Hloupé a ještě hloupější

neděle 9. říjen 2011 11:55

• Jedním z důvodů, proč izraelsko-palestinský konflikt uvízl na mrtvém bodě, je neochota palestinské strany uznat Izrael jako židovský stát.

Přesněji: neochota té z palestinských stran, v jejímž čele stojí šéf autonomie Mahmúd Abbás.

 

Máme tu politicky schizofrenní situaci. Gaza, kde vládne teroristický Hamas, neuznává Izrael vůbec. „Západní břeh“ (autonomie v čele s Abbásem) Izrael sice uznává, nikoli ale jako židovský stát.

 

Přitom obě palestinská křídla jaksi automaticky předpokládají, že budoucí „Palestina“, ať v jakýchkoli hranicích, bude státním útvarem arabským. A že všichni, včetně Izraele, budou s jejím arabským charakterem samozřejmě souhlasit.

 

Postoj Abbáse je pro rozumně uvažující pozorovatele blízkovýchodní politické scény nepřijatelný. Pro Izrael pak ve svých důslecích životně nebezpečný. Abbás a spol. neuznávají židovský charakter Izraele proto, že se kochají iluzemi o jeho změně. Příchodem vlny Arabů, kteří žili v (historické) Palestině v době první arabsko-izraelské války, resp. jejich potomků, ruku v ruce s vysokou porodností by se mohl z většinově židovského státu stát útvar většinově arabský. Jeho spojením s palestinským státem, o jehož vytvoření usiluje Abbás v současné době (na celém Západním břehu, v Gaze a s východním Jeruzalémem jako jeho metropolí) by byl splněn sen, o který arabští nacionalisté usilují od vzniku Izraele: arabská dominance na celém teritoriu historické Palestiny.

 

Je to iluze hloupá. Ještě hloupější ale je, když někteří špičkoví politici zemí EU jí hlasitě přikyvují.

 

Český zpravodajský server Eretz.cz zaměřený na Izrael a Blízký východ přinesl 7. října informaci otištěnou v pařížském satirickém týdeníku Le Canard enchaîné. Prezident Sarkozy měl údajně říci, že „myšlenka židovského státu je hloupá“.

 

Nebudu jako on a vyhnu se lacinému vyjádření, že myšlenka francouzského státu (tedy státu Francouzů) je podle této logiky hloupá právě tak. Už proto, že by to nebyla pravda. V jeho vyjádření mě zaujalo něco jiného.

 

Když se obul do současného izraelského premiéra, uvedl: „Netanjahu nás nikdy nezapomene zklamat. Právě oznámil výstavbu jedenácti set bytových jednotek v arabské části Jeruzaléma.“

 

Čtete dobře: v arabské části Jeruzaléma.

 

Podivuhodný úsudek. Židovský stát ne, arabská část Jeruzaléma ano. Rozumíte tomu?

 

Abbás se opájí hloupými iluzemi. Nic překvapivého. Překvapením je, že francouzský prezident ho v tom nesmyslu podporuje. Sarkozyho uvážování v této záležitosti se proto jeví - pardon - jako ještě hloupější.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00