Vedení Euroligy zohlednilo Jom Hazikaron

čtvrtek 7. duben 2011 23:26

• Euroleague Basketball je nejprestižnější kontinetální soutěž basketbalových klubů. V současné době má za sebou čtvrtfinálové zápasy a připravuje se na závěrečné dějství – Final Four.

Jeho očekávaný hladký průběh málem zkomplikoval jeden státní svátek.

 

O co jde?

 

V okamžiku, kdy bylo jasné, že účastníkem Final Four bude také izraelský celek Maccabi Tel Aviv, vynořila se potenciální komplikace. Za předpokladu, že by byl Tel Aviv úspěšný a postoupil do finálového duelu (podle původního rozpisu měl začít 8. května ve večerních hodinách), hrozilo, že se tento duel vůbec neuskuteční.  

Důvodem je Jom Hazikaron. Vzpomínkový den na padlé vojáky a oběti teroristických útoků– izraelský státní svátek. O den předchází jinému státnímu svátku, výročí vyhlášení nezávislosti.

 

Jom Hazikaron začíná letos  v neděli 8. května. Po setmění.

 

Jde o jeden z největších občanských svátků (přestože má silný náboženský akcent). Po celé zemi se konají vzpomínkové obřady a smuteční ceremonie, znějí sirény, drží se minuty ticha za padlé. Tématem dne je pieta. Připomenutí, že bez nejvyšší oběti by nebylo svobodného a demokratického židovského státu.

 

Víme-li toto, pak lépe porozumíme postoji zástupcům izraelského basketbalu, pro něž je nepřijatelné, aby klub Maccabi hrál finále v čase, který bude kolidovat se začátkem svátku Jom Hazikaron. Z Tel Avivu zaznělo jasně, že něco takového je nemožné. A nejen to: pokud by nedošlo k dohodě o změně termínu, považovali někteří činovníci Maccabi za  férovější, kdyby do Final Four nenastoupili vůbec.

 

To by ale bylo krajní řešení, které si NIKDO, ani telavivští, nepřál. Proto také bezprostředně po třetím čtvrtfinálovém vítězství Maccabi nad španělským klubem Caja Laboral (hráno 31. 3.) vešli kompetentní funkcionáři v jednání s vedením Euroligy.

 

Cílem bylo dosáhnout stavu, aby se v případě, že Maccabi Tel Aviv postoupí ze semifinálové části Final Four do finále, hrálo  v takovém termínu, který by nezasahoval do začátku zmíněného svátku. (Tím by byl automaticky vyřešen i zápas o třetí místo, který finálovému duelu týž den předchází.)

 

Ve čtvrtek (7. 4.) bylo oznámeno, že se řešení našlo. Finále, jehož hostitelem, stejně jako celého Final Four, je Barcelona se nebude hrát večer, ale začne 8. května odpoledne – v 16,30 SELČ. Tím je zaručeno, že skončí před začátkem Jom Hazikaronu.

 

Termínová překážka byla tedy vyřešena. Teď už je na celku Maccabi Tel Aviv, aby zvládl poslední překážku na cestě do finále: tým Real Madrid.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00