Aféra "2V" aneb Co na to všechno prezident republiky?

sobota 9. duben 2011 00:15

• Události přelomového pátku 8. dubna jsem sledoval v Praze.

V televizi a na internetu. A takříkajíc nadvakrát.

 

Nejprve asi do půl jedné po poledni. Pak následoval privátní program. Návštěva, narozeninová večeře  v jedné pizzerii na okraji metropole a kolem deváté po setmění  návrat do bytu hostitelů.

 

Po mnohahodinové přestávce jsem opět zapnul PC a nestačil se divit.

Ministr dopravy podal demisi, Nečas přitvrdil, špičky strany 2V rokují u Bártů-Klasnů na Klárově, nad koaličním kabinetem  se vznáší hrozba jeho rozpadu. 

 

Člověka přitom napadne ledacos. Také to, že by se nemělo zapomínat na prezidenta Klause a jeho názory týkající se charakteru polistopadového demokratického režimu.

 

Václav Klaus nemá problém toho či onoho člověka označit za hrozbu pro nynější, posttotalitní demokracii. Mezi osobnosti, které jeho kádrovým sítem neprošly, stojí na prvním místě  Václav Havel (jeho smrtelný hřích: nepolitická politika). Členy „klubu ocejchovaných“ jsou i Josef Kudláček (vydavatel Annonce) nebo Václav Fischer (podnikatel a bývalý senátor).

 

Prezident je stoupencem standardní demokracie, standardního politického soutěžení standardních politických stran. Proto takový odpor k „nepolitické politice“, proto, ve své době,  takový odpor k nezávislému senátoru Fischerovi.

 

Leč Havel i Fischer jsou politicky „za vodou“.  Součástí nynější vládní moci je  strana Věci veřejné (2V),  Říká se o ní ledacos.

V televizi jsme dnes (8. 4.) mohli slyšet pojem „politická divize agentury ABL“. Je to pravda? Mnozí si myslí, že ano. Myslí si to (nebo něco hodně podobného) i lidé na nejvyšších  ústavních postech. Třeba předseda vlády. Jinak by netrval na tom, aby ministři strany 2V, spojení s ABL, z jeho vlády odešli.

 

Neméně zajímavě se v LN vyjádřil Jakub Horák. V názorovém článku Tragikomiks (8. 4.) o praktikách fungujících ve straně 2V napsal:

 

„ … někdo dostane obálku, někdo se stane manželkou. Škárka může být rád, že na něj nevyšlo to druhé.

 

Ale vážně. Z mnoha stran slýcháme, že  uskupení 2V  je všechno jiné jen ne  standardní politická strana – v klausovském slova smyslu.  Neměl by právě v jejím případě Václav Klaus zbystřit?  Přiznám se, že v této chvíli nedokážu odhadnout (a nemyslím, že by to byla moje chyba), jak hlava státu hodnotí situaci ve smyslu, co je pro demokracii větší hrozba. Zda nejrůznější Impulsy a výzvy typu Děkujeme,odejděte, nebo „politická divize soukromé bezpečnostní agentury“ v nejvyšší mocenské struktuře státu. Jen jsem v médiích zaznamenal (snad) spekulaci, že prezident má k Vítu Bártovi „blízko“.

(A při nedávné Bártově audienci na Hradě se to tak jevilo.)

 

O to dychtivěji  očekávám, co se bude dít v pondělí. Zejména, bude-li premiér Nečas stát za svým a  vedle demise Bárty přiveze na Hrad i návrh na odvolání Dobeše a Johna. To by mohl být impuls k tomu, aby se k celé neskutečné aféře kolem 2V prezident konečně vyjádřil.

 

Nechci předjímat, jen si dovolím podotknout: dobře si pamatuji, jak mě v roce 1999 vyděsila Klausem vedená zuřivá kampaň proti nezávislé senátorské kandidatuře Václav Fischera – ve jménu záchrany standardní demokracie. Ve světle toho, co dosud víme o straně 2V, považuji za nemožné, aby se prezident se stejnou vehemencí nevyslovil proti tomuto politickému subjektu. Ze stejného důvodu: ve jménu záchrany standardní demokracie.

 

Opak by znamenal jediné: totální deziluzi z toho, že i Václav Klaus patří k politikům, kteří měří dvojím metrem. 

 

Důsledky této deziluze nechci ani domýšlet.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00