Zemřela Myra Kraftová

čtvrtek 21. červenec 2011 12:48

• Těžko říci, jakou pozornost budou té zprávě věnovat tuzemská média. Zřejmě se jí dostane tolik prostoru, který se bude, abychom parafrázovali jednoho českého exministra, limitně blížit nule. Rád se ale budu mýlit.

Jsou lidé, bez nichž by některé věci prostě nebyly. Nebo by se rodily s obrovskými potížemi. Říkáme jim filantropové. Někdy se používá termín mecenáš, jindy sponzor.

 

Ať tak či onak, jedním z takovýchto lidí, kteří se angažují v řadě oblastí, je americký podnikatel Robert Kraft. Kdo se zajímá o sportovní dění v Novém světě, bezpochyby zná fotbalový klub New England Revolution hrající severoamerickou ligu MSL. Stejně tak jako New England Patriots, což je tým amerického fotbalu působící v severoamerické soutěži NFL. Tato dva celky spojuje jedno jméno: jejich majitelem je Robert Kraft. Výkonný ředitel podnikatelského impéria The Kraft Family.

 

Když se člověk na webu časopisu Forbes prokouše nejnovějším žebříčkem světových miliardářů (The World´s Billionaires), najde na 833. místě právě Roberta Krafta. Čistá hodnota jeho majetku (net worth-kalkulace je z března 2011) je uváděna částkou 1,5 mld dolarů. Z takových peněz se dá už ledacos sponzorovat. Ke cti Kraft Family budiž řečeno, že se v této oblasti činí víc než příkladně.

 

Namátkou: Podporují prestižní instituce jako Columbia University nebo Harvard Business School. Také středisko pro výzkum a léčbů nádorů Dana Farber Cancer Institute.

 

V Izraeli na Kraftovi s láskou vzpomínají především příznivci amerického fotbalu. Nikoli pouze fandové severoamerické NFL, ale domácí izraelské ligy – IFL. Ta byla ustavena v roce 2005 za výrazného finančního přispění Kraftovy rodiny, což platí i o jeruzalémském stadionu. Proto soutěž i sportoviště nesou v názvu jméno svých podporovatelů: The Kraft Family – Israel Football League a Kraft Family Stadium. Od sezony 2007/2008 se hraje, jako v Americe, o tradiční trofej – mísu. Samozřejmě Israel Bowl, Izraelskou mísu.

 

Hovoříme-li o Kraft Family, pak nemůžeme vynechat manželku Roberta, Myru Kraftovou. Už proto, že také ona byla součástí mecenášských aktivit jejich rodinné firmy. Minulý čas v předchozí větě použit být musel, byť s lítostí. Ve středu 20. 7. 2011 totiž přišla z USA zpráva, že paní Myra podlehla rakovině. Bylo jí 68 let …

 

Poslední pozemské rozloučení se bude konat v pátek 22. 7. 2011 v Temple Emanuel, synagoze židovské konzervativní kongregace se sídlem v Newtonu, Massachusetts, USA.

 

 

Svět od vyhnání Adama a Evy ze zahrady Eden nefunguje ideálně. Lidstvo vystřídalo několik systémů, až skončilo - zatím - u demokratického kapitalismu. Ani ten není dokonalý, ale buďme za něj vděčni. To, že na jeho vrcholu stojí lidé hodně bohatí, se ve spojení s filantropií může ukázat jako obrovská výhoda. Angažmá osobností z Kraft Family je toho jasným důkazem. Neboť sponzorovat dobré věci je možné pouze tehdy, je-li měšec sponzorů plný.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00