Tabská mozaika - červen 2011 (I)

pondělí 13. červen 2011 12:42

• Brašna s kamerou a příslušenstvím projela rentgenovým skenerem. Důstojníka egyptské turistické police na letišti v sinajské Tabě cosi znepokojilo. Se zájmem jsem sledoval, čemu dá v rámci protiteroristického opatření přednost.

Kameře? Minifotoaparátu?  Podvodnímu přístroji? Ve vteřinách, jež zbývaly do otevření brašny, jsem horečně přemítal, co dalšího  uvnitř najde. Náhradní baterie, kabely, kazety, nabíječky. Ano – ale samá voda. Kapitána zaujalo něco jiného: bateriová příruční svítilna. Napadlo mě, že jsem ji měl uložit do kufru a ne do palubního zavazadla. Protiargument? Odjížděli jsme ve čtvrt na tři ráno a ne každé místo hotelového komplexu bylo dostatečně osvětlené. Zkrátka a dobře, baterka zůstala v kamerové brašně.

 

Muž zákona  v bílé uniformě ji nejprve znalecky vyzkoušel - malý šajn, velký šajn a rudý zaměřovací paprsek (ten mi byl čert dlužen, pomyslel jsem si) -, pak baterku rozebral, vyjmul monočlánky, hodil je do koše, vše znovu sešrouboval a nefunkční svítlnu vrátil do brašny. Bezpečnost letu QS 622 na lince Taba – Praha byla zajištěna.

 

Jsou zážitky, nad nimiž nemá smysl lámat si v Egyptě hlavu. Třeba, proč při návratu jsou turisté minimáně pětkrát kontrolování, mají-li vízum: při výjezdu z areálu, při vstupu do letištní haly, u odbavovací přepážky, dvakrát během pasové kontroly a nakonec při opuštění haly před odjezdem k letadlu. Pikantní je pasová kontrola. Nejprve pasy a vízum  zkontroluje v kukani důstojník tiristické policie, pak ještě jednou, dva kroky od něj, mladík v béžové uniformě bez hodnostního označení.

 

PLEASE VISIT EGYPT. Transparent s tímto nápisem byl k vidění v jednom místním televizním pořadu. Muž, jenž ho třímal, si byl vědom vážnosti situace. Turistů na Nilu a Sinaji ubývá, země přichází o finanční prostředky. Patrné to bylo také v nejvýznamnějším areálu severní části východního břehu Sinaje, letovisku Taba Heights. Řada hotelových bloků byla „zazimovaná“, návštěvníků vycestovalo tak málo, že se to promítlo i do letecké přepravy. Těsně před odletem do Taby jsme se na ruzyňském letišti dozvěděli, že trasa nepovede přímo , ale „via Ostrava“. Důvod? Do Boeingu 737-800 se vejde 186 pasažerů (31 řad po šesti) a nás bylo v Ruzyni všeho všudy necelých sedm desítek. Přiznávám: s takto poloprázdným letadlem jsem dosud necestoval. Vedle mě seděli dva Američané z Kalifornie. Ne vše dobře chápali.

 

ZÁKLADNÍ OTÁZKA. Je Sinaj v současné době bezpečná destinace? A podotázka: Má protimubarakovská revolta vliv na fungování služeb v turistických centrech? Hledat pravdu jsem se vydal v červnu 2011 na egyptské pobřeží Akabského zálivu. Volba padla na jeden z hotelů střediska Taba Heights ležícím přes moře naproti jordánsko-saúdskoarabské hranici.

 

Mé odpovědi: Turistické komplexy na Sinaji jsou bezpečné. Protimubarakovská revoluce zásadní vliv na fungování služeb v hotelových destinacích na Sinaji nemá.

 

Existují však výjimky, na nichž paradoxně participují sami turisté. Tím, že do Egypta nejezdí. Doneslo se mi, že v jednom z hotelů tabské riviéry bylo tak málo návštěvníků, že to mělo zásadní vliv na kvalitu služeb.  V negativním smyslu. Méně turistů má ale i své klady. Všude je dost místa. V poloprázdných restauracích, na pláži, u bazénu. Už neplatí „kdo dřív příjde, ten dřív mele“. „Melou“ všichni. Navíc: nudící se číšnící vám mohou dělat pomyšlení. (Ovšem jak kde.)

