Africké fotbalové otazníky

čtvrtek 10. březen 2011 22:35

• Situace v Libyi, ale také v Egyptě, stále ovlivňuje tamní fotbalovou scénu.

S tím, jak se blíží sportovní termíny v afrických klubových i mezistátních soutěžích, zvyšuje se počet otazníků.

 

Několik příkladů.

 

V kvalifikaci Afrického poháru národů má hrát 25. března Libye s ostrovní republikou Komory. Jako hostitelský stánek byl vybrán stadion 11. června v Tripolisu. Africká fotbalová konfederace rozhodla o přesunutí zápasu na neutrální půdu. Je ale reálné, aby se tam za stávajících okolností libyjská reprezentace vypravila?

 

V prvním kvalifikačním dvojkole afrického Poháru konfederace svedl los k měření sil súdánský Al Charúm FC a libyjský Al Nasr z Benghází. První zápas by se měl hrát koncem příštího týdne v Súdánu, odveta o čtrnáct dní později v Benghází, jež je v současné době v držení protikaddáfovských povstalců. Také zde platí: když hovoří zbraně, mlčí nejen Múzy, ale za své bere i sport. Tedy další otazník.

 

V prvním kvalifikačním kole africké Ligy mistrů je na programu duel JC Abidžan, Pobřeží slonoviny s týmem Al Ittihad z Tripolisu, úřadujícím mistrem libyjské Premier League. V Abidžanu se má hrát na začátku dubna, zda tomu tak bude, uvidíme. Odveta v Tripolisu byla pro jistotu zrušena.

 

Občanská válka v Libyi připravila zemi také o pořadatelství - a tedy o automatickou účast - afrického šampionátu hráčů do 20 let. Turnaj bude přemístěn do jiné země, velkou šanci má JAR. To bychom se mohli dozvědět příští týden.

 

V Egyptě je situace v porovnání s jeho západním sousedem nesrovnatelně lepší, ale nejvyšší liga se stále nehraje. Nejnovější nepokoje v Káhiře obnovení soutěže příliš nenahrávají, spíše naopak. Nicméně Hassan Sakr, prezident Národní rady sportu, se má tuto sobotu (12. 3.) setkat s představiteli všech prvoligových klubů. Téma: obnovení nejvyšší soutěže, která se nehraje už téměř dva měsíce.

 

Kdy k tomu dojde, doufejme, se brzy dozvíme. Jednu sportovní oběť ale protimubarakovská revolta už má. Definitivně byl zrušen aktuální ročník Egyptského poháru.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00