K tragédii u Hebronu

pátek 11. listopad 2011 12:53

• Hlavním domácím tématem v Izraeli je dnes (11. 11. 2011) incident, k němuž došlo na silnici č. 60. Voják izraelské armády (IDF) při něm zastřelil rabína Dana Marcbacha.

Jak a proč se to stalo?

 

Silnice č. 60 vede z Beerševy do Hebronu. Tam mířil rabín ještě se dvěma ženami v autě. Cíl jejich cesty: Jeskyně patriarchů, kam spěchali na ranní modlitby.

 

Rabínův vůz jel rychle – a podle českého serveru Eretz.cz bez zapnutých světel (tuto neblahou skutečnost potvrzuje i izraelský server Ynews.com). Internetové vydání Jerusalem Postu popisuje, že poprvé byl spatřen časně ráno kolem páté u osady Beit Hagai na jihu Judeje, přičemž armádní hlídka vyhodnotila jeho jízdu jako podezřelou. Nikoli náhodou. Osada Beit Hagai je považována za jednu z nejvíc ohrožených. Loni v létě tam byli čtyři lidé zabiti a od té doby věnuje armáda této lokalitě zvýšenou pozornost.

 

Dalším aspektem tragédie je skutečnost, že ačkoli vojáci dávali řidiči (netušíc, kdo jím je) baterkami znamení, aby zastavil (na instalaci silniční překážky nebyl podle serveru čas), ten na tuto signalizaci nereagoval a ujížděl dál směrem k osadě Kirjat Arba u Hebronu.

 

Zde můžeme jen spekulovat. Věděl Marcbach ve tmě, že dostává pokyn od vojenské hlídky, nebo měl obavy, že může jít o nepřátele – a proto raději spěchal do bezpečí? Odpověď na tuto otázku mohou dát ony dvě ženy, které s ním jely a byly naštěstí „jen“ zraněny.

 

V lokalitě, kde ze známých důvodů panuje napětí a je na místě maximální obezřetnost, pak snadno dojde k situaci, kdy hlídkující vojáci použijí zbraň. Opět srovnání: pokud čeští policisté střílejí po autech takříkajíc jenom proto, že jeho řidič neuposlechne výzvu a ujíždí, oč větší důvod ke střelbě mají izraelští vojáci: každé takovéto podezřele se chovající vozidlo může mít spojitost s teroristickou aktivitou.

 

Zkrátka a dobře: stalo se to, že rabín nezastavil a dle serveru Ynet.news se řítil proti vojákům dávajícím mu znamení. Jeden z nich v obavě o život na jeho vůz vystřelil. Víme, že šlo o příslušníka z praporu Lavi brigády Kfir, že bylo vypáleno osm nábojů – a že následky této střelby jsou tragické. Rabín zemřel, jedna žena byla zraněna středně těžce, druhá lehce.

 

Armáda zahájila vyšetřování a mimo jiné bude zkoumat, jestli její příslušník neporušil vojenské předpisy upravující použití zbraně v otevřeném prostoru (military´s open fire regulations). Kromě toho budou z incidentu vyvozena opatření, která zajistí, aby se případy tohoto druhu pokud možno již neopakovaly.

 

Stanovisko autora blogu: Bylo to rychlá souhra nešťastných okolností a mylného předpokladu s tragickými následky. Osobně vidím větší podíl viny na straně oběti než vojáků. Rabínoví ale náleží polehčující okolnost: kdo z nás by ochotně zastavil za tmy na místě, kde došlo v minulosti k teroristickým atakům, pakliže by si nebyl jist, že ti, kdo dávají znamení jsou vojáci naší armády?

 

Obecná poznámka na závěr. Jsou místa na naší planetě, kde je za tmy bezpečnější jezdit se zhasnutými světly. A nejen v jižní části Judeje.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00