 

MÉ DOPORUČENÍ. Na Sinaj se vypravit a užít si jistého počasí, modré oblohy, tropické teploty a fantastického korálového moře. Egypťané jsou sice dílem laxní a dílem paranoidní, na druhé straně ale přátelští, vstřícní a za menší bakšiš i nadstandardně ochotní.

 

*

 

Fotopříloha

Užitečné informace

 

Údaje o teplotě vzduchu v letovisku Taba Heights najdete na mém blogu Pohledy a postřehy v pravém sloupci. Teplota vody v Akabském zálivu: během prvních 14 dnů června stoupla z 24 na 26 a později na 28 stupňů Celsia. Těsně u břehu jsem naměřil 30°C.

 

CO JE TABA HEIGHTS? Tabské výšiny. Letovisko tvořené pěti hotely. Čtyři jsou rozprostřeny u břehu Akabského zálivu, pátý je nad nimi ve vzdálenosti něco přes jeden kilometr. Jak je patrné z přiloženého plánu, mezi horním hotelem (pozice 5) a pobřežím se nachází golfový areál. Letiště v Tabě je vzdálené cca 50 kilometrů. Nachází se výše v sinajských horách, silnice se line úchvatným kaňonem, který představuje zážitek sám o sobě.

*

Taba2011-088.jpg

... legenda:  5/hotel The Three Corners (TTC) El Wekala Golf Resort --- 1/Hyatt Regency --- 2/ Sofitel --- 3/ Marriott --- 4/Intercontinetal. Mezi přístavištěm (Marina) a pozicí 4 se nachází vodní sportovní centrum. Pláž klientů hotelu TTC i s bazénem a barem  najdeme mezi pozicemi 2 a 3.  K areálu hotelu TTC patří tzv. Village s obchůdky, restauracemi, lékárnou, infocentrem, turistickými kancelářemi a dalšími službami.

*

Taba2011-001.jpg

... takovýto údaj na letištní světelné tabuli nevěští nic dobrého. Z Ruzyně jsme se vydali nejprve do Ostravy, zde přes hodinu čekali v přestupní hale a ve 3:10  odlétli směr Taba. Na Sinaji jsme přistáli v sedm ráno. Našeho i egyptského času, neboť mezi oběma zeměmi není v současné době časový posun. Důvod? Egypťané nezavedli v letošním roce letní čas. (A pak že to nejde.)

*

Taba2011-002.jpg

... z letiště jsme po  všech nezbytnostech  (vlepení víza, pasová kontrola, WC a vyzvednutí kufrů) odjeli v 8:00 hod.  připravenými autobusy směrem k pobřeží. Jak již uvedeno, cesta vedla fascinujícím  pouštním kaňonem.  Po deváté jsme se hlásili na recepci hotelu TTC. Pokoj jsme ovšem obdrželi až ve čtvrt na jednu.  S výhledem na magické sinajské skály.

*

Taba2011-003.jpg

... krátce před naším příjezdem se v areálu ztratila siamská kočka.  Oznámení o této malé tragédii doplněné fotografií savce bylo vylepeno na každém rohu a také, jako v tomto případě, na většině autobusových zastávek. Zda se kočka našla jsme nezjišťovali.

*

Taba2011-004.jpg

... uměle vytvořené koryto řeky bez vody - wádí.  Jestli je na Sinaji něčeho dostatek, pak je to kámen. Tím se šetřit vskutku nemusí.

*

Taba2011-005.jpg

... minaret mešity v areálu Village. Muezzina jsme (naštěstí) neslyšeli. Ostatně ne všichni místní jsou muslimové. Několik prodavačů se přiznalo, že jsou křesťané. Nejen ortodoxního koptského vyznání; jeden uvedl, že je protestant - člen anglikánské církve. Což je ale na egyptské poměry spíše výjimka. Nicméně smlouvat o ceny se s nimi musí stejně usilovně jako s jejich muslimskými kolegy.

*

 

HORY PŘI VÝCHODU SLUNCE. Kdo si chce vychutnat magickou proměnu barev, musí zavčas z hotelového lůžka. Na začátku června to znamenalo krátce před tři čtvrtě na pět. Pak v rozmezí sedmi minut může spatřit následující světelnou kaskádu.

*

Taba2011-006.jpg

... je 4:45, čas těsně před východem slunce

*

Taba2011-007.jpg

... první paprsky se dotýkají vrcholků hor

*

Taba2011-008.jpg

... a pak se východní hřeben  hory ležící naproti našemu balkonu začal zalévat měděným světlem. Vychutnejme si ten ukaz.

