Další íránský sportovní skandál

sobota 20. srpen 2011 15:07

• Tentokrát na univerziádě v kontinentální Číně.

Volejbalový turnaj mužů, Írán bojuje v základní skupině B, kde končí třetí. Izraelští reprezentanti byli nalosování do skupiny C, kde skončili rovněž na třetí pozici.

 

Pavouk je neúprosný. Týmy z třetích míst v tabulce postupují v nadstavbové části nejprve do zápasů o 9. až 16. místo. Hraje se 19. srpna. Izrael vítězí 3:0 nad Norskem a Írán stejným poměrem poráží Mexiko.

 

Pak přichází pro íránskou výpravu bezesná noc. Místo, aby se její činovníci radovali z úspěchu, drtí je skutečnost, která pro tým každé normální země má pouze svoji sportovní dimenzi. Zde jde však o záležitost navýsost politickou.

 

Ta je skryta v té části pavouka, který nese název ZÁPAS Č. 62.

 

V něm totiž, v rámci boje o 9. až 12. místo, je soupeřem Íránu vojebalová reprezentace Izraele.

 

Jak se s tím Íránci vypořádají? Už jsme si zvykli na to, že když mají na mezinárodních podnících (MS, OH apod.) nastoupit v kategorii jednotlivců proti sportovcům Izraele, vždy odmítnou. S poukazem na to, že je postihla náhlá nevolnost, únava či nečekané onemocnění.

 

Bafuňáři světového sportu k tomu byli dosud neteční. Koneckonců, proč by jednotlivec nemohl náhle onemocnět? Kdo má všech pět pohormadě, ví o co jde – a myslí si své.

 

Stoupence fair play mohla nanejvýš sžírat totální bezmocnost. Íránci plivou do tváře všem sportovním principům a ti, kdo za ně nesou odpovědnost si to nechají líbit.

 

Něco jiného ale je, když má bojovat tým s týmem. Íránci přece nemůžou tvrdit, že když byli 19. 8. v pořádku, mužstvo přes noc  náhle onemocnělo.

 

Nezbude jim tedy nic jiného než proti Izraeli nastoupit?

 

Odpověď jsem našel dnes odpoledne (20. 8.) na webu Univerziády 2011. V zápase o utkání Izrael – Írán je uvedeno:

 

Izrael zvítězil 3:0 na sety, každý set pro něj skončil kontumačně 25:0. Důvod je jasný. Protiizraelská nenávist byla větší než elementární zásady, k nimž se snad i delegace Íránu na univerziádě přihlásila.

 

Anebo pro ni platí nějaká politická výjimka?

 

Zkrátka: Íránci se opět projevili jako zbabělci a proti Izraeli k zápasu č. 62 nenastoupili.

 

Opět, jako už několikrát předtím, z mé strany stejná otázka: Jak dlouho si toto pohrdání sportovními principy necháme líbit?

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00