Kdo rychle dává, dvakrát dává

pondělí 24. říjen 2011 13:15

• Tak uvažovalo vedení izraelského státu a armády poté, co do Jeruzaléma a Tel Avivu přišly zprávy o zemětřesení na východě Turecka.

V předchozím článku „Slovo k zemětřesení v Turecku“ jsem připomněl, že Ankara nabízenou izraelskou pomoc odmítla.

 

Den poté se v izraelském tisku objevily podrobnosti, jak tamní nejvyšší místa reagovala.

 

  • V neděli (23. 10.) náčelník štábu izraelské armády genpor. Benny Ganz vydal rozkaz Velení domácí fronty, aby připravilo záložní záchrannou misi pro Turecko.

  • Přestože Turecko pomoc následně odmítlo (viz níže), jsou Izraelci stále připraveni odletět, pokud by Ankara změnila názor.

  • Také premiér Benjamin Netanjahu vydal instrukce všem kompetentním vládním místům, aby Turecku a jeho lidu nabídla potřebnou pomoc. Připomněl izraelské zácharnné angažmá v minulosti (1999) a tureckou pomoc Izraeli relativně nedávno – při obrovském lesním požáru na hoře Karmel u Haify (prosinec 2010). „Takto se mají sousedé vůči sobě chovat,“ dodal předsedsa vlády.

  • Nicméně ministr obrany v neděli v televizi řekl, že Tureckou o izraelskou pomoc nemá zájem. „Nabídka je ale stále na stole,“ doplnil Ehud Barak a uvedl: Nezapomněli jsme na to, že Turecko bylo první, kdo nám pomohl při katastrofálním požáru na Karmelu.“

  • Rovněž v neděli hovořil telefonicky izraelský prezident Šimon Peres se svým tureckým protějškem Andullahem Gülem. Také tlumočil nabídku své země: „V těchto těžkých časech je Izrael ochoten poskytnout jakoukoli pomoc, kdekoli a kdykoli.“

 

Zatím vše nasvědčuje tomu, že Turci si chtějí pomoci sami. Je to jejich právo – ale i zodpovědnost. Člověka přitom napadne, že když jde o lidské životy, měly by jít politické různice stranou.

 

Izraelci jsou „za humny“ stále připraveni. Stačí říci ANO – a vydají se na cestu ...

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00