFA, aby Fernandéze dočasně zprostila funkce. Izraelci dali kouči nůž na krk – svůj problém musel vyřešit do 4. března 2011. Jinak …

 

Nekompromisní postoj je pochopitelný. Izrael je ve své kvalifikační skupině o postup na Euro 2012 čtvrtý ze šesti, má čtyři body a na konci března hraje doma dva důležité zápasy – s pátým Lotyšskem (26. 3. - má také 4 body) a třetí Gruzií (o tři dny později – soupeř má 6 bodů). Proto je nutné soustředit veškeré úsilí na přípravu a vše ostatní musí jít stranou. Fernández to pochopil a 3. března oznámil, že dluh, ať už si o něm myslí cokoli, uhradil. Nezbývá než doufat, že federaci FIFA to uspokojí a nebude dále namítat proti tomu, aby Francouz ve funkci trenéra izraelského výběru pokračoval.

 

Druhou událostí týkající se fotbalového míče je Pohár státu. Během prvních dvou březnových dnů se hrálo osmifinále a ve čtvrtek třetího bylo v sídle IFA v Ramat Ganu rozlosováno čtvrtfinále. Za zmínku stojí, že mezi osmi čtvrtfinalisty je pouze jeden klub z druhé ligy – Hapoel Raanana. Ostaní jsou účastníky nejvyšší soutěže.

 

Hrát se bude až 20. dubna a tady jsou čtvrtfinálové dvojice:

 

  • Hapoel Tel Aviv - Bejtar Jeruzalém

  • Hapoel Haifa -Maccabi Haifa

  • Macabi Netanya – FC Ašdod

  • Hapoel Raanana – Ironi Kirjat Šmona

 

 

Basket

V prvním březnovém týdnu také skončilo účinkování basketbalového klubu Maccabi Tel Aviv v Top 16 Euroligy. V posledním zápase sice telavivští prohráli s Pallacanestro Virtus Řím, ale tento duel neměl už na nic vliv. Tel Aviv tak jako tak postoupil z druhého místa v tabulce mezi nejlepších osm (první ve skupině byl tým FC Regal Barcelona) a ve čtvrtfinále bude jeho soupeřem vynikající baskický celek Caja Laboral, úřadující mistr nejvyšší španělské basketbalové ligy. Hrát se bude systémem „best of five“, tedy tři vítězné zápasy a úspěšnější postoupí do vrcholné fáze Euroligy – Final Four.

 

Americký fotbal

Vrcholí také nejvyšší izraelská soutěž v americkém fotbalu o titul Israel Bowl IV. Třetího března se konalo první semifinále, v němž klub Judean Rebels porazil 46:42 Jeruzalémské Lvy, kteří tak ztratili šanci stát se prvním týmem, který trofej vyhraje podruhé. (Lvi jsou držiteli mísy Israel Bowl I ze sezony 2007/2008.) Stejnou šanci má ještě celek Tel Aviv-Jaffa Sabres, který se v druhém semifinále utká v derby s telavivskými Pioneers; bude to v sobotu 5. března. (Hráči Sabres vybojovali Israel Bowl III v minulém ročníku ligy.)

 

Basket ještě jednou

Zatímco tým Maccabi Tel Aviv si vede v nejprestižnější evropské basketbalové soutěži úspěšně, o poznání hůř dopadli jeho spoluhráči z izraelské superligy v turnaji EuroChallenge, což je po Eurolize a Eurocupu třetí nejvýznamnější kontinentální basketbalové měření sil na úrovni klubů. Z Izraele se soutěže zúčastnily celky Maccabi Haifa a Barak Netanya. Oba se probojovali do stejné osmifinálové skupiny spolu se Spartakem Petrograd a LA Sofie. Poslední zápasy osmifinále se hrály prvního března a pohled na závěrečnou podobu tabulky není příliš povzbuzující. Haifa je třetí, Netanya poslední – a to znamena vyřazení.

 

Zde jenom připomeňme, že už v prosinci 2010 byly vyřazeny v Eurocupu Hapoel Jeruzalém a Hapoel Gilboa/Galil, když nepostoupily ze základní skupiny.

Lubomír Stejskal

TondaNic noveho na blogu Stejskala16:164.3.2011 16:16:18

Počet příspěvků: 1, poslední 4.3.2011 16:16:18 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.