Splněný sen: Maraton v Jeruzalémě

úterý 8. březen 2011 09:43

• V pátek 25. března 2011 zažije Jeruzalém velkou sportovní premiéru.

Zapíše se mezi desítky světových metropolí, kde se poběží maraton.

 

Vytrvalostní tradici Jeruzalém má. V podobě osmnácti ročníků vypsaných na poloviční vzdálenost. Jenomže půlmaratron není maraton.

 

Co by se muselo stát, aby se v jednom z nejstarších měst světa takový závod mohl konat? Rozumí se s mezinárodní účastí. Kromě všech možných organizačních a byrokratických záležitostí věci napomůže i to, když v čele radnice stojí aktivní maratonec.

 

Jeruzalém takového starostu má.

 

Jmenuje se Nir Barkat. Na začátku listopadu 2009 byl k vidění v New Yorku. Mezi tisíci účastníky tamního závodu, bezpochyby nejslavnějšího maratonu na světě. 42 tisíc 195 metrů zvládl v čase 4:42:26 hod. Krátce poté jeruzalémská radnice oznámila, že bude usilovat o to, aby se plnohodnotný maraton konal také v odvěké izraelské metropoli. Počítala s tím, že to nebude dříve než v roce 2011.

 

Ten čas právě nastal - starostův sen se splnil. Start je poslední březnový pátek v osm hodin ráno.

 

Závod to bude svého druhu výjimečný. Vždyť běžet ulicemi města, jehož dějiny jsou o mnoho starší než legendární a pověstí opředená bitva u Marathonu, a tudíž pamatují počátky starověké izraelské monarchie, je něco, co žádná jiná metropole nabídnout nemůže. Kromě sportovního přinese i duchovní zážitek – pro vytrvalce židovského i některého z křesťanských vyznání. Jeruzalém v sobě snoubí dávnou tradici, slavnou i pohnutou historii a ducha doby moderní.

 

Ti z nás, kdo před časem sledovali přímý přenos maratonu v Berlíně, nemohli nepostřehnout, že Němci umně zakomponovali do televizního vysílání své architektonické skvosty a zajímavé urbanistické objekty. Něco podobného nabízí i Jeruzalém.

 

Nahlédneme-li do itineráře závodu, zjistíme, že k pozoruhodným objektům, jež trať lemují, patří Kneset, budova Nejvyššího soudu, Jaffská a Sionská brána v městských hradbách, Pamětní centrum Menachema Begina, sídlo prezidenta, radnice, vojenský památník na Muničním vrchu a kampus Hebrejské univerzity na hoře Scopus.

 

Nabízí se otázka: co bude s dosavadním půlmaratonem? Nezanikne. Stane se součástí nového závodu, stejně jako běh na 10 km a „Popular Race“ vypsaný na 4 200 metrů.

 

Pro úplnost dodejme, že kromě jeruzalémské maratonské premiéry jsou v Izraeli pořádány další dva běžecké podniky na 42,195 km. Je to populární Marathon Tiberias International, který má více než třicetiletou tradici a mladší Telavivský maraton.

 

K jeruzalémskému závodu se na těchto stránkách ještě vrátíme.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00