Prázdné a falešné heslo

pondělí 17. prosinec 2007 17:40

Dříve Nemocnice Karlovy Vary, dnes součást Karlovarské krajské nemocnice.
Zdroj: Vodocentrum.cz

( ( (•) ) )   Mezi hlavní témata přetřásaná v těchto dnech v médiích a široce diskutovaná ve veřejnosti patří bezpochyby zdravotnictví. Novým rok je za dveřmi a pakliže jimi úspěšně projdeme, čekají nás jedny z nejvýznamnějších změn celého polistopadového transformačního období – ne všemi občany pozitivně vnímané nové platby u lékaře, zubaře, v lékárně a po skončení pobytu v nemocnici. Vedle toho se v souvislosti s lékařskou péčí objevují také závažné regionální problémy, jak dosvědčuje dění kolem Krajské nemocnice v Karlových Varech.

 

Kdysi dávno, v raném období budování našeho polistopadového kapitalismu, se nedaleko budovy Karlovarské městské tržnice objevil billboard s nápisem: Zdravotnictví vyřeší trh. Člověk nemusí být uvědomělým stoupencem levicového nazírání na svět, aby se této sebevědomé a nebezpečně populistické tezi přinejmenším podivil. Když kvůli ničemu jinému, tak proto, že v oblasti tak neskonale komplikované, jakou je lidské zdraví, prostě nelze vystačit s čistě tržními pravidly, která poměrně dobře fungují v ekonomice.


Ostatně, jak je tato problematika složitá, dokazuje počet polistopadových ministrů zdravotnictví a výsledky jimi řízeného resortu. Objektivně vzato si zde nemá pravice s levicí příliš co vyčítat. A řečeno na rovinu – ono o problém levice versus pravice ani tak, či spíše vůbec nejde.


Jeden z důkazů poskytují v této době Karlovy Vary. Zde vládnou na hejtmanství rukou společnou a nerozdílnou občanští a sociální demokraté. Jejich koaličním dílem je Krajská nemocnice, tedy nově vzniklá akciová společnost, která byla vytvořena sloučením nemocnic v Chebu, Sokolově a Karlových Varech. Vyjádřeno hodně diplomaticky, nesetkala se tato fúze, jež je výsledkem mocenského, leč demokratického pravo-levého rozhodnutí, pouze s pozitivním ohlasem. To je přirozené: ne každé nové opatření je všemi dotčenými přijímáno s jásotem.

 

OtázkaVyřeší zdravotnictví trh?

Kritikům stávajícího organizačního(a více „protržního“) formátu Krajské nemocnice Karlovy Vary by jistě vzalo hodně větru z plachet, kdyby společnost Česká zdravotní, která dosud stojí v jejím čele, se mohla vykázat dobrým hospodářským výsledkem – jakkoli tato formulace v daném kontextu tahá za uši. Pravý opak je ale pravdou. Nemocnice se po své přeměně na krajský špitál propadla do ztráty blížící se 50-ti milionům korun. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat.


Koncem druhého prosincového týdne oznámili všichni primáři karlovarské nemocnice, že pokud by se činovníci České zdravotní měli i nadále podílet na jejím chodu či mít jakýkoli vliv na krajské zdravotnictví, odstoupí k novému roku ze svých funkcí. V pondělí 17. prosince 2007 je ve stejném duchu podpořily všechny jejich podřízené na úrovni vrchních sester. Mezitím se objevila zpráva, že společnost Česká zdravotní ve vedení Karlovarské krajské nemocnice k 31. prosinci 2007 končí. Během třetího prosincového týdne by mělo být jasno ve věci vrcholového vedení nemocnice. Je to nadějná zpráva, současně můžeme považovat za téměř jisté, že ať už volba dopadne jakkoli, nahromaděné problémy v tomto zdravotnickém zařízení a vzájemná nedůvěra mezi primáři v Karlových Varech a hejtmanstvím nezanikne ze dne na den. (Pokud se vůbec něco změní k lepšímu, což ukáže čas.)


V této souvislosti se nelze nezeptat: Co by nám dnes řekli lidé, kteří před léty sbírali mezi důvěřivými voliči politické body na základě dobře znějícího, ale nepravdivého hesla, že zdravotnictví vyřeší trh? Ti, kdo dnes nesou za situaci v Karlovarské krajské nemocnici nejvyšší díl politické odpovědnosti, snad už vědí, jak úžasně falešný a prázdný ten slogan je. A kdo ví, možná jsou mezi nimi členové té partaje, v jejímž myšlenkovém ústředí ten hloupý slogan tehdy vznikl.

• • •

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00