Princ a Kateřina: Duben 29, 2011

čtvrtek 28. duben 2011 22:03

William & Kate

• Fenomén jménem Lady Diana je součástí životů těch z nás, kdo máme tu (ne)vyýhodu, že jsme pamětníky.

Když jsme ve čtvrtek 28. dubna 2011, v předvečer královské svatby v Británii, diskutovali se ženou nad sklenkou vynikající frankovky o událostí následujícího dne, pravil jsem: „Ceremonii budu v televizi sledovat především z úcty k Dianě.“

 

Nezapomenutelný byl přenos jedné z německých televizí, takto z hlavy si nevzpomenu, jestli jsem sledoval ARD nebo ZDF, z londýnské anglikánské katedrály svatého Pavla. Psal se 29. červenec 1981 a před zraky milionů diváků si princ Charles bral půvabnou Dianu Spencerovou.

 

Pohádka skončila rozvodem - důkaz, že i urození jsou lidé jako my. S Dianou jsme se po tragické pařížské autonehodě rozloučili 6. září 1997 ve Westminsterském opatství. Jako dnes vzpomínám na šok, který způsobila rozhlasová zpráva v neděli ráno 31. srpna 1997.

 

Patřila k těm, jimž odmítáme uvěřit, které se rozum zdráhá vzít na vědomí.

 

Mladá, krásná, půvabná, okouzlující žena, jejíž příběh se stal veřejným majetkem, už není mezi živými.

 

Dodnes vidím pod klenbou Westminsterského opatství – chrámu svatého Petra Eltona Johna při přednesu skladby Candle of the Wind 1997.

 

Princi Williamovi bylo tehdy patnáct let. Čas se nezastavil, dnes mu je osmadvacet a my, diváci za Kanálem, se opět chystáme na velkou královskou svatbu. Brát si bude dívku neméně půvabnou jako byla jeho matka, jejíž pečeť ve vlastní tváři si ponese do konce života. Kateřinu Alžbetu Middletonovou.

 

Přiznávám: těším se na tu slávu. Jako hrdý protestant také proto, že opět po delší době uvidím  výpravný nekatolický svatební obřad. Sledovat ho bude celý svět - a to mě naplňuje uspokojením.

 

Novomamnželům přeji vše dobré. A lepší osud než jaký potkal Dianu, jejíž duch bude v opatství dozajista přítomen.

 

Bůh ochraňuj královnu, prince Williama i jeho sličnou choť. Pozvedám číši s lahodnou moravskou frankovkou a připíjím na zdraví šťastnému páru W & C a celé královské rodině …

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00