Politicky motivovaná cenzura?

úterý 15. leden 2008 14:01

Ne každý z těch, kdo v kraji zkolabuje nebo vážně onemocní, bude mít připravené lůžko v pražských nemocnicích Na Homolce(viz obr.) nebo ve Střešovicích.
Zdroj: Beg-regaly.cz

•)•(•    Vývoj situace v karlovarské nemocnici, kde proti sobě stojí na jedné straně lékaři a zdravotní personál  podporovaný částí veřejnosti, a na druhé straně management nemocnice a vedení karlovarského hejtmanství, nabývá týden po týdnu dramatičtějších rozměrů a má stále více charakter boje na několika frontách. Úplně „ze hry“ nejsou ani média.

 

Nejprve ale návštěvníkům blogu mimo karlovarský region nabídněme odkazy, na nichž se dozví, o co v tomto sporu jde. Stačí kliknout na www.denik.cz, v  přehledu  novinových titulů si vybrat Karlovarský deník a do jeho vyhledávacího okénka vložit heslo Karlovarská nemocnice. Souhrnný přehled vztahující se k tomuto problému je k přečtení ZDE.


Mediální pozadí, které dotváří krizi kolem Krajské nemocnice v Karlových Varech, nepostrádá pikantní prvky. Zatímco karlovarský krajský zastupitel Jiří Morávek nešetří na adresu žurnalistů slovy uznání, jiný místní politik, Pavel Žlebek ze zastupitelstva karlovarského magistrátu, poslal stížnost na Českou televizi. Jiří Morávek v Karlovarském deníku uvedl, že nebýt zodpovědnosti a osobní statečnosti novinářů, před nimiž se hluboce sklání, tak by se v celé kauze kolem nemocnice nejspíš nic nedělo. Pavel Žlebek naproti tomu viní veřejnoprávní televizi z politicky motivované cenzury.


Poukazuje na večerní zpravodajství v 19,00 odvysílané týž den, kdy se konala mohutné demonstrace veřejnosti na podporu karlovarských lékařů, pořádaná před tamním hejtmanstvím 10. ledna 2008. V televizi podle něj nebyl dán dostatečný prostor jejím aktérům, ale osobám, proti nimž se demonstrovalo. Pikantní na tom je, že jedním z představitelů, proti nimž občané u krajského úřadu protestovali, je i Jan Ferenc, nový výkonný ředitel Karlovarské krajské nemocnice. Byl to přitom právě on, kdo ve vyjádření pro regionální sdělovací prostředky minulý pátek napsal, že v tisku a v médiích jsou občané neustále vystavováni dezinformační kampani. Jan Ferenc si stěžuje na soustavnou dezinformační kampaň, čímž jistě nemyslel svoje mediální výstupy, zatímco pan Žlebek protestuje u vedení České televize mimo jiné proto, že v hlavní večerní zpravodajské relaci byl dán příliš velký prostor právě lidem jako je ředitel Ferenc. Ne že by to celé nemělo logiku – přestože asi nikdo z nás nesedí u obrazovek se stopkami v ruce, tak každý, kdo ono zpravodajství z demonstrace v Karlových Varech minulý čtvrtek na ČT 1 viděl, snadno odvodí, že pan Žlebek má nejspíš pravdu. Prostě více času dostali tentokrát ti, proti nimž byla akce svolána – a méně ti, kdo protest zorganizovali a celou akci svojí přítomností podpořili.


Pak už je jen krůček k obvinění, že zpravodajské pokrytí nebylo vyvážené a tudíž šlo, jak zastupitel Žlebek doslova uvedl, o tendenční akt a politicky motivovanou cenzuru. Jak se k tomuto problému postaví vedení České televize, potažmo jaké závěry z něj pro sebe vyvodí její krajská redakce, ponechme pro tuto chvíli na nich. Smyslem připomenutí tohoto aspektu dění v Karlovarské krajské nemocnici bylo ilustrovat jeho složitost a poukázat na to, že nebude-li se konečně řešit racionálně, s dobrou vůlí a za použití chladných hlav -   jak ostatně vyzývá i krajský radní pro zdravotnictví Jiří Mutínský(který za vše nese velký díl politické odpovědnosti, stejně jako hejtman Josef Pavel) -,  mohl by tento nádor nebezpečně metastázovat a organismus jménem nemocniční péče v Karlovarském kraji smrtelně ohrozit.


Připomínat všem, že bez kompromisu to nepůjde, by znamenalo urážet jejich inteligenci. A tak jen podotkněme, že kompromis znamená ústupky na obou stranách. Aby k nim ale mohlo dojít, musí se obě strany setkat a začít otevřeně jednat. Jednat v zájmu všech – stávajících i potenciálních pacientů. Protože ne každý z těch, kdo v Karlovarském kraji vážně onemocní nebo akutně zkolabuje, bude mít vzápětí otevřené dveře v prestižních pražských nemocnicích, jakými jsou Střešovice nebo Homolka.

 • • •

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00