Euroliga: Maccabi Tel Aviv je ve Final Four

pátek 1. duben 2011 11:40

• Je sedmasedmdesát těch, jimž naslouchá svět a já jsem jedním z nich. Tak nějak si to řekl Josephus Flavius, židovsko-římský historik z 1. století n. l. , ve stejnojmenné trilogii Liona Feuchtwangera.

Můžeme parafrázovat: Jsou čtyři nejlepší basketbalové kluby Evropy a Maccabi Tel Aviv je jedním z nich. Rozhodl o tom čtvrteční (31. 1.) duel v telavivské Nokia Aréně.

 

Na pořadu bylo čtvrté utkání euroligového čtvrtfinále. Klub Maccabi hostil tým Caja Laboral ze severošpanělského města Vitoria-Gasteiz. Izraelci nastoupili v roli favorita. Za prvé hráli před domácím publikem, za druhé vedli na zápasy 2:1. V systému „best of 5“, hraném na tři vítěztví. Kdyby prohráli, o postupu do Final Four, tedy mezi nejlepší čtyři, by se rozhodlo v příštím týdnu na hřišti soupeře. Kdyby uspěli, postup do Final Four by mohli slavit ještě téhož večera.

 

Nervozita se dala krájet.

 

První polovina zápasu mnoho nenapověděla. Mohlo to dopadnou tak i tak. Vyrovnaný basketbal se odrazil v bodovém zisku. Úvodní čtvrtinu vyhráli domácí 25:23, druhou hosté, ale jen 29:26. Celkově vedli Španělé rozdílem jediného bodu 52:51.

 

Pak ale přišel zlom. Telavivští neuvěřitelně zabrali, třetí část vyhráli přesvědčivě 28:10. Bylo by neodpustitelné, kdyby si sedmáctibodový náskok (79:62) nechali vzít. Ale i to se ve sportu stává.

 

Bojovat, dřít, dřít a bojovat je nutné do samého závěru. Hráči Maccabi vyhráli také poslední čtvrtinu (20:15), celkově přesvědčivým rozdílem 99:77 a mohli začít slavit. S fantastickým koncem jim bylo jasné, že do Španělska se sice budou muset vráti, nikoli ale k pátému zápasu čtvrtfinále. Cesta bude mít nesrovnatelně příjemnější cíl: barcelonskou arénu Palau Sant Jordi. Dějiště Final Four Euroligy 2010/2011.

 

Hvězdou utkání byl černý Američan, rodák z Chicaga, 188 cm vysoký Jeremy Pargo, který přispěl na konto Maccabi 26 body. Top 3 doplňují domácí hráči Guy Pnini (22 bodů) a David Blu (17 ).

 

CESTA NA VRCHOL

Ačkoli Maccabi Tel Aviv nevyhrálo minulý ročník domácí basketbalové superligy, jako špičkový evropský tým v Eurolize nicméně nastoupilo. Klub suverénně vyhrál svoji skupinu v úvodní fázi turnaje (z 10 zápasů jen jednou prohrál), v Top 16 se mu ovšem tak nedařilo. Vedle tří vítězství utržil také tři prohry. Nicméně postoupil, byť z druhého místa.

 

Pak přišlo na řadu čtvrfinále s Cajou Laboral. Začínalo se dvěma utkáními na palubovce soupeře. Prví zápas vyhráli hostitelé, ve druhém Tel Aviv srovnal a ve dvojici zápasů v Nokia Aréně byl v obou případech úspěšný. Co to znamená, už víme.

 

JAK DÁL?

Tři týmy do Final Four v této chvíli známe. Kromě Maccabi je to řecký Panathinaikos a italská Montepaschi Siena. Ty vytvoři jednu semifilovou dvojici. Ve druhé bude soupeřem Izraelců vítěz páteho čtvrtfinálového duelu Real Madrid vs PE Valencie. Rozhodnutí se dozvíme 6. dubna večer.

 

Semifinálové zápasy se hrají v Barceloně 6. května. Tady už půjde do tuhého. O postupu či porážce rozhodne vždy jeden zápas. Tedy buď a nebo. Vítěze čeká 8. května velké euroligové finále, poražené týž den zápas o třetí místo.

 

Celek Maccabi Tel Aviv hrál naposledy Final Four v sezoně 2007/2008. Tehdy se dostal až do finále, v němž podlehl v Madridu 4. května klubu CSKA Moskva 77:91. Jak dopadne letos? Příští měsíc budeme znát odpověď.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00