Metropole: Oživení "potratu pražských nadějí"?

čtvrtek 24. listopad 2011 21:59

•  Vypadá to, že v pražské ODS si dělají pěkné naschvály. Naštěstí v zájmu dobré věci.

Dění v útrobách metropolitního magistrátu můžeme charakterizovat slovy: co se po loňských komunálních volbách nepodařilo občanům, zvládl Boris Štastný svou pondělní (21.11. 2011) sólo akcí. Ovšem za účinné asistence dalších aktérů tohoto regionálního politického představení.

 

Občané tehdy, po volbách 2010, před pražskou radnicí a posléze uvnitř protestovali proti koalici ODS a ČSSD. Vnímali ji jako pokračování stavu, proti němuž se ve volbách vcelku zřetelně vyslovili. Vyhrála TOP 09 (26 mandátů), druhá ODS ztratila 22 křesel (získala jich pouze dvacet), sociální demokraté sice o dva hlasy v městském sněmu posílili, ale se čtrnácti byli hráčem až na třetí pozici. Volební matematice ani logice vzniklá koalice ODS + ČSSD rozhodně neodpovídala. Lidé to dali najevo způsobem spíše výjimečným, ale bylo jim to platné jako pravověrnému muslimovi vepřové na jídelním lístku.

 

Nebýt jednadvacáté století, nejspíš bychom byli svědky další defenestrace.

 

Koalice, která dostala do vínku ne právě lichotivé přívlastky, vládla (jak, to nechme na povolanějších) do třetího listopadového pondělí. Toho dne se sešla regionální rada ODS, kde předseda pražské ODS Boris Šťastný navrhl ukončení stávající koalice.

 

Proč? To oficiálně, tedy médiím (a jejich prostřednictvím veřejnosti), vysvětlil takto: "Praha se koalicí ODS a ČSSD, kterou provází řada neshod a střetů, řítí do rozpočtové pasti v podobě drastického zadlužení a neschopnosti úspor investičních i běžných výdajů ve všech resortech."

 

Servery k tomu uvádějí, že šlo o nečekaný (překvapivý atp.) krok, který Šťastný s nikým předem neprojednal. On sám to nepopírá.

 

Portál Aktuálně.cz 21. 11. napsal: „Předseda pražské ODS během jednání řekl, že jde o jeho osobní názor, který se spolustraníky před zasedáním rady nekonzultoval. Nechtěl ale od svého záměru ustoupit a v případě zamítnutí byl dle svých slov připraven se na regionálním sněmu vzdát funkce předsedy organizace.“

 

Primátor Bohuslav Svoboda tuto myšlenku při hlasování sice podpořil (opačná reakce mohla mít v horším případě za následek ztrátu řetězu prvního muže metropole), nicméně Šťastnému vyčetl, že o tak zásadní věci s ním nic v předstihu neprobral.

 

Opět citát z Aktuálně.cz: "Bylo to nezvyklé. Jsem první místopředseda a primátor, takže se domnívám, že mi to měl říci. Přinejmenším mě měl informovat nejpozději pět minut předem. Já jsem ale nevěděl ani slovo," postěžoval si Svoboda.

 

Sémě nedůvěry bylo zaseto – co má asi Šťastný za lubem, chová-li se takto „nezvykle“? Není těžké si představit, jaké myšlenky se docentu Svobodovi honily od pondělí hlavou. V tu chvíli přichází na scénu jako spásný anděl TOP 09. Nadešla šance vyrovnat skóre.

 

Blesková domluva, která vyústila ve stav, o němž pak celý den reforovaly všechny sdělovací prostředky, se odehrála za Šťastného zády. „Nebyl ještě v práci,“ smečoval přes síť primátor.

 

Předseda pražské ODS tak zažil na vlastní kůži to, co předtím udělal Svobodovi. Postavil ho před hotovou věc: za situace, kdy ten druhý nemá na výběr a musí souhlasit s tím, co ten první navrhl (dojednal).

 

Svoboda byl okolnostmi donucen hlasovat pro rozpad koalice ODS + ČSSD, Šťastný zase podpořit novou koaliční formaci ODS + TOP 09.

 

Že se takto politika dělat nemá, je zřejmé. Že se tak ale dělá, je zřejmé právě tak. Tento týden jsme to viděli na vlastní oči.

 

Přesto můžeme na vyšachování ČSSD z mocenských pozic pražského magistrátu hledět s uspokojením. Nynější složení rady lépe kopíruje výsledek voleb 2010. Až na drobnou výhradu: primátorské křeslo by dle vůle lidu náleželo TOP 09.

 

Je-li ale toto daň za zázrak v podobě oživení „potratu pražských nadějí“ (povolební citát knížete Schwarzenberga), pak dobře tak. Politika je přece „o kompromisu“ a umění možného.

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00