*

Taba2011-009.jpg

*

Taba2011-011.jpg

*

Taba2011-013.jpg

*

Taba2011-015.jpg

*

Taba2011-016.jpg

*

Taba2011-017.jpg

... čas 4:47, hora je plně osvětlena sluncem za úsvitu

*

Taba2011-018.jpg

... měděná se změní do pouštní hnědé poté, co zlatý kotouč vystpoupí výše nad obzor

 

*

Taba2011-020.jpg

... pohled na druhou stranu hotelu. Východ slunce nad Jordánskem.

*

Taba2011-021.jpg

... odlesk východu slunce v hotelovém bazénu

*

Taba2011-019.jpg

...  autor blogu se sinajským  prodavačem. "Václav Klaus, Václav Havel, Praha, Brno, Karlovy Vary." Tato jména si prospěvoval  muž v hábitu, když zjistil, že jsme z České republiky.  Zajímavé lákadlo. Samozřejmě že nás pozval do svého obchodu. Prohlédli jsme si jeho vyřezávané kopie staroegyptských vládců a bůžků a pak ho ujistili, že o nabídce něco koupit budeme přemýšlet.

*

Taba2011-022.jpg

... krása sinajských květů

*

Taba2011-023.jpg

... odlesk slunce v Akabském zálivu

*

OBRÁZKY Z GOLFOVÉHO RESORTU. Je osmnáctijamkový,  vytvořený Američanem Johnem Sanfordem.  Rozmístění jamek  přináší plán  areálu  převzatý z jeho webu.

*

Taba2011-090.jpg

*

Nyní foto:

*

Taba2011-025.jpg

... svůdné křivky golfového greenu

*

Taba2011-026.jpg

...  pohled od jednoho z greenů na protější s třemi bunkery.  Greeny jsou obykle vyvýšeny a vedou k nim kamenité schody. V pozadí hotel TTC,  cestou vpravo dojdeme k budově Golf Clubu.

*

Taba2011-027.jpg

... budova Golf Clubu. Ačkoli jako golfový je uváděn hotel TTC, přímo naproti budovy klubu se nachází hotel Intercontinental. Pokud tedy jet do letoviska Taba Heights hrát golf, doporučuji ubytovat se v Intercontinetalu.

*

Taba2011-028.jpg

... terasa Golf Clubu

*

Taba2011-049.jpg

... golfový areál v sevření sinajských hor

*

Taba2011-053.jpg

...  u poslední jamky. V těsném blízkosti napůl vylidněného Intercontinentalu.

*

Taba2011-059.jpg

... pohled na green s jamkou č. 11

*

Taba2011-029.jpg

... leč nejen golfu věnovali turisté svoji pozornost. Někteří usedli před venkovní plátno, aby sledovali kopanou. V tomto případě šlo o kvalifikaci na Euro 2012 mezi Anglií a Švýcarskem (2:2).

*

Taba2011-030.jpg

... mraky jsou k vidění na azurovém nebi spíše výjimečně. Neznamenají vláhu, jen  zpestření vizuálního vjemu. Tento vytvořil cosi jako obrazec páva.

*

Taba2011-031.jpg

... pozornost podniku. Pro hosta slavícího narozeniny je připraven dort a gratulace zaměstnanců. Začíná zvukem bubínku (pán za dortem) a zpěvem v arabštině.  Vše končí obligátním Happy Birthday!

*

Taba2011-032.jpg

...  před hotelem TTC  je vztyčeno šest vlajek. Tři vlevo, tři vpravo.  Zde zprava egyptská, vlajka guvernorátu Jižní Sinaj a společnosti Thomas Cook.

*

Taba2011-033.jpg

... druhá skupina vlajek. Belgická (společnost The Three Corner je právě z této země), hotelová a vlajka EU. Vlevo v bílé uniformě desátník turistické policie. Jako většina zde sloužících Egypťanů (nejen policistů), ani on nepochází odtud, ale z africké části státu. Tento mi prozradil, že bydlí v Luxoru a za pár dní se vrací domů.  Nikoli letadlem, ale autobusem. Přes Káhiru, což představuje cca 15 hodin jízdy.

