Fergana, oba Mečířové, Soul a Pusan: Pár postřehů (2 akt.)

pátek 20. květen 2011 07:36

• Bylo mu osm měsíců, když jeho otec získal nejcennější trofej své tenisové kariéry – vítězství ve dvouhře na olympijských hrách 1988 v jihokorejském Soulu.

Vzpomenete si ještě?

 

Soupeřem Miloslava Mečíř ve finále byl Američan Tim Mayotte. Československý hráč ho porazil 4:1 a stal se prvním vítězem olympijského singlu poté, co byl tento sport po mnoha desetiletích vrácen do programu her.

 

Soulská olympiáda měla svůj silný politický náboj. Komunistické režimy, včetně československého, řešily dilema. Na jedné straně jihokorejský režim zarputile nenáviděly – někdy se zdálo, že snad víc než Izrael, a to bylo co říct.

 

Jako ideální řešení se nabízelo Hry konané ve státě, který neuznávaly, bojkotovat. Přehlédnout se ovšem nedala jedna nepříjemná skutečnost, Že by se jednalo, po odmítnutí účasti v Los Angeles 1984, o druhý bojkot v řadě. (Započítáme-li západní bojkot olympiády v Moskvě 1980, pak celkově třetí.)

 

Těžko pak ale vysvětlovat sportovcům vlastní země, kteří se svědomitě věnovali přípravě, že jejich úsilí bylo k ničemu, neboť na olympiádu z politických důvodů stejně nepojedou. Navíc – v roce 1984 vládl v Kremlu Černěnko, zatímco v další olympijské sezoně Gorbačov. Politika mírného uvolnění a „nového myšlení“, kterou hlásal, se s ideologicky motivovaným bojkotem olympiády příliš neslučovala.

 

Zkrátka a dobře, až na výjimky (Severní Korea, Kuba, Albánie Etiopie a několik dalších) se do Soulu vydaly i výpravy většiny komunistických zemí. Tedy i Československa. A dobře udělaly.

 

V rámci svých posluchačských aktivit jsem tehdy působil jako tzv. KBS Monitor – pro jihokorejské zahraniční vysílání jsem zaznamenával kvalitu jeho signálu ve střední Evropě. Se Soulem jsem měl čilý korespondenční styk a v době před Hrami jsem obdržel spoustu olympijských informačních materiálů. Věděl jsem, že OH budou po organizační i technické stránce perfektně připravené. Z televizních přenosů pak bylo zřejmé, že východní (v politickém smyslu) propagandou pomlouvaná, špiněná a dehonestovaná Korejská republika je ve skutečnosti vyspělým a prosperujícím státem. Cítil jsem jako velkou satisfakci, že díky Hrám padla další komunistická lež.

 

Od doby, kdy Miloslav Mečíř vybojoval v olympijském Soulu svůj cenný tenisový titul, proteklo tamním veletokem Hangang hodně vody. Z kojence Miloslava mladšího vyrostl tenista, který sice nedosahuje otcova věhlasu, nicméně kráčí v jeho stopách, byť na turnajích kategorie challenger.

 

V těchto dnech ho nacházíme v uzbecké Ferganě, kde se ve dvouhře probojoval do semifinále. Soupeře má mimořádně obtížného, turnajovou jedničku, nejlepšího izraelského singltenistu Dudiho Selu. Za zmínku stojí, že v galerii Dudiho trenérů najdeme Amose Mansdorfa, kterého na olympiádě v Soulu zastavil v osmifinále právě Tim Mayotte, nad nímž pak otec Mečíře mladšího tak slavně triumfoval.

 

Do Fergany odletěli oba hráči, Sela i Mečíř junior, z jihokorejského Pusanu, Každý s jinou zkušeností. Sela pusanský challenger vyhrál, Mečíř byl poražen v úvodním kole Kanaďanem českého původu Vaškem Pospíšilem. O to hodnotnější je pro něj úspěch v Uzbekistánu. Nicméně na své první challengerové vítězství ve dvouhře stále ještě čeká …

 

Aktualizace 1 --- A  čekat bude i nadále, jelikož v semifinále prohrál dvakrát 4:6 a je to Dudi Sela, kdo postupuje do finále. V ńěm je ho soupeřem  Australan Jones.

 

Aktualizace 2 --- Dudi Sela potvrdil postavení turnajové jedničky a Australana porazil hladce 6:2, 6:1. Je to jeho druhé turnajové vítězství v řadě.

 

Lubomír Stejskal

janvarguličHraju dál..15:1320.5.2011 15:13:11
dr.med.cerny, obcan EU ale ne Ceskanic k tenisu ale k Pusanu a Korejskemu poloostrovu07:4720.5.2011 7:47:54

Počet příspěvků: 3, poslední 20.5.2011 16:45:13 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.