Malé silvestrovské potěšení

pondělí 31. prosinec 2007 13:32

Pražské metro, trasa A, stanice Náměstí Míru.

)(••    Úterý čtvrtého prosince, hlavní město Praha, nevlídné lezavé studeno. Plán zněl následovně. Já s manželkou a vnučkou Niki pojedeme metrem na Můstek, kde se přesně o poledni setkáme s druhou babičkou a dědečkem z Měcholup. Letmo jsme se zastavili na trzích na náměstí Míru a pak se vydali do útrob podzemní dráhy. A tam jsem dostal nápad.

 

Není právě teď jedinečná příležitost vyzkoušet, jak funguje systém objednávání jízdenek pomocí mobilního telefonu? Jistěže. Protože neponechávám nic náhodě, už doma jsem si vše předpřipravil: do kontaktů své nokie jsem zadal číslo 9020620(pozor: od nového roku se po zdražení jízdného mění na 9020626), na které jsem ve vestibulu metra poslal SMS v požadovaném tvaru DPT. Ženě a vnučce jsem mezitím předal papírové jízdenky a čekal, až obdržím tu svoji – elektronickou. Hodiny ukazovaly 11:42, a protože ve 12 jsme měli sraz s dalšími členy rodiny u Bati na Můstku, času nebylo nazbyt.


Pokyny k této službě, které jsem předtím důkladně prostudoval, říkaly, že SMS na mobil obdrží pasažér do dvou minut. Čekal jsem tedy ony dvě minuty, ba tři, čtyři. Nervozita houstla a očekávaný tón oznamující příchozí zprávy se stále neozýval. Jenom dobrý úsudek mi zabránil, abych se nechal vlákat do pasti a vstoupil do placené zóny v naději, že esemeska přijde až pojedu dolů po eskalátorech. Po další minutě čekání a potřebě být na Můstku pokud možno včas jsem experiment přerušil, použil čtrnáctikorunovou papírovou jízdenku a pokračoval v připraveném programu. I ve voze metra a pak na Václavském náměstí a přilehlém okolí stále s rukou na telefonu, zda mi jeho vibrace neoznámí, že elektronická jízdenka konečně našla svůj cíl.


Leč marné čekání, marná naděje. Odpověď nepřišla dodnes(psáno na Silvestra 2007).


Druhého dne jsem poslal emailem Dopravnímu podniku hl. Města Prahy a.s. dotaz, v němž jsem popsal vzniklou situaci a požádal o vysvětlení. Odpověď přišla ještě téhož dne s tím, že moje stížnost byla přijata jako reklamace a postoupena pod číslem jednacím iks ypsilon k dalšímu projednání. Termín vyřízení: 31. 12. 2007.


A tak se i stalo. Emailový notifikátor mi posledního dne roku 2007 v 11:08 oznámil, že jsem obdržel elektronickou poštu od společnosti Crowsnet, která je provozovatelem služby SMS jízdenka, a tedy partnerem pražského Dopravního podniku. Její generální ředitel mi oznámil, že reklamace byla uznána jako oprávněná, omluvil se za vzniklé potíže a požádal mě, abych sdělil jeho firmě způsob, jakým budu chtít částku 2o Kč vrátit.


Oznámil jsem mu, že dostatečnou satisfakcí pro mě bude, když tato nová služba bude napříště lépe fungovat, navrhl jsem mu, aby onu dvacetikorunu přidal k finanční částce, kterou jeho společnost věnuje na dobročinné účely(pokud něco takového naše přebyrokratizované účetnictví vůbec umožňuje) a popřál úspěšný nový rok.


Co z uvedené zkušenosti plyne, je zřejmé. Ani služba SMS jízdenka nemusí vždy fungovat stoprocentně, což při souběhu nepříznivých okolností může znamenat, že se nevinný pasažér může snadno dostat do nanejvýš nepříjemných komplikací. Selže-li tato služba v místě, kde nelze zakoupit papírové jízdenky, a objeví-li se vzápětí v dopravním prostředku komisní revizor, hned je „co řešit“.


Přeji proto všem, kdo tuto službu budou v novém roce používat, aby se jim nestalo to, co mně 4. prosince 2007 na pražském náměstí Míru.

• • •
Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00