Cílová destinace: Taba Heights

neděle 29. květen 2011 23:43

• Působila tajemně a nedostupně. Lokalita hotelů zvučných jmen. Hyatt, Sofitel, Marriott. Vpravo moře, vlevo majestát pouštních hor. Nad tím vším žhavé slunce.

Projížděli jsme kolem, na ceduli nápis Taba Heights. Cesta se klikatila kaňonem dál do hor, k mezinárodnímu letišti. Opuštěli jsme Sinaj, jeden z nejmagičtějších koutů světa, křižovatku civilizací. Vysoko nad špičkami skal jsme přemítali: vrátíme se sem někdy?

 

Uplynulo pár měsíců, Egypt prošel revolucí, která mimo jiné znamená změmu obrazu. Bezpochyby i mediálního, ale ten jsem teď na mysli neměl. Na tabském letišti už neuvidíme velký portrér prezidenta Mubaraka.

 

Kdo tam asi visí teď?

 

I na to jsem zvědav, až vystoupíme z boeingu a zamíříme do příletové haly. Bude to jediná změna po změně režimu? A má vůbec změna v Káhiře vliv na fungování turistického průmyslu na východním okraji země?

 

Každá přelomová událost v životě státu a národa - převrat, revoluce, občanská válka – má vliv na turistiku. Jde-li o zemi na turistice ekonomicky závislou, je pro ni životně důležité, jak zareaguje cizina. Nás doma zase zajímá, je-li „postižená“ země bezpečná.

 

Nebudu zastírat, jak mimořádně cenná byla svědectví lidí, kteří v čase egyptské revoluce a v týdnech po Mubarakově pádu v zemi na Nilu pobývali a přiváželi autentické informace. Teď je řada na mně. Nebude to víc než kamínek do mozaiky. Z lokality Taba Heights. Blahořečme internetu za tu unikátní možnost. Navzájem se podělit o to, co je obsaženo v názvu mého blogu – o pár pohledů a postřehů. Třeba budou k užitku.

 

Když nás to udělá víc, posuneme internetovou publicistiku k větší smysluplnosti.

 

Jaké je v Taba Heights aktuální počasí, zjistíme pohledem na příslušnou ikonu v pravém sloupci mého blogu. Během přípravy na cestu jsem zjistil, že v Egyptě nemají letos letní čas; vojenská vláda ho prostě nezavedla. A také poněkud oslabila egyptská libra (EGP). Jen pro srovnání: zatímco loni v září jsme za 1 USD dostali 5,74 EGP, v těchto dnech se kurs pohybuje v poměru 1: 5,96.

 

Více po návratu …

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00