*

Taba2011-034.jpg

... zásuvka na 230V střídavých. Napětí je v Egyptě stejné jako u nás, typ zásuvky, kterých byl plný hotelový pokoj, umoňuje připojení prakticky  každého dovezeného přístroje. Zejména jde o nabíječky, u žen o kulmy nebo žehličky na vlasy (fen byl součástí výbavy koupelny).  Mělo to ale jeden háček ...

*

Taba2011-035.jpg

...  elektřinu v pokoji zapnete pouze tehdy, vsunete-li u dveří do spínacího lože přívěsek s číslem pokoje.  Nic nového, řeknete si. Ale pozor. Kolik turistů se už napálilo.  Zapnuli nabíječku do zásuvky, odešlo na večeři - a klíč s přívěskem samozřejmě vzali s sebou.  Časový spínač pak po pár sekundách elektřinu v pokoji vypnul a bylo po nabíjení.

*

Taba2011-036.jpg

... květiny. Vytvořené ze zeleniny.

*

Taba2011-037.jpg

... jediné místo, kde bylo možné zjistit teplotu a vlhkost vzduchu našli turisté u bazénu. Použit byl teploměr odkudsi ze sauny.

*

Taba2011-039.jpg

... žena ho spatřila první, úlekem na okamžik zkameněla a nebyla s to vydat ze sebe hlásku. Já, nic netušíc, kochal se dál krásou blízkého pohoří a málem na něj šlápl.  Pak na mě vykřikla: "Je tu had!" Nebylo to v poušti, ale u zadního traktu hotelu. Proto ten úděs.

*

Taba2011-040.jpg

...  odvážný sinajský pták jarabák.  Útočí si na hadí ocas a je mu jedno, co se stane, až zamává křídly a  plaz si bude chtít zchladit žáhu na nás. Takjsme raději pořídili pár snímků a klidili se odtud.  V moři je přece jenom bezpečněji.

*

RÁDIO. Co dělat na pláži mezi jednotlivými ponory? Číst, luštit, relaxovat, meditovat, pozorovat moře, chytat bronz, spát – a také poslouchat rádio. Většina z nás ho má zabudované v mobilu. Stačí aktivovat a k jednotlivým frekvencím se pokusit přiřadit za pomoci slyšeného slova název stanice. Ne u všech se to podaří, ale každá úspěšná identifikace potěší.

 

Zde jsou mé letošní úlovky na VKV.

 

88,4 ….. Rozhlas Saúdské Arábie, Rijád/Arabsky

90,5 ….. Radio Rotana, Jordánsko/Arabsky

91,1 ..… Radio Hala FM, Akaba, Jordánsko/Arabsky

92,6 ….  Egyptský rozhlas,Káhira/Arabsky

94,7 ..… Rozhlas Saúdské Arábie/Arabsky

95,8 ….. Egyptský rozhlas, Káhira/Arabsky

100,1 … Radio Rotana, Jordánsko/Arabsky

101,5 … Jordánský rozhlas, Ammán/Arabsky

104 ...… Izraelský armádní rozhlas Galei Cahal/Hebrejsky

105,1 … Rozhlas Saúdské Arábie, Džidda/Arabsky

105,6 … Radio Amman FM/Arabsky

*

Taba2011-041.jpg

... vstup do moře přes malé kameny a oblázky, samotná pláž je písčitá

*

Taba2011-042.jpg

... molo u hotelu Sofitel

*

Taba2011-043.jpg

... lékárnička Červeného půlměsíce

*

Taba2011-044.jpg

... co vše je zakázáno dle zákona 102/1983 Sb.

*

Taba2011-050.jpg

... podél celého pobřeží ve středisku Taga Heights vede promenáda. Zde v úseku před hotelem Intercontinental.

*

Taba2011-048.jpg...

... kaktusová zahrada hotelu Marriott

*

Taba2011-047.jpg

... nejen zvířata v pražské zoo, ale také zeleň podél promenády v Taba Heights má své sponzory. Na tento strom  přispívají manželé Parrottovi ze Spojeného království.

*

Taba2011--051.jpg

... kvetoucí palmy

*

Taba2011-052.jpg

... volej v nebezpečí

*

Taba2011-054.jpg

... kromě klasických bazénů jsou některé hotely vybaveny jezírky. Toto je  u liduprázdného křídla Intercontinentalu

*

Taba2011-055.jpg

... povyražení pro kopáče.  Promenáda je lemována žlutými oblouky, což je chystané noční osvětlení celé trasy. V současné době k němu místní dělníci natahují elektrický kabel.

