18. 10. 2011: To byl den!

úterý 18. říjen 2011 23:49

• Den z těch, na něž se nezapomíná. Den Gilada Šalita.

Do půlnoci zbývá už jen pár minut. Ve střední Evropě, v Jeruzalémě i Micpe Hila na severu Izraele, bydlišti rodiny Gilada Šalita.

 

Ještě než ulehnu, usedám k PC, abych se rozdělil o přebohaté dojmy z hodin plných emocí.

 

Vstával jsem v šest a hned pustil CNN, abych ze Šalitova propuštění nic nezmeškal. Vždyť na tento okamžik jsme čekali bezmála pět a půl roku. A doufali, že právě končící noc byla poslední, kterou strávil v zajetí.

 

Po desáté konečně první obrázky. Ještě v civilní košili, hubený, viditelně unavený, ale živý. Letmo vzpomínám, že Eldad Regev a Ehud Goldwasser při výměně v roce 2008 takové štěstí neměli. Z Libanonu, po únosu zorganizovaném teroristy Hizballáhu, se vrátili v rakvích …

 

O něco později, po zveřejnění prvního videa z návratu, je Gilad nucen hovořit v egyptské televizi. Egypťané byli jeho návratu nápomocni, tak si námitky, jež se mi derou do klávesnice, nechám ze slušnosti pro sebe. V té chvíli vím jen to, že zesláblý Gilad má před sebou nanejvýš náročný den. Už aby byl na druhé straně hranice.

 

Pak jsme se dočkali. Egypťané zajatce předávají a Gilad se objevuje v uniformě. Pohled na výložky končí debaty o tom, jakou má vlastně hodnost. Je rav samal, což je první praporčický stupeň, tedy podle řádů platných v české armádě rotmistr.

 

Byl zajat jako voják Obranného vojska Izraele a jako takový stále vystupuje. Je dopravena na leteckou základnu Tel Nov, kde na něj čekají vysocí představitelé státu a armády. Vychází  z helikoptéry, salutuje a vítá se s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Ten po podání ruky Gilada obejme. Úkol, který si předsevzal při nástupu do funkce, byl splněn.

 

Vychutnal jsem si ty okamžiky znovu dnes večer, když jsem na svém YouTube našel nové video, které mi přišlo z účtu izraelského premiéra, jehož jsem odběratelem. Po šéfovi vlády přichází ministr obrany Ehud Barak, následuje objetí s náčelníkem generálního štábu, generálporučíkem Bennym Gancem.

 

A pak, po nekonečných letech v žalářích Hamasu, setkání s rodinou …

 

Nevím, kdy dnes večer půjde Gilad spát. Důležité je, že po tak dlouhé době ulehne opět ve svém domově, snad i ve své posteli. Tak laila tov, dobrou noc - a příjemné sny. Naber co nejvíc síl, vždyť toho máš tolik co vyprávět.

 

Málokdo byl v devatenácti vystaven takové zkoušce jako ty. Nejen celá tvá zem, ale také přátelé Izraele všude ve světě  se radují z toho, že opět spíš pod střechou vašeho domu. A nejen z toho …

 

Hodně štěstí, Gilade!

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00