Izrael: Co nového ve sportu (8)

středa 7. září 2011 12:45

•  Izraelští fotbalisté se do velkého mezinárodního podniku pořadaného organizacemi FIFA nebo UEFA zapojili  naposledy v roce 1970. Bylo to na MS v Mexiku. Smutná bilance se týká i  EURA 2012.

O izraelské neúčasti v Polsku nebo na Ukrajině rozhodl  s definitivní platností neblahý záhřebský večer v úterý 6. září 2011. Izrael prohrál s Chorvatskem 1:3 po nadějném poločase 1:0 – a bylo rozhodnuto. Poslední zápas ve skupině F v říjnu na Maltě nemůže na vyřazení modrobílých v kvalifikaci na ME 2012 nic změnit.

 

FOTBAL: MARNÉ ÚVAHY

Zaděláno na problém bylo ovšem už o několik dnů dříve. Izraelci si před zářijovými zápasy nestáli ve skupině špatně. Mezi šesti účastníky byli třetí: měli stejný počet bodů jako druhé Chorvatsko (13), pouze o čtyři góly horší skóre. Navíc první Řekové měli pouze o bod víc.

 

Pak se ale stalo něco, co jsme už jednou zažili. V rámci kvalifikace na MS 2010. Bylo to na začátku září 2009. Izrael tehdy doma prohrál klíčový zápas s Lotyšskem 0:1 – a to byl zlomový okamžik, který rozhodl o neúčasti na šampioníátu v JAR.

 

Téměř na den přesně po dvou letech jako by se situace opakovala. Minulý týden, druhého září, podlehl Izrael doma Řecku také 0:1. Kdyby zvítězil, mohlo být všechno jinak. I v případě porážky v Chorvatsku: Řekové totiž pouze remizovali s Lotyšskem 1:1. Po zápasech hraných 6. 9. by bylo Chorvatsko první s 19 body, Izrael druhý s šestnácti a třetí Řekové by jich měli patnáct. Což by znamenalo podstatně výhodnější pozici pro Izrael před závěrečnou sadou zápasů hraných v říjnu.

 

Ale to jsou marné úvahy. Teď je nutné zaměřit se na jiné priority. Tou nejhlavnější je kvalifikace na MS 2014. Druhá s tím úzce souvisí: pod jakým trenérem? Je obtížně představitelné, že by Luis Fernández, který si nemohl dát jiný cíl než postupu na EURO, u izraelské reprezentace po jeho nesplnění setrval.

 

EVROPSKÁ LIGA – TŘI ŽELÍZKA V OHNI

Evropská kopaná – to jsou ale i prestižní klubové soutěže. Izrael sice nemá v tomto ročníku zastoupení ve skupinové fázi Ligy mistrů, nicméně v Evropské lize má hned tři účastníky: kluby Maccabi Haifa, Hapoel Tel Aviv a Maccabi Tel Aviv. Jenom pro srovnání: Češi už žádného, Slovensko jediného – tým Slovan Bratislava.

 

BASKETBAL – STOP UŽ VE SKUPINĚ

Izraelská košíková se letos představila na mužském i ženském evropském šampionátu. Děvčata bojovala v červnu v Polsku – a dopadla nejhůř jak mohla. Bez vítězství skončila poslední ve skupině, v níž hrála i ČR (skončila první, celkově čtvrtá) a na turnaji obsadila, spolu se Slovenkami, Němkami a Řekyněmi, 13. až 16. místo.

 

Muži dopadli před několika dny v Litvě jen o něco málo lépe. Bez zraněného Omriho Casspiho, prvního Izraelce působícího v NBA, skončili v šestičlenné základní skupině čtvrtí. Zaznamenali dvě výhry a tři prohry. Celkově zaujali stejnou pozici jako basketbalistky v Polsku: 13. až 16. místo spolu s reprezentacemi Bulharska, Bosny a Hercegoviny a Velké Británie.

 

US OPEN – OSUDNÉ 2. KOLO

Ani na právě probíhajícím US Open, posledním grandslamu sezony, žádná sláva. Ti nejlepší vypadli shodně v druhém kole. Šahar Peerová nestačila v singlu na Američanku Stephensovou, Dudi Sela podlehl ve dvouhře dle očekávání nasazené trojce, Švýcaru Federerovi, a rakousko-německá deblová dvojice Melzer-Petschner byla nad síly Andyho Rama a Jonathana Erlicha. Teď už hájí barvy izraelského tenisu v New Yorku pouze junioři.

 

ATLETIKA – ZKLAMÁNÍ JILLIAN

Letošní světový šampionát hostila Jižní Korea. Konal se od 27. 8. do 4. 9. a za Izrael soutěžili čtyři atleti. Hodně se čekalo od Jillian Schwatzové ve skoku o tyči, jejíž osobní rekord je 461 cm (venku, v hale dokonce 472 cm). Schwartzová žel neoslnila. Zvládla pouze 425 cm, což znamenalo 25. až 28. místo z třiceti skokanek.

