To musí být Francouzská. A byla …

pondělí 2. květen 2011 20:02

• Jsou ulice, jež neznáme vůbec. Těch je většina. Pak ty, které známe povšechně. A nakonec hrstka, o nichž můžeme prohlásit, že je známe důvěrně. Nemusí to být pouze ty, jejichž název máme uveden v občanském průkazu v kolonce Bydliště.

V Praze nežiji, ale jsem jejím pravidelným a častým hostem. S manželkou ji navštěvujeme každý druhý volný víkend, o prázdninách a svátcích ještě častěji. Z rodinných důvodů. Už patnáct let.

 

Tamní Francouzská ulice patří k těm, co známe důvěrně. Začíná u náměstí Míru a končí pod Šalounovou vilou, kde na ni za křižovatkou navazuje Ruská. Tvoří hranici mezi Královskými Vinohrady a Vršovicemi. Na nárožním domě lemovaném Francouzskou a Jana Masaryka je umístěna busta protektorátního premiéra generála Aloise Eliáše. Na chodníku jsme občas potkali herce Bořivoje Navrátila. Jen tak podomácku, jak si jde pro ranní noviny. Když jsem se před několika lety sešel v jedné vinohradké restauraci na obědě s Milošem Šuchmou, předsedou Českého a slovenského sdružení v Kanadě, dozvěděl jsem se, že i on patří k rodákům z Francouzské.

 

Částí Francouzské často projíždíme tramvají č. 22 vedoucí z Bílé hory k hostivařskému nádraží. Ještě častěji jí procházíme po svých. Zúročíme někdy tuto místopisnou znalost? Po pravdě: nikdy mě něco takového nenapadlo.

 

Přece se mi to dnes (2. 5.) podařilo.

 

METROPOL TV

Během surfování po internetu jsem narazil na zprávu, že v Praze začala vysílat nová, v tomto případě metropolitní televize. Jmenuje se, jak jinak, Metropol TV. Přijímat u nás, na českém západě, ji nemohu jinak než prostřednictvím jejích webových stránek. Nová média mě zajímají, ke stanici jsem se tedy proklikal a pln očekávání se s ní začal seznamovat.

 

Bylo po jedné hodině po poledni, právě běžely zprávy. Za moderátorkou bylo cosi jako výloha s pohledem do ulice. Čas od času projela tramvaj, číslo linky jsem ale nezachytil. Zato dlažba na protějším chodníku mi připadala povědomá. Jenomže: kolik je v Praze ulic s podobným povrchem.

 

Červík v hlavě však vrtat nepřestal, minutu po minutě jsem nabýval dojmu, že se dívám na místo, kolem něhož jsem, na druhém chodníku, prošel snad tisíckrát. Že bych byl svědkem tak pozoruhodné náhody?

 

Jak zjistit pravdu? Jednoduše. Stačilo kliknou na stránkách Metropole TV na odkaz Kontakty. Tam je napsáno černé na bílém:

 

Kontaktní adresa:

Metropol TV, spol. s.r.o.
Francouzská 4
120 00 Praha 2A byl jsem doma.

Pokud jste o nové televizi nevěděli a máte zájem se s ní seznámit, klikněte na tento odkaz.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00