Izrael: Fotbal, hokej, gymnastika

neděle 17. duben 2011 23:02

• Izraelská nejvyšší fotbalová liga, Ligat Haal, prošla v sezoně 2009/2010 doslova revolucí.

Do té doby se hrála pouze ve formátu třiceti kol. Mistrem ligy se stal klub, který se po třiceti kolech umístil na prvním místě. Poslední a předposlední tým sestoupil do ligy druhé. Jednoduché, srozumitelné – ale trochu fádní.

 

LIGAT HAAL PŘED PLAY-OFF

Předchozí sezona přinesla oživení. Počet mužstev byl rozšířen z dvanácti na šestnáct. K základní třicetikolové části přibylo play-off. To je rozděleno na tři skupiny: šestičlennou elitní, čtyřčlennou střední a šestičlennou barážovou. Důležitý detail: v play-off začíná každý tým s polovičním počtem bodů, které získal v základní části (se zaokrouhlením nahoru).

 

Stejný systém byl použit i v ročníku 2010/2011.

 

Snem každého klubu je skončit v základní části na prvním až šestém místě a co nejlépe uspět v elitní skupině. Neboť: vítěz skupiny, mistr ligy, se kvalifikuje do druhého předkola evropské Champions League. Vicemistr má právo nastoupit do třetího a třetí nejlepší klub do druhého předkola Evropské ligy.

 

Ve střední skupině nejde o víc než o prestiž. Přesněji: o konečné umístění na sedmé až desáté pozici.

 

O hodně jde v barážové skupině. Jak sám název napovídá, na někoho čeká černý Petr sestupu do druhé ligy. Konkrétně: Přímý sestup postihne týmy, které skončí v barážové skupině poslední a předposlední. Klub na třetí pozici od konce má šanci v nejvyšší soutěži zůstat, ale musí si to odpracovat: zvítězit v barážové sérii s třetím týmem 2. ligy (mistr a vicemistr 2. ligy postupují přímo do nejvyšší soutěže).

 

Základní část nynějšího ročníku 1. ligy skončila v neděli 17. dubna 2011. Tady je konečné rozdělení do jednotlivých skupin play-off:

 

ELITNÍ

 1. Maccabi Haifa – vítěz základní části … 70 bodů … body pro play off: 35

 2. Hapoel Tel Aviv … 65 … 33

 3. Maccabi Tel Aviv … 50 … 25

 4. Ironi Kirjat Šmona … 48 ... GD +16 … 24

 5. Bnej Jehuda … 48 … GD +6 … 24

 6. Maccabi Netanya … 44 … GD +6 … 22

 

STŘEDNÍ

 1. Hapoel Haifa … 44 … GD + 1 … 22

 2. Maccabi Petach Tikva … 42 … 21

 3. Hapoel Akko … 41 … 21

 4. Hapoel Beerševa … 38 … GD -2 … 10x výhra … 36 vstřelených gólů ... 19

BARAŽOVÁ

 1. Bejtar Jeruzalém … 38 … GD -3 … 10x výhra … 30 vstřelených gólů … 19

 2. Hapoel Petach Tiva … 33 … GD -15 … 17

 3. FC Ašdod … 33 … GD -16 … 17

 4. Hapoel Aškelon … 26 … 13

 5. Bnej Sachnin … 25 … 13

 6. Hapoel Ramat Gan … 8 … 4

 

 

IZRAEL NA MS V HOKEJI (A NENÍ TO VTIP)

Málo se ví, že Izraelci jsou zapojeni do mistrovství světa v ledním hokeji. Samozřejmě ne do nejvyšších turnajů, v níž účinkuje ČR a Slovensko. Reprezentují v nižších soutěžích.

 

Loni se jim nedařilo. Propadli se do nejnižší Divize III, jejíž světový šampionát se konal v uplynulém týdnu (11. až 17.4. 2011) v Jižní Africe. Její hokejisté se do hry zapojili v roli hostitelů; kromě Izraele se šampionátu zúčastnilo Řecko, Lucembursko, Turecko a Mongolsko – to ale z finančních důvodů turnaj neobeslalo a jeho reprezentace prohrála kontumačně pětkrát 5:0.

 

Izraelci byli v Johannesburgu za hvězdy. Z pěti zápasu čtyři vyhráli v základní části, jeden až v prodloužení. Vracejí se bez porážky a s famózním skóre: 57 gólů vstřelili, pouze devět obdrželi. (Takovouto nadílku na „normálním“ MS neuvidíme.) V tabulce skončili na prvním místě, což znamená návrat do Divize II. Jediným rovnocenným soupeřem jim byli hokejisté hostitelské země (6:5 pro Izrael po prodloužení), naopak nejvíce gólů nasázeli Řekům (26:2).

 

SPORTOVNÍ GYMNASTIKA

Dalším izraelským úspěchem byla v minulých dnech stříbrná medaile z evropského šampionátu. Berlín hostil od 4. do 10. dubna mistrovství Evropy ve sportovní gymnastice jednotlivců. Patřil k nim i Alexander Šatilov. Do Izraele se přistěhoval z uzbecké diaspory v roce 1987. V Berlíně zaznamenal vynikající úspěch už k kvalifikaci prostných, kde skončil na prvním místě. Skvělý výkon zopakoval ve finálové soutěži. Vybojoval stříbro, když za vítězem prostných, Rumunem Koczim, zaostal o 100 tisícin bodu.

 

Více než dobrý příslib pro olympiádu 2012.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00