Seznamte se: Petice "Demokratické Jordánsko je Palestina"

pátek 11. březen 2011 23:09

• Když jsem se před mnoha lety seznámil s politickými událostmi, které provázely první arabsko-izraelskou válku (1948-1949), dospěl jsem k přesvědčení, že státem pro palestinské Araby je Jordánsko.

Ve světle toho, čeho jsme v regionu svědky od 90. let minulého století, může znít takovýto názor jako z jiného světa. O to víc mě překvapilo, když jsem dnes otevřel webové stránky listu Jerusalem Post a na nich našel výzvu připojit se k pozoruhodné petici.

 

Není dnešní, na internetu je k dispozici od února, ale to snad není podstatné. Neboli: lépe pozdě, než vůbec (zjistit, seznámit se a podepsat). Petice má podobu výzvy jordánskému králi Abdalláhovi II. Nese název Demokratické Jordánsko je Palestina a jako mluvčí organizátorů je uveden prof. Arje Eldad – lékař politik, brigádní generál v záloze, uznávaný izraelský odborník na léčbu popálenin.

 

O co signatářům petice jde?

 

Žádají krále Abdalláha II., aby hašemitská monarchie byla prohlášena demokratickým národním státem palestinského lidu. Tento symbolický a deklaratorní krok by rozhodujícím způsobem přispěl k blízkovýchodnímu a světovému míru.

 

Máte-li zájem se s peticií seznámit, klikněte na tento odkaz.

 

 

Reakce izraelského ministerstva zahraničních věcí

V zájmu objektivity je nutné uvést, že petice nevyjadřuje oficiální politickou linii Izraele v této věci. Jak ministerstvo zahraničí v prohlášení z 3. března 2011 uvedlo, Izrael respektuje Hašemitské království Jordánsko a jeho instituce a cítí se být plně vázán mírovou smlouvu podepsanou mezi oběma zeměmi v roce 1994. Petice „Demokratické Jordánsko je Palestina“ vyjadřuje názor jejích organizátorů, nikoli pozici vlády nebo izraelských představitelů.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00