Vídeňská euromakabiáda: Medaile pro ČR

středa 13. červenec 2011 13:04

• Slavnostním setkáním v hotelu Pyramida ve Vösendorfu na okraji Vídně skončily v rakouském hlavním městě 13. hry evropské makabiády.

Tento sportovní podnik, označovaný též jako židovská olympiáda, se koná v některé evropské zemi každé čtyři roky. Rovněž ve čtyřleté periodě, ale v jiném cyklu (2009, 2013 …) jsou v Izraeli pořádány celosvětové makabejské hry.

 

Ačkoli vídeňské hry patří do kategorie „euro“(makabiád), otevřeny jsou židovským sportovcům nejen ze Starého kontinentu. Kromě euroasijské oblasti se jich zúčastnili Žídé žijící v americké, africké a australské diaspoře. Nejúspěšnější byli Američané. V medailovém přehledu jsou na prvním místě. Vybojovali 49 zlatých, 39 stříbrných a 22 bronzových medailí.

 

Sportovně nejlepším evropský účastníkem byla v celkovém pořadí druhá Británie: 31 zlatých a po dvaceti stříbrných a bronzových. Třetí v pořadí zemí je Spoková republika (23 - 29 – 19).

 

Podle údajů na webu Židovské listy se do Vídně sjelo na čtyři tisíce účastníků. Dodejme: z Izraele a 36 diasporních zemí a území (např. Skotsko a Gibraltar jsou evidovány samostatně).

 

Českou republiku reprezentovala minivýprava pěti sportovců, Slovensko bylo zastoupeno týmem pětinásobně početnějším. Také proto byli sloveští Židé v medailové žni o jeden cenný kov úspěšnější a v celkovém hodnocení skončili o jednu příčnu před českými zeměmi. Jsou celkově šestnácti, neboť mají jednu zlatou, jednu stříbrnou a tři bronzové.

 

Židovští sportovci z ČR přivážejí jednu zlatou, jednu střírnou a dvě bronzové. Kdo je získal?

 

Zlato vystřílel Tomáš Žídek. Vítěznou disciplínou je sportovní střelba - 60 ran ze vzduchové pistole. Žídkova výsledková listina:

 

1 - 92/2 – 80/3 – 88/4 – 85/5 – 81/6 – 79/Celkem … 505 bodů.

 

Bylo to o 2 body více než kolik nastřílel Ron Tryfus z Izraele, kterého Žídek odsunul na stříbrnou pozici. V dalších ovšem bral zlato právě Tryfus: v libovolné malorážce 60 ran vleže, v libovolné pistoli i v libovolné malorážce 3 polohy 3x40 ran.

 

Stříbrnou medaili přiváží Beata Bartošová, která reprezentovala ČR ve dvouhře badmintonu. Dvě bronzové medaile patří také ženám. V badmintoném singlu ji získala Klára Klimentová a v ženské tenisové dvouhře, ve skupině hráček 45+, Eva Hrudová.

 

Vítězství v některých disciplínách se do celkového medailového součtu nezapočítávají. Patří k nim i badmintonový mix. V této smíšené disciplíně vybjovala Bartošová v tandemu s Petrovem zlato a Klimentová s Brennerem stříbro.

 

Židovské listy úspěch výpravy z ČR hodnotí slovy: „Zdá se, že vídeňské hry jsou skvělým úspěchem v historii českého židovského sportu.“

 

Není důvod nesouhlasit.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00