Eran Zahavi: Vina a (polemický) trest

čtvrtek 31. březen 2011 12:25

Eran Zahavi

• Eranu Zahavimu se to lidově řečeno vymklo. Po vině následoval trest. I když jeho forma je minimálně „na diskusi“.

Podíváme-li se na portál organizace UEFA, nenajdeme Erana Zahaviho ani v jednom z obou březnových utkání Izraele v kvalifikaci na Euro 2012.

 

Kdo je Eran Zahavi? Rodák z Rišon le Cionu (*1987), v současné době záložník prvoligového izraelského fotbalového klubu Hapoel Tel Aviv, který se v tabulce drží tři kola před koncem základní části na druhé pozici za Maccabi Haifou. Od loňského roku (2010) je Eran členem národního výběru.

 

V závěru března měli Izraelci, pokud jde o kvalifikaci na příští evropský šampionát, stejně napilno jako reprezentace ČR. Oba zápasy ale hráli doma, na Bloomfield stadionu v Tel Avivu. Nejprve v sobotu šestadvacátého proti Lotyšsku. Tento týden v úterý (29. 3. 2011) čelili na stejném hřišti výběru Gruzie.

 

Před oběma zápasy se nacházeli v tabulce na čtvrtém místě. Dosud vybojovali všeho všudy čtyři body, stejně jako Lotyšsko. Před nimi Chorvaté měli 10 bodů. Řekové osm a Gruzínci šest. Pokud si tedy chtěli vytvořit šanci na postup ze skupiny, museli oba zápasy vyhrát. Do karet jim hrála pozice hostitelů; potřebný byl nicméně každý kvalitní hráč.

 

Tedy i Eran Zahavi. Jenomže …

 

Tomu se do sportovního programu připletla jakási rodinná oslava. Národní fotbalová asociace IFA mu vyšla vstříc a povolila mu minulé pondělí (21. 3.) „vycházku“. Do půlnoci se ale měl hlásit na hotelu, kde byl tým ubytován. To se nestalo. Eran se v hotelu neukázal a ani druhý den ráno se nezúčastnil společné snídaně a dalšího programu.

 

Trenér Fernández ho proto se souhlasem IFA na soupisku nazařadil. Důvodem byl „nedostatek respektu“. Eran se tak připravil o dvojí úspěch. Izraelci oba zápasy vyhráli a tím si vytvořili dobrou šanci pro eventuální postup ze skupiny. Nyní jsou třetí a mají stejný počet bodů (10) jako druzí Chorvaté. Řecko na prvním místě má o bod více.

 

Ve středu (30. 3. ) zasedla disciplinární komise. Eran dostal stop na jeden ligový zápas. Bude tedy Hapoelu Tel Aviv chybět v pondělním (4. 4.) duelu s Hapoelem Petach Tikva. Kromě toho byl potrestán podmíněně. Verdikt zní tři zápasy na dva roky.

 

Funkcionáři Hapoelu byli pobouřeni – a nelze se jim divit. Jejich argument je srozumitelný. Eranův problém se týká reprezentace, tak proč byl potrestán zákazem činnosti v lize?

 

Předseda IFA Avi Luzon je ale neoblomný a nekompromisní. Server Jpost.com citoval jeho slova: „Zahavi udělal chybu, ví to a přiznal se k ní. Doufám, že žádný hráč nebude opakovat jeho chybu. Hrát za Izrael je privilegium.“ Tečka.

 

Podstatu problematického trestu to sice neřeší, ale … čistě pragmaticky, raději ať chybí svému klubu teď než reprezentaci v červnu v Lotyšsku. (To není oficiální stanovisko Luzona, ale čistě privátní autora textu).

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00