O Izraeli se rozhodne v Turecku (Akt. 16. 11. 2011)

úterý 15. listopad 2011 23:18

• V těchto dnech jsme zažili dva české fotbalové úspěchy. V úterý (15. 11. 2011) večer bylo jasné, že seniorská reprezentace s konečnou platností postupuje na Euro 2012. Menší mediální pozornost byla věnována vítězství české devatenáctky v základní kvalifikační skupině v boji o postup na ME „19“, které bude příští rok hostit Estonsko.

Připomeňme: Česká reprezentace fotbalistů do 19 let byla zařazena do skupiny 5, kterou hostil, jako jeden z jejích účastníků, Izrael. Čtveřici doplnilo Srbsko a Litva. Hrálo se na stadionech v Bat Jamu a Herzliji osmého, desátého a třináctého listopadu.

 

O co v turnaji šlo? O umístění na prvním, případně druhém místě. Tyto dva týmy mají zajištěn postup do elitní kvalifikace (v terminologii UEFA nazývané Elite Round). Kromě toho postupuje také nejlepší celek z třetího místa. (Do této statistiky se ale každému týmu na 3. místě započítávají zápasy se zeměmi, které skončily v tabulce před nimi, tedy na prvním a druhém místě.)

 

V prvním hracím dni skončil duel Srbů s Litvou bez branek. Čechy ovšem čekalo v Herzliji nepříjemné entrée.

 

Nad Izraelci zpočátku vedli – od 19. minuty gólem Kunce. V závěru prvního poločasu domáci brankou Bena Azubela vyrovnali a v nastaveném čase ještě Omer Nachmani proměnil penaltu. ČR – Izrael 1:2.

 

Po dni volna se karta obrátila. Srbové přehráli Izrael 1:0 a stejným poměrem branek zdolali Češi Litevce. Aktuální tabulka: Srbsko v čele se čtyřmi body, druhý Izrael a třetí ČR po třech bodech, poslední Litva jeden bod. Rozhodnout se tedy mělo během závěrečného hracího dne, kterým byla neděle třináctého listopadu. Karty byly otevřené - a v případě Izraele do poslední chvíle.

 

V Bat Jamu porazili Češi gólem Housky Srby 1:0 a vybojovali cenné tři body. V tu chvíli jich měli šest a byli jedním ze dvou postupujících. O tom druhém měl rozhodnout zápas Izrael – Litva. A bylo to infarktové drama.

 

Kdyby totiž izraelská devátenáctka Litvu porazila, měla také šest bodů a jistotu postupu v kapse. Přitom toto vítězství nebylo daleko.

Skóre sice otevřel v nastavení první půle Litevec Kapustas, a do šaten šel Izrael s nevýhodou v podobě stavu 0:1, ale v 60. minutě druhého poločasu nejprve Hajtham Halabi srovnal na 1:1 a těsně před koncem zápasu, v 87. minutě, zvýšil Šahar Hirš na veledůležitých 2:1. Pak už jen stačilo výhodu udržet a Elite Round by byla nejen snem, ale jistotou.

 

Míč je ovšem kulatý a tak se stalo to, co se ve sportu stává. V 90. minutě vyrovnal za hosty Jefišovas na konečný stav 2:2. Litevci tím, kromě sebevědomí, sice nic nezískali, zato izraelské reprezentaci značně zkomplikovali vysněný postup, jak ukazuje konečné pořadí:

1. ČR ... 6 bodů
2. Srbsko ... 4
3. Izrael ... 4 body - Izraelci a Srbové mají stejné skóre, stejný počet vstřelených branek; proto Srby posunul na postupovou příčku lepší výsledek vzájemného zápasu;
4. Litva ... 2 body

Navzdory tomu Izrael není ještě bez šancí. Mezi týmy, které se umístily
na třetím místě, je se čtyřmi body první. Což znamená, že by postoupil - kdyby ovšem byly zápasy ve všech skupinách již dokončeny. Tak tomu ale  není. Izraelskou pozici by ještě mohly ohrozit výsledky v 9. skupině, kterou hostí  Eskisehir na severozápadě asijské části Turecka – ta se bude dohrávat ve středu 16. 11. 2011. Na pořadu jsou utkání Turecko (zatím 4 body a rozdíl skóre +3) vs Polsko (3 body) a Lucembursko (bez bodu a bez šance na postup) vs Gruzie (4 body, rozdíl skóre +2).

Ve hře je tedy několik neznámých, a tak vyčkejme do skončení fotbalového programu skupiny 9. Jisté je jedno: že o postupovém osudu Izraele do další fáze ME „19“ se už nerozhoduje doma, ale v Turecku.

 

Aktualizace/16. 11. 2011
Jak to tedy v Turecku dopadlo? Pro Izrael příznivě. Hostitelé skupiny remizovali s Poláky a Lucembursko podlehlo Gruzii 0:2. To znamená, že Izrael z týmů, které skončily v tabulce třetí,  zůstává na nejvyšší příčce - a postoupil do Elitní kvalifikace.

Její los je na programu 29. 11. 2011. Zajímat bude také českou fotbalovou veřejnost.

Lubomír Stejskal

Žádný diskusní příspěvek dosud nebyl vložen.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Pošlete mi vzkaz

Zbývá vám ještě znaků. Je zakázáno posílat reklamu a vzkazy více bloggerům najednou.