Z okolí turistických destinací

úterý 15. listopad 2011 21:44

•  „Na levé straně jsou vidět světla Tel Avivu,“ hlásil pilot letadla na trase z Prahy do egyptské Taby. Okamžitě jsem si v hlavě promítl mapu regionu.

Jsou-li vidět světla Tel Avivu, pak letíme sněrem k Pásmu Gazy – přesněji, do jeho nebezpečné blízkosti. Nebezpečné proto, že Pásmo je více než čím jiným teroristickou enklávou, která drží světové prvenství ve vypouštění raket ke svým izraelským sousedům (jejichž stát ovšem mocipáni v Gaze neuznávají a uznat nehodlají).

 

Jaká jsou takticko-technická data raket Kásam používaných útočníky v Gaze nejčastěji? Podle dostupných informací střely první generace dolétly nejvýše do pětikilometrové vzdálenosti. Kásam 2 dosáhly cíl vzdálený dvanáct a Kásam 3 rovných dvacet kilometrů.

 

Víme-li toto, napadne nás: mohou tyto zbraně dosáhnout hladiny nejbližších koridorů civilních letadel, které se nacházejí v přibližně výšce 10 tisíc metrů nad zemským povrchem? Otázka je to možná zbytečná (zatím se nikdy nic z toho, co naznačuji, nestalo), nicméně legitimní. A z pohledu člověka sedícího v letadle nacházejícím se v tomto koridoru navíc i logická.

 

I kdyby obavy autora článku byly zcela liché (dobře tak), existuje ještě jedno potenciální nebezpečí útoku teroristů operujících v Gaze proti civilním letadlům. V minulých dnech o něm psal český zpravodajský portál Eretz.cz. (V članku převzatém z izraelského serveru INN.com, který čerpá z agentury AP.)

 

Izraelci se obávají, že teroristům se mohlo podařit získat během občanské války v Libyi protiletadlové rakety a propašovat je do Pásma nechvalně známými podzemnímu tunely z egyptské strany sinajské hranice. V tom případě by byl civilní vzdušný prostor v oblasti vážně ohrožen. Ve snaze omezit případné riziko Izrael urychluje vývoj laserového protiraketového systému „Music“, který dokáže útočící střely odklonit. Tímto zařízením chystá osadit stovku svých civilních strojů, ovšem v horizontu měsíců. Eretz uvádí, že už nyní mají letouny operující v nejrizikovějších oblastech omezenou ochranu, ale jejich systém je méně moderní a také méně účinný.

 

Že nejde o pouhé malování čerta na zeď, dokládá příběh se šťastným koncem z roku 2002. Tehdy se islámští teroristé pokusili sestřelit izraelský civilní stroj přenosnou protiletadlovou střelou. K tomu, aby nedošlo k tragédii, která by vedla na arabské straně k fanatické protiizraelské euforii, chyběla - díky Bohu – dobrá muška …

 

Jak patrno, konflikt v oblasti má mnoho podob. Izraelský stát si nemůže dovolit brát na lehkou váhu žádnou z nich.

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00