 

Ve výškařském sektoru měl Izrael dva zástupce. Dmitry Krojter překonal pouhých 216 cm (osobní rekord 228 cm) a skončil na společném posledním a předposledním místě (31.-32.). Původně ohlášená Maajan Foremanová ve výšce nestartovala a její rivalka Danielle Frenkelová, ačkoli loni v Barceloně skočila 192 cm, si v Tegu připsala hodnotu 185 cm. To bylo 24. místo z 29 účastnic.

 

Poslední den šampionátu se na startu maratonu objevil Zohar Zemiro. Nebyl jediný, kdo závod nedokončil. Naposledy byl hodnocen na 25. kilometru, kdy proběhl mezičasem jako čtyřicátý. Pak vzdal.

 

VESLOVÁNÍ - BRONZ

Světový šampionát se konal na severu Slovinska. V kouzelném prostředí jezera Bled, které nechybí snad na žádném turistickém prospektu lákajícím návštěvníky do této země. V termínu od 28. 8. do 4. 9. 2011 byli mezi přítomnými tři veslaři a dvě veslařky z Izraele. Malá výprava – přesto se nevrátila bez medaile. Bronz přivezla Moran Samuelová v kategorii handicapovaných sportovců. V závodě skifařek na 2000 metrů skončila v rozjížďce druhá. Následnou opravnou jízdu vyhrála, postoupila do medailového finále A, v němž skončila třetí.

 

Oran Verfel v mužském skifu handicapovaných na 2000 metrů skončil na šestnáctém, předposledním místě. Lépe si vedli Reuven Mangagey a Olga Sokolovová na dvojskifu handicapovaných na stejnou vzdálenost. Zvítězili ve finále B, což znamená celkové 7. místo z dvanácti.

 

V olympijské disciplíně mužského skifu na 2000 metrů reprezentoval Izrael Dani Fridman. Z 34 závodníků skončil celkově na 22. pozici. Za zmínku stojí, že spolu s ním jel rozjížďku 5 a později i finále D íránský reprezentant Mohsen Šadi Naghadeh. Sdílel s Fridmanem stejnou vodní hladinu – a nikterak mu to nevadilo. Připomínám to vzhledem k dosud běžně používané hanebné íránské praxi bojkotovat (s výmluvami na nemoc či únavu) téměř každý závod, jehož se účastní reprezentanti Státu Izrael. Toto byla zatím druhá výjimka za poslední dobu. Předtím se něco podobného stalo v závodě kajaků K1 na 2000 metrů na srpnovém MS v maďarském Segedínu. Tam jel v rozjížče 1 Íránec Alireza Alimohammadi, přestože jejím účastníkem byl též Barak Lufan z Izraele. Nezbývá než se zeptat: Když to šlo na jezeře Bled i v Segedínu, proč ne mnohokrát předtím?

 

GOLF – LAETITIA V SÍTI CUTU NEUVÍZLA

Už jsem o tom na těchto stránkách psal. Devatenáctiletá Leatitia Becková, izraelská golfová star, je první hráčkou své země, která, ač amatérka, nastoupila na turnaji profesionální ženské golfové asociace LPGA.  Kvalifikovala se na CN Canadian Women´s Open, který se hrál v Mirabelu (Quebec, Kanada) od 22. do 28. 8. 2011 a je součástí světové LPGA Tour.

 

Po prvním kole měla na kontě 71 bodů, což znamenalo 41. až 62. místo ze 155 účastnic.  V druhém kole si o bod polepšila (70), celkem jich získala 141 a skončila na 37. až 45. pozici. Důležité je, že neuvízla v síti cutu a pokračovala v druhé polovině turnaje. Třetí kolo měla horší (76 bodů), celkově 217, a to ji posunulo na chvost 78členného pole (po vyřazení více než sedmi desítek hráček v cutu); zaujala 70. až 72. pozici.

Závěrečné kolo doznalo kvůli očekávaným zhoršeným povětrnostním podmínkám v Kanadě v neděli 28. 8. 2011 odpoledne (hurikán Irene ženoucí se od New Yorku k severu) jistých časových změn. Nicméně poslední kolo se odehrát podařilo (na rozdíl od souběžně hraného mužského PGA turnaje The Barclays v New Jersey, USA, který byl o den zkrácen). V něm Laetitia zahrála nejhůře, dosáhla 77 bodů, celkově po čtyřech kolech 294 bodů, což znamenalo konečné dělené 70. místo (ze 78). Spolu s ní se zúčastnilo turnaje dalších šest amatérek; pět neprošlo cutem a ze zbývajících dvou, které turnaj dokončily, byla Laetitia druhá. Lépe se umístila  Jisoo Keelová z Kanady - s 292 body na děleném 66. místě.

 

Vítězkou turnaje je Američanka Brittany Lincicomeová (275 b.); obhájkyně titulu z loňska, rovněž Američanka  Michelle Wieová, skončila na děleném 2. místě, spolu s krajankou Stacy Lewisovou (obě 276 b.).

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00