Mediální obraz

neděle 15. květen 2011 23:22

• Předvečer volby předsedy poslanecké frakce ODS v dolní komoře českého parlamentu.

Toho dne vysílal veřejnoprávní rozhlas rozhovor s jedním z kandidátů. Hostem pořadu 20 minut Radiožurnálu byl Michal Doktor.

 

Jeho rival o post šéfa klubu: Petr Tluchoř.

 

Z atmosféry, která z interview vyřazovala, mohl posluchač nabýt dojmu, že Tluchoř je favoritem. Většiny zákonodárců občanských demokratů včetně šéfa strany. Moderátor svými otázkami a především jeho host odpověďmi vytvářeli zdání, že Petr Nečas, který měl před volbou v klubu ODS vystoupit, Tluchoře dozajista podpoří (a postaví se tak proti Doktorovi).

 

A Tluchoř díky této výhodě vyhraje.

 

Michal Doktor z obav, že volba nebude po formální stránce úplně košer prozradil, jaké v klubu panují praktiky. Volí se prý nikoli tajně, tj. v jiné místnosti a se všemi náležitostmi tajného hlasování, nýbrž u jednacího stolu. Takříkajíc „rameno na rameni“.

 

Zveřejněním této skutečnosti chtěl Michal Doktor dozajista docílit toho, aby volba byla vskutku tajná a nevolilo se s ohledem na to, že poslanec vidí poslanci do talíře.

 

Pořad 20 minut Radiožurnálu, přesněji jeho host, nikoli ovšem bez přispění moderátora, vytvořil mediální obraz, že Petr Tluchoř je téměř jistým vítězem – a Michal Doktor že ostrouhá. O nikom třetím jako možné variantě se nehovořilo; na tak hlubokou analýzu nebyl jednak čas, jednak s ní ani host, ani hostitel nepočítali, neboť kandidáti byli pouze dva.

 

Přiznám se, že i já jsem podlehl dojmu, že věci se mají tak, jak byly popsány v rozhovoru. Podvědomě jsem počítal s tím, že Petr Tluchoř svůj post obhájí. Aby ne, když ho podpoří předseda vlády.

 

Jaké bylo mé překvapení, když jsem pak otevřek internet a zjistil, že všechno je jinak.

 

Premiér Tluchoře nepodpořil a ten se posléze šéfem klubu nestal. Není jím ani Michal Doktor, ale “třetí vzadu“: širší veřejnosti zatím ne příliš známy (to se ale brzy změní) Zbyněk Stanjura.

 

Jaké si z toho vzít poučení? To už nechávám na návštěvnících těchto stránek. Snad jen s připomenutím, že mediální obraz a realita není jedno a totéž.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00