Chelsea v Malajsii. Dozvuky incidentu

sobota 30. červenec 2011 10:43

• Přední klub anglické Premier League, londýnská Chelsea, pobývá v těchto dnech na Dálném východě. V rámci letní přípravy.

Na programu bylo  několik zápasů, z nichž většinu už odehrála – a dodejme, že vítězně. Dnes (sobota 30. 7. 2011) ji čeká poslední zápas tohoto turné. Finále turnaje 2011 Barclays Asia Trophy. Jde o pátý ročník letní soutěže, která se koná od roku 2005 každé dva roky v některé východoasijské zemi. Vypsána je pro tři týmy anglické Premier League a jeden celek hostitelů.

 

Po Malajsii, Thajsku a kontinentální Číně se soutěž vrátila už podruhé do Hongkongu. Z Anglie se do ní zapojily mimo Chelsea také Aston Villa a Blackburn Rovers, domácí kopanou zastupuje Kitchee SC Hongkong.

 

Před tímto turnajem hrála Chelsea v Thajsku s tamním výběrem All Stars (vyhrála 4:0). Šňůru zápasů zahájila ovšem v Malajsii utkáním s tamním výběrem Malajsia XI. Vyhrála těsně 1:0, na sportovních portálech se psalo, že sporným gólem, neboť míč údajně nepřešel za bramnkovou čáru celým objemem, ale co naplat – hlavní sudí rozhodl a anglický velkoklub pasoval jednou provždy v historické statistice na vítěze.

 

Malajsijský zápas, který provázela obří a na české poměry nepředstavitelná návštěva – přes 80 tisíc diváků, se neobešel bez skandálu. V kádru Chelsea působí od roku 2010 jeden z nejlepších izraelských fotbalistů naší doby, Jossi Benayoun.

 

Tato skutečnost působila na některé malajsijské fanoušky jako rudá na býka v barcelonské koridě (než jí tam od nového roku definitivně zatnou tipec). Benayoun - proto, že a) je izraelský Žid; b) Malajsie Izrael diplomaticky neuznává; c) tamní vláda stroprocentně straní Palestincům – se stal obětí nenávistného, ba rasistického chování publika. Ve fotbalovém kotli, kdykoli se dotkl míče, se ozýval pískot, nadávky, urážky.

 

Jak se v takovéto atmosféře hráč cítí, si snadno domyslí každý, koho jinak kopaná třeba ani nezajímá. Navíc, co má skutečnost, že hostitelská země neuznává stát, jehož hráč hraje v klubu nejvyšší soutěže jiného státu, se sportem, fotbalem, fair play?


 

Tak trochu alibistická, ale přece jen omluva

Tuto kaňku na první zastávce svého východoasijského turné nemohla nechat Chelsea bez odezvy. Fotbalové asociaci Malajsie (FAM) adresovala stížnost – a ta ni promptně odpověděla.

 

V dopise, jehož anglické znění je na oficiálních stránkách Chelsea, se poněkud alibisticky uvádí, že pakliže k něčemu takovému došlo (že by si činovníci MFA nechali tak prestižní zápas ujít?), pak se jednalo o malou skupinu a neodráželo postoje většiny fanoušků této fotbal milující země.

 

FAM dále ujistila, že nebude tolerovat žádné formy rasismu v kopané. A závěrečná věta: Jestliže se takový případ stal, chtěli bychom se hráči, jakož i Chelsea FC omluvit.

 

Ke cti činovníků Chelsea budiž řečeno, že ačkoli klub i Benayoun omluvu přijali a kauzu považují za uzavřenou, v reakci na dopis z Malajsie uvedli: Naléháme na MFA, aby podnikla náležité kroky k vymýcení tohoto druhu chování v budoucnosti.

 

Realisticky viděno: příliš reálné to není. Uhlídat 80 tisíc fotbalových fanoušků je zhola nemožné – a když se někdo neumí chovat, nic moc s tím v dané situace nenaděláme. Nehledě na to, že když režim praktikuje nenávistnou politiku vůči židovskému státu, nemůže se podobným reakcím svých obyvatel divit. Sám je k tomu, byť nepřímo, nabádá.

 

Řešením by mohla být hrozba: pokud by se něco takového mělo opakovat, hvězdný tým z Anglie do vaší země nepojede a vaši nenávistí posedlí fanoušci jej uvidí nanejvýš v televizi.

 

Pomohlo by to?

 

 

Kdo je Jossi Benayoun?

 

Rodák z Dimony v negevské poušti (*1980). Tam také začínal svoji seniorskou kariéru: v Hapoelu Beerševa. Jeho talent nezůstal nepovšimnut. Dalším působištěm byl klub Maccabi Haifa.

 

Od roku 2002 hraje v Evropě. Začal ve španělském Racingu de Santander, o tři roky pozdějí se přemístil do Anglie. Vytřídal West Ham, Liverpool a nyní je záložníkem Chelsea.

 

S týmem Maccabi Haifa dvakrát vyhrál izraelskou Premier League. V roce 2001 obdržel pretižní izraelské ocenění Fotbalista roku.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00