Seznamte se: Petice "Demokratické Jordánsko je Palestina"

pátek 11. březen 2011 23:09

• Když jsem se před mnoha lety seznámil s politickými událostmi, které provázely první arabsko-izraelskou válku (1948-1949), dospěl jsem k přesvědčení, že státem pro palestinské Araby je Jordánsko.

Ve světle toho, čeho jsme v regionu svědky od 90. let minulého století, může znít takovýto názor jako z jiného světa. O to víc mě překvapilo, když jsem dnes otevřel webové stránky listu Jerusalem Post a na nich našel výzvu připojit se k pozoruhodné petici.

 

Není dnešní, na internetu je k dispozici od února, ale to snad není podstatné. Neboli: lépe pozdě, než vůbec (zjistit, seznámit se a podepsat). Petice má podobu výzvy jordánskému králi Abdalláhovi II. Nese název Demokratické Jordánsko je Palestina a jako mluvčí organizátorů je uveden prof. Arje Eldad – lékař politik, brigádní generál v záloze, uznávaný izraelský odborník na léčbu popálenin.

 

O co signatářům petice jde?

 

Žádají krále Abdalláha II., aby hašemitská monarchie byla prohlášena demokratickým národním státem palestinského lidu. Tento symbolický a deklaratorní krok by rozhodujícím způsobem přispěl k blízkovýchodnímu a světovému míru.

 

Máte-li zájem se s peticií seznámit, klikněte na tento odkaz.

 

 

Reakce izraelského ministerstva zahraničních věcí

V zájmu objektivity je nutné uvést, že petice nevyjadřuje oficiální politickou linii Izraele v této věci. Jak ministerstvo zahraničí v prohlášení z 3. března 2011 uvedlo, Izrael respektuje Hašemitské království Jordánsko a jeho instituce a cítí se být plně vázán mírovou smlouvu podepsanou mezi oběma zeměmi v roce 1994. Petice „Demokratické Jordánsko je Palestina“ vyjadřuje názor jejích organizátorů, nikoli pozici vlády nebo izraelských představitelů.

 

Lubomír Stejskal

Žádný diskusní příspěvek dosud nebyl vložen.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.