*

Taba2011-056.jpg

... žena mě poučila: poté, co tento kaktus vykvete, zahyne.  Teď už jde zřejmě o snímek zveřejněný in memoriam.

*

Taba2011-057.jpg

...  mezi palmami: tak trochu sinajský Matterhorn

*

Taba2011-058.jpg

... unikátní plody akácie imperial

*

Taba2011-064.jpg

... zleva Hany a Muhamad. Sloužili u baru na pláži, večer místo volna se přemístili do hotelového baru, kde čepovali a mixovali  až do půlnoci. Den co den, večer co večer.

*

Taba2011-086.jpg

... orientační pohled na výřez kurzovního lístu Banque Misr ze začátku června 2011. Čechy  zajímá vesměs první (US dolary) a třetí (eura) řádek.  Kurz egyptské libry při prodeji USD nebo EUR je v posledním sloupci.

*

Taba2011-084.jpg

... hotel Sofitel. Na obrázku a ve skutečnosti.

*

Taba2011-085.jpg

... také u Sofitelu zela část pláže prázdnotou.

*

Taba2011-081.jpg

... zhruba uprostřed mezi palmami vede hranice jordánsko-saúdskoarabská. Jasno v tom, kde který stát leží, nemají ani sami Egypťané.  Jeden ze zaměstnanců hotelů s vážnou tváří ukazoval, že Jordánsko je vpravo a Saúdská Arábie vlevo. Je to samozřejmě obráceně.  Ostatně - hodinky či holínky, všechno jedno.  Když hrála Anglie kvalifikaci na Euro 2012 (viz obrázek výše), tvrdili místní, že jejím soupeřem je "Sweden"; ve skutečnosti to bylo Švýcarsko.  Podobně jsem dopadl v otázce  letního času: Máte ho v tomto roce zaveden? Odpověď zněla: Yes.  Ve skutečnosti byl zrušen. Proto se také stmívá o něco dříve než u nás.  Smrákalo se kolem sedmé, kdy začínají večeře a do půl osmé byla tma jako v pytli.

*

Taba2011-083.jpg

... tak tedy: plachetnice tvoří pomyslnou hranici mezi dvěma monarchiemi.  Vlevo od ní vládne jordánský král Abdalláh II., vpravo také Abdalláh, ale saúdský Ibn Abd al-Azíz.

*

Taba2011-082.jpg

... stejná plachetnice u mola hotelu Sofitel. Protější břeh je v tomto místě vzdálen 15 kilometrů.

*

TELEVIZE. Přijímač na hotelovém pokoji měl naladěných 20 programů plus jeden v horší kvalitě – paradoxně šlo o druhý program Egyptské TV (na němž jsem se zrněním sledoval 5. června 2011 kvalifikační zápas Egypta s JAR o postup na Mistrovství Afriky 2012 (hrálo se bez branek, čímž si Egypt, obhájce titulu, značně zkomplikoval situaci a není daleko od vyřazení).

 

První tři programy nabízejí ve třech jazycích hotelový infokanál. Dále ve stručném přehledu:

04 … Dubajský satelitní kanál MBC4 – přináší západní filmy v angličtině s arabskými titulky

05 … Dubajský satelitní kanál MBC3 – přináší dětské kreslené pořady

06 … Arabská satelitní TV Rotana (společnost provozuje i FM rozhlas – viz přehled výše)

07 ... BBC World News

08 … Fox Movies – jeden z kanálů TV Rotana, vysílá non stop americké filmy

09 … Dubajský satelitní kanál MBC2 – non stop americké filmy (v angličtině s arabskými titulky)

10 … Polská TV Polonia

11 … Německá Deutsche Welle TV

12 … Egyptský privátní kanál Dream TV 2

13 … Egyptská ONTV

14 … Francouzská TV 5 Monde

15 … Euronews – anglicky

16 … ARTE – francouzsky

17 … Belgická VRT – vlámské vysílání

18 … Al Džazíra – arabsky

19 … RTL 102,5 – rádio v televizi (italsky)

20 … Ruský kanál Planeta RTR

*

Zde končí první část tohoto fotoblogu. Na to nejatraktivnější, kvůli čemu suchozemci ze středu Evropy k Rudému moři létají, se můžete podívat v  druhé části příspěvku. Máte-li zájem, kliknětete SEM. 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00