O Curaçau a zaniklých Nizozemských Antilách

středa 18. květen 2011 12:54

• Turistické středisko Nice na francouzském Azurovém pobřeží hostí v tomto týdnu jeden ze série tenisových turnajů kategorie ATP. Přesněji World Tour 250.

 

V prvním kole čtyřhry (osmifinále pavouka) hrál na jedné straně kurtu izraelský deblový specialista Jonathan Erlich s Australanem Hanleyem, na druhé se jim postavila brazilská dvojice Ferreiro-Sá. Postoupili Erlich s Hanleyem a ve čtvrtfinále budou čelit turnajové dvojce Eric Butorac- Jean Julien Rojer. První má u svého jména jako stát uvedeno USA, druhý Curaçao.

 

Proč Curaçao a ne Nizozemské Antily?

 

A proč se o tom vůbec zmiňuji? Protože ve správním rozdělení Nizozemského království před časem došlo, aniž by si toho většina kolem nás všimla, k podstatné změně. A právě té je věnován tento příspěvek.

 

Začnu osobní vzpomínkou na Nizozemské Antily. Za mých mladých let, přesněji v době, kdy jsem se zabýval dálkovým příjmem krátkovlných rozhlasových stanic z celého světa, mluvíme o polovině 70. let a dekádě následující, byly Nizozemské Antily v mém zorném poli. Na jednom z jejich ostrovů, jmenuje se Bonaire, vysílala rozhlasová stanice Trans World Radio, kterou někteří čtenáři budou mít v paměti kvůli jejím českým programům přenášeným v té době z Monte Carla – dokonce i na střední vlně 1467 kHz (pokud si frekvenci z hlavy dobře pamatuji). Stanice měla v té době několik vysílačů rozesetých po celém světě. Jeden z nich byl na zmíněném ostrůvku Bonaire (necelých 300 km čtv.).

 

Přenášela z něj, ze záznamu, také české náboženské pořady a mou ambicí bylo relace z této lokality zachytit, poslat poslechovou zprávu a získat oficiální verifikaci o příjmu prostřednictvím QSL lístku. To se mi posléze podařilo.

 

Uvádím tuto skutečnost proto, že v té době bylo geografické členění nizozemského zámořského území přehlednější než je dnes. Pod Nizozemské Antily spadaly všechny ostrovy patřící v Karibiku Nizozemsku, tedy všech šest. Tři poblíž venezuelského pobřeží – Aruba, Bonaire a Curaçao, stejně jako další tři východně od Portorika: Saba, Svatý Eustach a část ostrova Sv. Martin. Jejich společným správním střediskem byl Willemstad na Curaçau.

 

Je zajímavé, že ani tento malý kousek Nizozemského království v exotické části světa nebyl ušetřen separatistických tendencí, byť se vše dělo v „rámci koruny“. Jako první se „trhl“ v roce 1986 ostrov Aruba. Vyčlenil se z Nizozemských Antil a stal se samostanou autonomní zemí Nizozemského království. Zbývajícíh pět ostrovů Nizozemských Antil přečkalo až do loňského října, kdy tento správní útvar přestal existovat, byť ze setrvačnosti se karibské ostrovy patřící pod nizozemskou korunu takto i nadále označují. Jak je ale patrné v případě tenisty Rojera, v některých sportech se ke sportovcům přiřazují jednotlivé ostrovy, nikoli mateřská země jako taková (Nizozemské království).

 

A když už jsme se dostali až sem, měli bychom vzít na vědomí, že označení Nizozemské království a Nizozemsko není totéž co Spolková republika Německo a Německo.

 

Neboť Nizozemské království se člení takto:

 

  • Nizozemsko, jež se dále správně dělí na a) evropské (kontinetální) Nizozemsko tvořené 12 provinciemi, b) ostrov Sabu, b) ostrov Svatý Eustach a d) ostrov Bonaire

  • ostrov Aruba

  • ostrov Curaçao

  • ostrov Svatý Martin (jeho nizozemskou část)

 

Uznejte, nebylo to ve své době jednodušší?

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00