Jack Layton: Osud člověka

středa 24. srpen 2011 19:55

Jack Layton

• Tomu, kdo v českých zemích detailně nesleduje kanadskou parlamentní scénu, jeho jméno mnoho neřekne. To nic nemění na tom, že patřil k nejvýše postaveným politikům v Zemi javorů.

Profesor Jack Layton byl lídrem opozice.

 

Stal se jím po federálních volbách konaných 2. května 2011. Ty znamenaly svého druhu politické zemětřesení. Konzervativci Stephena Harpera posílili natolik, že mohli vytvořit většinový kabinet. Pouze tím by se ale hlasování do dějíin nezapsalo. Šlo o víc.

 

Totálně propadli quebečtí separatisté. Ze 47 křesel v dolní komoře jim zbyly čtyři. Skončili čtvrtí. O mnoho lépe na tom nebyli třetí liberálové. Před volbami měli 77 mandátů, po nich třicet čtyři. Místo nejsilnější opoziční partaje museli přenechat Nové demokratické straně (NDP), středolevému subjektu sociálnědemokratického typu.

 

Lídrem loajální opozice Jejího Veličenstva se poprvé v historii Kanady stal vůdce NDP. Jack Layton byl na vrcholu. Jeho „věčně třetí“ partaj porazila kromě konzervativní všechny ostatní.

 

V Kanadě odjakživa platilo, že když vládli konzervativci, opozicí jim byli liberálové. Layton vešel do učebnic dějepisu tím, že tuto skutečnost změnil. NDP měla před volbami třicet šest křesel, po volbách famózních sto tři. Triumf, který čekal málokdo.

 

Z jeho plodů se ovšem Jack Layton dlouho netěšil. V neděli 22. 8. 2011 přišla z Toronta zpráva, že podlehl úhlavnímu nepříteli nás všech. Rakovině.

 

Hodně jsem o jeho osudu přemýšlel. To jsou ty chvíle, kdy rozdílnost politického přesvědčení jde v demokratickém táboře stranou. Do popředí se dostává nikoli člověk – politik, ale člověk – osobnost.

 

V médiích s objevila citace z jeho dopisu napsaného krátce před smrtí. Nemohu říci, že by mne neoslovila:

 

Přátelé, láska je lepší než hněv, naděje je lepší než bázeň, optimismus je lepší než beznaděj. Tak buďme milující, plní naděje a optimističtí. A změníme svět.

 

Po pravdě: my, lidé na pravici, nemáme ambici změnit svět. Přesto, budeme-li alespoň zčásti aplikovat zmíněný odkaz tohoto muže ve svém bezprostředním okolí, bude i náš svět o malý kousek lepší. Sám cítím, že k tomu mohu svým chováním přispět.

 

I takový může být dopad dobré myšlenky jednoho levicového politika na jednoho konzervativně orientovaného přítele Kanady daleko za Atlantikem.

 

P. S. Marně vzpomínám, kdy mě ke kritickému pohledu na vlastní jednání inspirovala myšlenka z úst či pera českého politika.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00