Zázrak téměř chanukový

středa 5. prosinec 2007 15:43

•  5. prosince 2007 začal židovský svátek Chanuka - slavnost světel.  Spojen je se  zázrakem, o němž jsou mnozí  přesvědčeni, že se nejspíš nestal, natož aby byli ochotni věřit, že nečeho podobného můžeme být svědky v moderní době, na počátku 21. století. A přece ...

→   Ano, stal se zázrak.  Podobný tomu, díky kterému  slaví  Židé Chanuku. Připomeňme: Při znovuvysvěcení  jeruzalémského Chrámu po úspěšném makabejském povstání(2. stol. před naším letopočtem) zbyla zásoba  olivového  oleje, kterým se v Chrámu svítilo, pouze na jeden den.  Pak se stal zázrak - toto množství vydrželo ne  jeden, ale  osm dní. To je doba potřebná k vytvoření nového oleje.  Je to vůbec možné? ANO!!!

Proč si to myslím:   Protože o více než 2000 let později jsem byl  svědkem něčeho hodně podobného. Když letos 25. listopadu začal  na internetu přenos  obří show ONE JERUSALEM LIVE(shromáždění na podporu jednotného Jeruzaléma),  napadlo mě, že bych  mohl udělat několik snímků z obrazovky PC monitoru. Jenomže v  tu chvíli začal na mém digitálním fotoaparátu signalizovat červený symbol  znamenající jediné: vybitou baterii. 

Zklamaní, výčitky(proč jsem na to nemyslel dřív, když jsem věděl, že  předtím byl přístroj hojně používán v režimu fotovideo?), smutek.  Nicméně  nedalo se  dělat  jiného než fotit dál.  Nebo zavolat Natanu Šaranskému, šéfovi  iniciativy ONE JERUSALEM,  aby pár hodin počkal, že jeden  sklerotik  v Čechách nemá nabitý fotoaparát ... 

Ale vážně. Tak jako tenkrát požehnaný olej v jeruzalémském chrámu, vydržela i teď  má baterie -  do konce přenosu.  Tedy celých devadesát minut. 

V tu chvíli jsem pochopil, že to, co se tehdy ve Svaté zemi stalo, není pouhá legenda. Zázraky se prostě děly  a dějí se i dnes.

Všem, kdo slaví Chanuku 2007 přeji, ať v jejich rodinách zasvítí  alespoň  malý odlesk někdejšího velkého zázraku.

• • •

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00