Paměť a jméno: Ctirad Mašín

sobota 13. srpen 2011 23:41

• V závěru mediálního cirkusu zvaného Prague Pride přišla zpráva o smrti Ctirada Mašína.

Sám život jako by chtěl upozornit na to, co je podstatné. Zabýváme se uměle nafouklou bublinou, která splaskne – a nic zásadního znamenat nebude.

 

Komu se dělalo před Prague Pride fyzicky zle, když čirou náhodou natrefil na dva za ruku se držící dospělé muže, kteří se občas políbili, bude trpět stejným pocitem i po Prague Pride. A naopak.

 

Čili: nula od nuly pošla. S dovětkem: mnoho povyku pro nic.

 

Na pražskou akci homosexuální hrdosti, pro někoho spíše pýchy či zpupnosti, se časem zapomene. Na odvahu bratří Mašínů postavit se komunistům v čase studené války a jimi vyhlášeného třídního boje bychom neměli zapomenout nikdy.

 

Už proto, že čas plyne bez ohledu na naše přání. Před více než rokem jsme se rozloučili s Milanem Paumerem. Napsal jsem tehdy na svém blogu slova, která s drobnou úpravou mohu vztáhnout i na Ctirada Mašína:

 

Zemřel muž, kterému stisknout ruku byla čest. Přitom národní hrdina.

K tomu, aby jím byl, státní vyznamenání postkomunistického režimu nepotřeboval …

 

Čest jeho památce. Čest památce statečného otce obou bratrů.

 

Vzpomínky a myšlenky mnohých z nás patří v těchto dnech Josefu a Zdeně Mašínovým. Památka vašeho bratra bude žít dál v našich srdcích.

 

Upřímnou soustrast. A nashledanou v lepších časech.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00