Izrael: Desátá Nobelova cena

středa 5. říjen 2011 12:59

• Ve středu 5. října po poledni jsme se dozvěděli, že Nobelovu cenu za chemi 2011 obdržel vědec z haifského Technionu. Daniel Shechtman byl oceněn za objev kvazikrystalů.

V Izraeli vyvolá nepochybně tato zpráva erupci radosti. Také proto, že je to za dobu existence židovského státu jubilejní desátá Nobelova cena.

 

Historicky prvním Izraelcem, příslušníkem národa Knihy, který obdržel toto prestižní ocenění, byl příznačně spisovatel. Za literaturu ji získal Šmuel Josef Agnon. Psal se rok 1966.

 

Pak následovalo trojí ocenění politické, což Nobelova cena za mír bezpochyby je. V osmasedmdesátém roce ji obdržel premiér Menachem Begin (za fungující mír s Egyptem), v roce 1994 společně později zavražděný premiér Jicchak Rabin a dnešní prezident Šimon Peres (za spíše nefungující mír s palestinskými Araby).

 

Pak už se ve Stockholmu střídali pouze izraelští vědci - chemici a ekonomové:

 

  • v roce 2002 byl oceněn Daniel Kahneman (cena za ekonomii);

  • v roce 2004 byli oceněni Avram Hershko a Aaron Ciechanover (oba získali cenu za chemii);

  • v roce 2005 Rober Aumann (cena za ekonomii);

  • před dvěma lety Ada E. Jonath (cena za chemii);

 

Pro pouhé srovnání připomeňme, že samostatná ČR ani Slovensko svého nositele Nobelovy ceny dosud nemá. Bývalé Československo se může pochlubit dvěma laureáty: vědcem Jaroslavem Heyrovským a spisovatelem Jaroslavem Seifertem.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00