Dopis od prezidenta

pondělí 21. březen 2011 20:15

• „Přišel ti dopis z Izraele,“ oznámila mi žena, když jsem se probíral z odpolední siesty.

Kdopak mi asi píše? V úvahu přicházejí dva lidé, blesklo mi hlavou. Prezident nebo premiér. Tentokrát bylo „a“ správně.

 

Manželka mi podala bílou obálku. Pod standartou zobrazující stříbrnou menoru v modrém poli upoutal pozornost nápis Office of the President of Israel:

 

LN-BB-pres.jpg


.

Sonia Peresová, první dáma Izraele, zemřela 20. ledna 2011.

 

Nevím, kolik soustrastných dopisů do jeruzalémského Bejt Hanasi, sídla izraelské hlavy státu, přišlo z České republiky. Byl mezi nimi i můj.

 

Vyjádřil jsem prezidentu Peresovi svoji nejhlubší soustrast, ujistil ho, že jeho žena bude žít v srdcích přátel Izraele navždy a popřál mu mír v duši.

 

Po dvou měsících a jednom dni přišla odpověď. Má podobu kartičky s prezidentskou standartou:

 

 

Scan-president.jpg

 

Píše se na ní:

 

Chceme vyjádřit upřímnou vděčnost za vaši kondolenci k úmrtí mojí ženy a naší skvělé matky, Soni.

 

Vaše slova účasti nás hluboce dojala a v těch obtížných hodinách byla zdrojem posily a útěchy.

 

Šimon Peres s rodinou

 

Prosté, neokázalé – asi jako prezidentská funkce v Izraeli a také sídlo hlavy židovské republiky. A právě o něm bych chtěl v této souvilosti ztratit několik slov.

 

 

Izrael vznikl v roce 1948, ovšem oficiální rezidence - Bejt Hanasi, Dům prezidenta – byla k dispozici o třiadvacet let později. První prezident Chaim Weizman sídlil ve své vile v Rechovotu a jeho nástupce Jicchak Ben Cvi v prostém dřeveném obydlí v Jeruzalémě. Ben Cvi byl zastáncem myšlenky, že první muž země má jít v nesnadných letech budování státu příkladem. Za jeho prezidenství nemohlo být o sídle, natož okázalém, ani řeči.

 

Jichak Ben Cvi zemřel v roce 1963 a teprve pak vláda rozhodla o tom, že hlava státu bude mít trvalou a reprezentativní rezidenci. Nový prezident Zalman Šazar byl ovšem podobného mínění jako jeho předchůdce. Považoval se za člověka z lidu a odmítl původní návrh kabinetu umístit prezidentské sídlo do jeruzalémského vládního komplexu. Chtěl žít v obytné čtvrti, nikoli v izolaci.

 

Toto jeho přání bylo zohledněno. Ne že by prezidentovi bylo vyčleněno jedno patro v paneláku a on přijímal zahraniční hosty ve svém obývacím pokoji. (Ben Cvimu sloužila jako přijímací hala místnost v jeho dřeveném domku.) Pro Bejt Hanasi byl nicméně vybrán desetidunamový (asi 1 ha) pozemek, z čehož velkou část tvoří zahrada. Neokázalé přízemní sídlo architekta Abby Elchananiho, postavené z jeruzalémského kamene, bylo slavnostně otevřeno v roce 1971.

 

Chce se říci: najdi rozdíl. Mezi Bejt Hanasi a sídly většiny arabských vládců. Potažmo mezi kvalitou života většiny obyvatel Izraele v porovnání s životní úrovní většiny obyvatel většiny arabských států. Nemluvě o míře svobody a demokracie tam i onde.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00