O čem se (moc) nemluví: Drama a triumf v Arrasu

neděle 27. březen 2011 13:02

• EuroCup Women je druhá nejvýznamnější kontinentální basketbalová soutěž ženských družstev. Hned po Eurolize.

Hraje se od roku 2003 a jde o basketbalový podnik navazující na někdejší Pohár Ronchettiové, který se hrál od roku 1972.

 

Zatímco ve finále EuroCupu Women neúčinkoval dosud žádný český ani slovenský tým, ve finále Poháru Ronchettiové kluby z bývalého Československa zastoupení měly.

 

Nejúspěšnější byla děvčata ze Slavie VŠ Praha, která vybojovala trofej v roce 1976. O tři roky dříve byla ve finále poražena tehdejším Spartakem Leningrad. Dalšími (poraženými) finalisty byly Slovan Bratislava (1978) a Královopolská Brno (1982).

 

Tento týden ve čtvrtek (24. 3. 2011) jsme se dozvěděli jméno nového držitele ženského EuroCupu. Poprvé v historii, a to včetně Poháru Ronchettiové, získal trofej tým z Izraele.

 

Jmenuje se Elicur Ramla.

 

Sídlí v Ramle, správním středisku Centrálního distriku nacházejícím se mezi Tel Avivem a Jeruzalémem. Hraje nejvyšší izraelskou ligu, jejímž je sedminásobným šampionem. Naposledy v ročníku 2007/2008 - a také letos má skvěle nakročeno. Leč nepředbíhejme.

 

Raději připomeňme, že děvčata z Elicuru Ramla byla čtyřikrát úspěšná v Poháru státu; jsou čtrnáct dní čerstvými držitelkami této trofeje.

 

K premiérovému zisku ženského EuroCupu jim blahopřál i prezident státu Šimon Peres. „Pozvedly jste Izrael a Ramlu na evropskou mapu ženského basketbalu. Prokázaly jste obdivuhodný talent a odhodlání. Jsem na vás pyšný.“ S gratulací se připojil i premiér Benjamin Netanjahu.

 

CESTA KE SLÁVĚ

Když děvčata z Elicuru nastupovala na začátku listopadu 2010 k prvnímu utkání ve skupině, sotva mohla předpokládat, že za necelých pět měsíců zakusí opojný pocit fantastického triumfu. Vždyť probojovat se až na vrchol znamenalo absolvovat 14 zápasů a být lepší než sedm nelehkých soupeřů. Přesně to se poprvé v dějinách izraelského ženského basketbalu podařilo.

 

Podobný triumf, byť nikoli se zlatou koncovkou, zažily basketbalistky klubu Yes Ramat Hašaron v roce 1999, kdy jim Pohár Ronchettiové unikl o vlásek. Ve finálovém dvojzápase prohrály se Španělkami z Caja Rural Las Palmas 133:136.

 

Výsledky Elicuru Ramla

Skupina F

Hatis Jerevan, Arménie – E. Ramla … 69:82

E. Ramla – Dynamo GUVD Novosibirsk, Rusko … 75:65

E. Ramla – H. Jerevan … 79:61

Dynamo GUVD – E. Ramla … 77:64

 

Konečná tabulka skupiny F:

  1. Dynamo GUVD … 7 bodů … BD +41

  2. Elicur Ramla … 7 bodů … BD +28

  3. Hatis Jerevan … 4 body

 

Elicur Ramla postoupil do šestnáctifinále, kde se v prosinci 2010 dvakrát utkal se Spartakem Noginsk ležícím ne západě Ruska nedaleko Moskvy.

 

Spartak Noginsk – Elicur. Ramla … 64:77

E. Ramla – S. Noginsk … 103:80

 

Hráčky Elicuru vyhrály celkově 1850:144 a postoupily do osmifinále hraného v lednu 2011. Zde jejich soupeřkami byly basketbalistky Dynama Moskva.

 

Elicur Ramla – Dynamo Moskva … 66:57

Dynamo Moskva – E. Ramla … 57:60

 

Celkové skóre pro Elicur bylo 126:114, děvčata z Ramly tedy zdolala ruskou překážku a mohla ve spanilé jízdě pokračovat čtvrtfinálovými dvojzápasy. Zimu velké Rusi vytřídala exotika Kanárských ostrovů. Únorovými soupeřkami byly hráčky klubu Gran Canaria 2014.

 

Elicur Ramla – Gran Canaria 2014 … 78:54

Gran Canaria 2014 – E. Ramla … 72:76

 

Celkové skóre 154:126 pro izraelský tým otevřel cestu do semifinále. Zde měla překážka na cestě k úspěchu jméno Sony Athinaikos Atény.

 

Elicur Ramla – Sony Athinaikos … 74:59

S. Athinaikos – E. Ramla … 88:81

 

Hráčky Elicuru sice jeden zápas ztratily, ale důležitý je součet bodů z obou. 155:147. A ten je posunul do finále. Důležitou roli v tom hrálo přesvědčivé vítězství na domácí půdě. Sen byl na dosah. Supeřkami byly basketbalistky Francie. Z klubu Arras Pays d´ Artois BF působící v severním cípu země. Ve městě Arrasu, odkud pocházel Matyáš, slavný architekt císaře Karla IV.

 

Teď už to bude bud a nebo. Boj na ostří nože, boj o všechno. Účast ve finále je jistě úspěchem, ale vítězství ve finále je splněním snu. Všděly to basketbalistky obou klubů. V prvním zápase se rozešly smírně.

 

17/03/2011

Elicur Ramla – Arras … 61:61

 

Výsledek zdramatizoval závěrečnou fázi ženského EuroCupu na maximální myslitelnou mez. Vyhrát finále, vyhrát pohár – a ještě na půdě soupeře. Izraelskému celku se to podařilo.

 

Arras – Elicur Ramla … 53:61

 

Nedokážu popsat, jaké štěstí jsem cítila, když jsem jako kapitánka izraelského týmu zvedla Euro Cup,“ řekla Šaj Doronová. „Chtěla jsem, aby (zpravodajské) titulky v Izraeli byly o našem úspěchu, ne o bombách a raketách a jsem ráda, že jsme dpsáhly svého cíle. Na tento den nikdy nezapomenu.“

 

Na velké oslavy ale nebude příliš mnoho času. Už v pondělí (28. 3.) čeká Elicur Ramla v prvoligovém play-off druhý semifinálový zápas s týmem Maccabi Ramat Hen. První zvládla děvčata Elicuru 87:85. Hraje se na tři vítězná utkání.

 

 

Foto


.

LN-BB-doron01.jpg

... Šaj Doronová (* 1985 v Ramat Hašaronu). Kapitánka vítězného týmu, hraje na pozici shooting guard (křídlo). Má za sebou zámořskou zkušenost v universitním basketbale (University of Maryland) i v prestižní severoamerické WNBA (New York Liberty 2007-2008)

.

LN-BB-doron02.jpg

... radost po triumfu v Arrasu: ženský EuroCup 2011 paří Izraeli!

.

LN-BB-doron03.jpg

... euforie vítězného týmu: Doronová a spol.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00