Izrael, legalizace marihuany a česká stopa (Aktualizováno)

středa 10. srpen 2011 11:40

• Před pár dny se na zpravodajských serverech objevila zpráva, že vláda v Jeruzalémě na svém pravidelném nedělním (7. 8. 2011) rokování povolila používání marihuany pro léčebné účely.

Jak uvedl portál INN.com., Netanjahův kabinet k tomu dodal, že léčebné užití kanabisu je v některých případech nezbytné. Dohledem nad používáním marihuany pověřil ministerstvo zdravonictví, ovšem v úzké spolupráci s policií a protidrogovým úřadem IADA. Nejedná se ovšem o generální liberalizaci marihuany směrem k veřejnosti.

 

Hovoříme-li o lečembém využití kanabisu v Izraeli, pak nemůžeme přehlédnout tamní „českou“ stopu. Mezi vědci, kteří se touto problematikou dlouhodobě zabývají, je i Lumír Hanuš, rodák z Olomouce (*1947), který od roku 1990 žije v Jeruzalémě a působí na tamní Hebrejské universitě.

 

To konstatuji s obzváštním potěšením a hrdostí, neboť Lumír Hanuš, kromě toho, že je jedním ze dvou světových objevitelů látky zvané anandamid, je také vášnivým fotografem a přispěl několika kolekcemi snímků do fotočásti tohoto blogu i mých osobních stránek. Zde připomenu unikátní sadu z památníku holocaustu Jad Vašem (najdete ji i s českým průvodním textem ZDE), nebo cyklus snímků z tankového muzea v Latrunu, který je součástí tohoto blogu (vstupní odkaz ZDE).

 

Lumír Hanuš přijíždí čas od času do ČR, ať už soukromě nebo pracovně. Je dobře, že jeho pozornost neuniká zdejším médiím, neboť každá česky mluvící osobnost žijící v Izraeli je přínosem díky autentickému svědectví o některých aspektech života izraelské společnosti. Má také vlastní heslo na české a anglické Wikipedii.

 

Tip autora blogu: Obsáhlý rozhovor s Lumírem Hanušem na portále iDNES.cz. Najdete ho ZDE.

 

Aktualizace

Lumír Hanuš ve vyjádření k výše uvedenému textu, který mi zaslal téhož dne (10. 8.) odpoledne, upřesnil:

 

Konopím se v Izraeli legálně léčí od roku 1999, tedy již 12 let. Do roku 2005 bylo vydáno pouhých 10 povolení k léčbě. Loni se léčilo konopím již 2300 nemocných, letos je jich již 5500.

V České republice je použití léčebného konopí zatím zakázáno, ale loni v dubnu byl na půdě parlamentu v Poslanecké sněmovně seminář, kde jsem měl přednášku. Letos tam bude opět seminář o léčebném konopí v první polovině září. Také přijedu do Prahy a budu tam mít přednášku. Snad už to po vzoru Izraele bude nakonec v ČR legální.

Letos byla v Izraeli z ČR delegace, se kterou jsem byl u hlavního lékaře pro léčbu konopím a také na farmě, aby viděli, jak se to pěstuje a jak se to rozděluje pacientům.

 

V kontextu s touto informaci a s přihlédnutím k tomu, co k uvedené zprávě napsal na svém webu Haarec.com, nejde tedy o průlomové povolení k použití konopí pro léčebné účely, ale spíše o vládní opatření týkající se supervize nad touto záležitostí. Týká se to dodávek z dovozu, jakož i od místních pěstitelů.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00